رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 619265

از میزان اجاره‌بها تا مبالغ وام‌های دانشجویی

ساعت24-صرف نظر از فضای آموزشی؛ «خوابگاه»، «تغذیه» و «وام‌های دانشجویی» جزو مسائل صنفی دانشجویان هستند که بر زیست دانشجویی اثر می‌گذارند. از همین رو با توجه به اهمیت این مسائل، این انتظار وجود دارد که‌این مولفه‌ها با کیفیت بالا در اختیار دانشجویان قرار گیرند.

به گزارش ایسنا، شاید بتوان ادعا کرد که قبولی در دانشگاه، دروازه ورود به یک دنیای جدید است. دنیایی که برای دانشجویان خوابگاهی رنگ و بوی دیگری دارد. افرادی که وارد دانشگاه می‌شوند برچسب دانشجو به آن‌ها می‌زنند، آن‌ها دیگر نه کنکوری هستند نه دانش‌آموز. دنیای پرهیاهوی زندگی دانشجویی با عناصر متفاوتی آمیخته شده که‌این زیست را تحت تاثیر قرار می‌دهند. «خوابگاه» و «سلف‌های دانشجویی» جزو جدانشدنی دوران تحصیل آکادمیک هستند و تمام دانشجویان حداقل یکبار نام این مولفه‌ها را به زبان آورده‌اند.

باتوجه به اهمیت و تاثیر زیاد دو مولفه «خوابگاه» و «سلف» این انتظار وجود دارد که خدمات با کیفیت و قیمت مناسب در اختیار دانشجویان قرار گیرد تا آن‌ها بتوانند فارغ از هرگونه مشکلی به زیست خود ادامه دهند.

برخی از دانشجویان هم به دلایل مختلف ترجیح می‌دهند از تسهیلات رفاهی وام‌های دانشجویی استفاده کنند. اگرچه همه دانشجویان تمایلی به دریافت وام ندارند اما این موضوع نمی‌تواند از اهمیت میزان وام‌های دانشجویی بکاهد. صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، وام‌های متعددی را برای جامعه هدف درنظر گرفته است. اگرچه میزان این وام‌ها نسبت به سال تحصیلی گذشته افزایش یافته است اما این مبالغ با توجه به نرخ تورم ناچیز است.

میزان اجاره‌بهای خوابگاه‌های دانشجویان علوم‌پزشکی

«زندگی خوابگاهی» و «خوابگاه» دو واژه نام‌آشنا در زیست دانشجویی هستند. به طور قطع، هرکسی که دوران تحصیل در دانشگاه‌ها را تجربه کرده باشد، با کلمه «خوابگاه» بیگانه نیست. دانشجویانی که به دلیل پذیرفته‌شدن در دانشگاهِ شهری دیگر، ناگزیر کوله‌بار سفر می‌بندند و برای مدتی کوتاه تن به مهاجرت تحصیلی می‌دهند؛ اغلب در خوابگاه‌های دانشجویی ساکن می‌شوند.  

ماهیت اصلی و فلسفه وجودی خوابگاه‌های دانشجویی، کمک به کاهش هزینه‌های دانشجویان در دوران تحصیل است تا دانشجو بدون دغدغه هزینه‌های اسکان بتواند به تحصیل خود ادامه دهد. از سوی دیگر دانشگاه‌ها همواره به هزینه‌های هنگفت خوابگاه‌داری اشاره می‌کنند و بر این باور هستند، مبلغی که از سوی دانشجویان پرداخت می‌شود، بسیار ناچیز است. با تمام این تفاسیر، مراکز آموزش عالی تلاش می‌کنند که موضوع زندگی بدون دغدغه دانشجویان غیربومی‌از معنا تهی نشود و اقتصاد زیست دانشجویی را تحت‌ تاثیر قرار ندهد.

براساس ابلاغیه صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حداقل اجاره‌بهای خوابگاه‌های دانشجویی مجردی امسال معادل ۳۴۸ هزار ریال است و گران‌ترین اجاره‌بهای ماهیانه نیز یک میلیون و ۳۶۳ هزار ریال است. بنابر اعلام دکتر حمید رئیسی، معاون تسهیلات صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی میزان اجاره‌بهای خوابگاه‌های دانشجویی مجردی با توجه به ظرفیت هر اتاق و خوابگاه‌های متاهلی نیز بر مبنای چگونگی امکانات لحاظ می‌شود.

