رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 619185

امیرعبداللهیان: جنگ را راه‌حل بحران اوکراین نمی‌دانیم

ساعت24-وزیر امور خارجه در دیدار با رئیس مجمع عمومی سازمان ملل گفت: جنگ را راه‌حل بحران اوکراین نمی‌دانیم.

به گزارش فارس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه پنجشنبه ۳۰ شهریورماه با «دنیس فرانسس» رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد دیدار و گفت‌وگو کرد.

وزیر امور خارجه ضمن ابراز خرسندی از این دیدار گفت «توجه شما به ارزش‌های انسانی در تحولات پیچیده کنونی دنیا بسیار ارزشمند است و شما در نقطه مهمی‌از تحولات بین‌المللی مسئولیت ریاست مجمع عمومی سازمان ملل را در اختیار دارید و این فرصت مهم در اختیار دارید که‌ ایده‌های ارزشمندتان را دنبال کنید».

امیرعبداللهیان افزود: امروز توجه کشورها به چند جانبه گرایی یک واقعیت مهم است و در این چارچوب نقش شما بسیار کلیدی است. در این راستا بسیار مهم است که کشورهای در حال توسعه احساس کنند که صدایشان در مجمع عمومی سازمان ملل شنیده شود.

وی با اشاره به‌اینکه سازمان ملل محلی است که همه دولت‌ها باید بتوانند با استفاده از آن حرفهایشان را بزنند و نقش اثرگذار خود را داشته باشند، افزود: ما در ایران برای تحقق ارزش‌های انسانی، دینی و اخلاقی تلاش‌ می‌کنیم. فلذا مایلم در این زمینه تاکید کنم که ما جنگ را در مناسبات بین کشورها راه حل نمی‌دانیم و معتقدیم اختلافات و بحران‌ها باید از طریق گفت‌وگو حل شود.

وزیر امور خارجه گفت: ما در اوکراین جنگ را راه حل نمی‌دانیم، همچنین سرنوشت ملت اصیل فلسطین برای ما مهم است و معتقدیم که سازمان ملل بعنوان مرجع صلح و امنیت در جهت احقاق حقوق ملت فلسطین باید توجه ویژه‌ای داشته باشد.

رئیس دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: برای ما مهم است که در مجمع عمومی تصمیمات از طریق حداکثر مشارکت جمعی حاصل شود که نتیجه آن اعتبار بخشی بیشتر به مجمع عمومی‌خواهد بود.

وزیر امور خارجه در پاسخ به سوال رئیس مجمع عمومی، وی را در جریان آخرین تحولات مذاکرات رفع تحریم‌ها و برجام قرار داد و گفت: ما بعنوان جمهوری اسلامی‌ایران در مسیر درست دیپلماسی حرکت می‌کنیم.

دنیس فرانسس رئیس مجمع عمومی سازمان ملل نیز ضمن ابراز خرسندی از این دیدار و تجلیل از تمدن قدیمی و غنی ایران گفت: به‌رغم شرایط پیچیده و تنش‌های زیاد بین‌المللی که هر کسی سعی دارد موضع خود را داشته باشد، ما تلاش می‌کنیم که به‌این تنوع احترام بگذاریم و در عین حال به حل مشکلات کمک کنیم و اینکه جهان جای بهتری برای زندگی بشریت و فرزندان آن‌ها در آینده باشد.

وی افزود: ما تلاش خواهیم کرد که همبستگی و اعتماد را در مجمع عمومی سازمان ملل بازسازی کنیم و به حل مسائل و مشکلات بین‌المللی کمک کنیم، البته می‌دانیم کار آسانی نیست، اما در این مسیر تلاش خواهیم کرد.

پایان پیام/

تازه‌ترین خبرها