براساس آمار و ارقام منتشر شده توسط صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، ظرفیت اتاق‌های خوابگاه‌های دانشجویی از یک نفر تا بیش از ۹ نفر است. میزان اجاره‌بهای اتاق یک نفره معادل ۱ میلیون و ۳۶۳ هزار ریال برای هر ماه است. همچنین دانشجویان موظف هستند اجاره‌بهای ۱ میلیون و ۲۶۲ هزار ریالی را برای اتاق دونفره در هر ماه بپردارند. همچنین میزان اجاره‌بهای اتاق‌های ۳ نفره نیز یک میلیون ریال است.

بررسی جدول اجاره‌بهای خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه‌های علوم‌پزشکی بیانگر این است دانشجویان برای اجاره‌بهای اتاق‌های ۳ نفره کمتر از یک میلیون ریال در هر ماه پرداخت می‌کنند. میزان اجاره‌بها برای اتاق‌های ۴ و ۵ نفره به ترتیب ۹۲ هزار و ۸۰۰ ریال و ۸۷ هزار ریال در هر ماه لحاظ شده است.

براساس محاسبات انجام شده، میزان اجاره‌بهای اتاق‌های دانشجویی ۶ نفره معادل ۸۱۲ هزار ریال است. همچنین میزان اجاره‌بهای اتاق‌های ۷ نفره نیز ۷۸ هزار و ۳۰۰ ریال است. اگر تعداد دانشجویان حاضر در یک اتاق ۸ نفر باشد، هرکدام از ساکنان این اتاق موظف هستند مبلغ ۶۹۶ هزار ریال به صورت ماهیانه پرداخت کنند.

میزان اجاره‌بها برای هر فرد در اتاق‌های ۹ نفره معادل ۶۲۴هزار ریال است. همچنین میزان اجاره‌بهای اتاق‌های بش از ۹ نفر نیز ۳۴۸هزار ریال است.

اجاره‌بهای خوابگاه‌های متاهلی برمبنای چگونگی ضعیت امکانات خوابگاه‌ها لحاظ شده است. اگر این خوابگاه‌ها دارای امکانات مستقل باشند، زوج‌های دانشجو موظف به پرداخت ۲ میلیون و ۵۰۹ هزار ریال اجاره‌بها در هر ماه هستند. اگر امکانات خوابگاه‌ها به صورت مشترک باشد، زوج‌های دانشجو می‌بایست مبلغ ۲ میلیون و ۴۵ هزار ریال در هر ماه پرداخت کنند.

مدت‌زمان انصراف از دریافت خوابگاه حداکثر ۱۰ روز پس از آغاز ترم تحصیلی است. دانشجویانی که مجوز سکونت در خوابگاه دریافت می‌کنند در صورت عدم انصراف در موعد مقرر می‌بایست هزینه کامل نیم‌سال تحصیلی به منظور بهره‌مندی از خوابگاه را پرداخت کنند.

قیمت غذای دانشجویان علوم‌پزشکی گران نمی‌شود

دکتر احد بنار، مدیرکل امور دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفت‌وگویی با ایسنا اعلام کرد: قیمت غذای دانشجویان برای سال تحصیلی جدید افزایش نمی‌یابد و این موضوع را به دانشگاه‌ها ابلاغ کرده‌ایم. دانشگاه‌ها بر مبنای این ابلاغیه در ارتباط با وعده‌های غذایی دانشجویان برنامه‌ریزی کرده‌اند و غذا در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. دانشجویان در مجموع مبلغ ۱۲ هزار تومان برای ۳ وعده غذایی پرداخت می‌کنند.

وی درباره حفظ کیفیت وعده‌های غذایی گفت: با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه، مبالغی را در قالب کمک‌هزینه تغذیه دانشجویی از «سازمان برنامه و بودجه» و «ستاد وزارت بهداشت» دریافت کردیم و در اختیار دانشگاه‌ها قرار دادیم که بتوانند بخشی از بدهکاری انباشته خود به پیمانکاران را پرداخت کنند. ما در وزارت بهداشت از دانشگاه‌های علوم‌پزشکی درخواست کردیم با توجه به منابع مالی جدیدی که در اختیار آن‌ها قرار داده‌ایم نسبت به استفاده از اقلام غذایی بهتر و باکیفیت‌تر برای افزایش کیفیت غذاها برنامه‌ریزی کنند.

دکتر بنار با اشاره به برگزاری اجلاس مدیران دانشجویی دانشگاه‌های علوم‌پزشکی کشور گفت: ما در این اجلاس با تاکید بر موضوع کیفیت وعده‌های غذایی به مدیران دانشجویی دانشگاه‌های علوم‌پزشکی اعلام کردیم، موضوع کیفیت وعده‌های غذایی را به صورت جدی در کانون توجه قرار دهند و از آن‌ها خواستیم که به مسائل «تامین مواد اولیه باکیفیت»، «شرایط پخت» و «کیفیت توزیع» توجه کنند.

مدیرکل امور دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: نظارت بر نحوه پخت و توزیع وعده‌های غذایی را به منظور ارتقاء کیفیت وعده‌های غذایی دانشجویان در دستور کار قرار داده‌ایم. اداره تغذیه و مدیران دانشجویی با هدف نظارت بر نحوه پخت و توزیع غذا از محل پخت و مراکز توزیع غذا به صورت هفتگی بازدید می‌کنند. ما از دانشگاه‌ها خواسته‌ایم که تا حد امکان از ظروف یکبار مصرف استفاده نکنند مگر اینکه بخواهند وعده‌های غذایی را در خوابگاه‌های دانشجویی توزیع کنند. ما با توجه به کمک‌های مالی که در اختیار دانشگاه‌ها قرار داده‌ایم بر موضوع کیفیت و بهداشت موادغذایی تاکید کرده‌ایم.

دکتر بنار با بیان اینکه حدود ۲ هفته پیش به دانشگاه‌های علوم‌پزشکی اعلام کردیم که تا حد امکان از برنج ایرانی استفاده کنند، اظهار کرد: مادامی‌که کیفیت مواد اولیه افزایش یابد به تبع آن کیفیت وعده‌های غذایی نیز بیشتر می‌شود. امیدوارم که بتوانیم غذاهای باکیفیت‌ بیشتر در اختیار دانشجویان قرار دهیم.

مدیرکل امور دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به چند منویی بودن سلف‌های دانشجویی گفت: موضوع «دو منویی» و «ارائه غذای سرد» را در دستور کار قرار داده‌ایم. ما به دانشگاه‌ها ابلاغ کرده‌ایم که در صورت تمایل دانشجویان می‌توانند غذاهای دانشجویان به ویژه وعده شام را به صورت نیم‌پرس و به صورت رایگان در اختیار دانشجویان قرار دهند. برخی از دانشگاه‌ها از ارائه غذای نیم‌پرس استقبال کرده‌اند اما برخی از دانشگاه‌ها به دلیل اینکه دانشجویان به ارائه غذای نیم‌پرس تمایلی ندارند وعده‌های غذایی را به صورت کامل در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند.

وی درباره هزینه تمام شده وعده‌های غذایی دانشجویان گفت: برمبنای برآوردهای انجام شده تا پایان سال ۱۴۰۱، هزینه تمام شده وعده‌های غذایی دانشگاه‌های علوم‌پزشکی حدود ۳۷۰۰ تا ۴ هزار میلیارد تومان است که‌این مبلغ با توجه به مولفه‌هایی مانند «افزایش قیمت مواد اولیه» و »افزایش ظرفیت رشته‌های دانشگاهی» افزایش می‌یابد.

دکتر بنار با بیان اینکه وعده غذایی دانشجویان علوم‌پزشکی در سال گذشته ردیف بودجه نشان‌دار نداشت، اظهار کرد: با توجه به پیگیری‌های انجام شده، موضوع تغذیه دانشجویان علوم‌پزشکی در سازمان برنامه و بودجه دارای ردیف مجزا و خاص شد. بر همین اساس، اعتبار ۱۵۰۰میلیارد تومانی به تغذیه دانشجویان علوم‌پزشکی تخصیص داده شد. بودجه تخصیص داده شده با هزینه تمام شده وعده‌های غذایی دانشجویان دانشگاه‌های علوم‌پزشکی حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان اختلاف دارد. بر همین اساس، دانشگاه‌ها مجبور هستند که‌این اختلاف را از محل درآمدهای اختصاصی یا منابع دیگر تامین کنند.

وی ادامه داد: سازمان و برنامه بودجه در خصوص افزایش بودجه وعده‌های غذایی دانشجویان برای سال ۱۴۰۳ وعده داده است. اگرچه تخصیص اعتبار ۱۵۰۰ میلیارد تومانی به دانشگاه‌های علوم‌پزشکی کمک می‌کند اما اختلاف ۲۵۰۰ میلیارد تومانی سبب می‌شود دانشگاه‌ها تحت فشار قرار بگیرند.

دکتر بنار درباره کمک وزارت بهداشت برای تغذیه دانشجویان گفت: حدود یک ماه پیش، وزارت بهداشت مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان به عنوان کمک هزینه تغذیه به حساب دانشگاه‌ها واریز کرد تا با بهره‌گیری از آن بتوانند بخشی از بدهی انباشته سال‌های گذشته خود را تسویه کنند. میزان بدهی‌ دانشگاه‌های علوم‌پزشکی حدود ۱۲۰۰ میلیارد تومان است. پیگیری‌هایی انجام داده‌ایم که با کمک سازمان برنامه و بودجه بتوانیم حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان دیگر به حساب دانشگاه‌ها واریز کنیم. کمک‌های خوبی در اختیار دانشگاه‌ها قرار گرفته است؛ ما از دانشگاه‌ها می‌خواهیم که با توجه به کمک‌های صورت گرفته به موضوع کیفیت توجه کنند.

میزان وام‌های دانشجویان علوم‌پزشکی امسال چقدر است؟

دکتر حمید رئیسی در گفت‌وگو با ایسنا، معاون تسهیلات صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در گفت‌وگویی با ایسنا درباره وام‌های دانشجویان دانشگاه‌های علوم‌پزشکی برای سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ گفت: تسهیلات صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت شامل وام‌های«تحصیلی»، «وام تحصیلی و ضروری دانشجویان ممتاز و نمونه»، «وام ضروری»، «وام حج و عتبات عالیات»، «وام دانشجویان ممتاز و نمونه»، «وام ازدواج»، «وام تولد فرزند»، «وام المپیاد قرآنی، فرهنگی و ورزشی، جامع علوم‌پایه و کارورزی، حادثه دیده و مبتلا به بیماری خاص»، «وام ودیعه مسکن نخبگان»، «وام بیمه تامین اجتماعی»، «وام بیمه درمانی تکمیلی» و «وام شهریه» می‌شود. تمام تسهیلات به جز «ودیعه مسکن نخبگان» و «وام بیمه تامین اجتماعی» مشمول پرداخت کارمزد ۴ درصدی هستند.

معاون تسهیلات صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت گفت: میزان وام تحصیلی برای دانشجویان مجرد و متاهل متفاوت است. میزان وام تحصیلی دانشجویان مجرد، مبلغ ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال برای هر ماه است. همچنین میزان وام تحصیلی برای دانشجویان متاهل نیز ۱۰ میلیون ریال برای هر ماه درنظر گرفته‌ایم. براساس برنامه‌ریزی‌ها و محاسبات انجام شده، تسهیلات اولاد به ازای هر فرزند معادل ۴ میلیون ریال است که به صورت ماهیانه به حساب دانشجویان واریز می‌شود. وام تحصیلی دانشجویان ممتاز و نمونه نیز حداکثر تا ۳ برابر سرانه مصوب است.

وی ادامه داد: زنان دانشجو که به علت شهادت، فوت، ازکارافتادگی همسر و یا متارکه، فرزند یا فرزندانشان را تحت تکفل دارند با ارایه اسناد و مدارک قانونی می‌توانند همانند افراد متاهل از مزایای وام تحصیلی بهره‌مند شوند.

دکتر رئیسی با بیان اینکه دانشجویانی که با مشکل مالی مواجه می‌شوند، می‌توانند یک نوبت وام ضروری را دریافت کنند، اظهار کرد: پس از یک نیمسال از شروع تحصیل، این وام به دانشجویان با توجه به مقطع تحصیلی آن‌ها پرداخت می‌شود. میزان وام ضروری برای دانشجویان مقاطع «دکتری پژوهشی و تخصصی»، «دستیاران» و «دکتری تخصصی» معادل ۴۰ میلیون ریال است. میزان وام ضروری برای دانشجویان مقاطع تحصیلی «دکتری حرفه‌ای»، «کارشناسی‌ارشد»،«کارشناسی» و «کاردانی» نیز ۲۵ میلیون ریال است.

وی ادامه داد: میزان وام ضروری برای دانشجویان ممتاز و نمونه حداکثر تا ۳ برابر سرانه مصوب (مبلغ مصوب ۲۰ میلیون ریال) افزایش می‌یابد. همچنین میزان وام ضروری حج و عتبات عالیات نیز معادل ۴۰ میلیون ریال است.

معاون تسهیلات صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت گفت: در صورت تولد فرزند دانشجویان در زمان تحصیل ، مبلغ ۶۰ میلیون ریال «تسهیلات تولد فرزند» اعطاء می‌شود. این تسهیلات به متولدین از تاریخ پازدهم اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ به بعد با شرط مذکور قابل پرداخت است.

دکتر رئیسی درباره میزان وام‌ ازدواج دانشجویان دانشگاه‌های علوم‌پزشکی گفت: وام ازدواج صرفاً به دانشجویان دوره روزانه غیر شهریه‌پرداز که در حال تحصیل، عقد رسمی‌کرده‌اند، برای یک نوبت و حداکثر تا یکسال بعد از تاریخ عقد رسمی‌با ارائه عقدنامه دائم محضری و سرانه ۲۵۰ میلیون ریال تعلق می‌گیرد. اگر هر دو زوج دانشجو باشند و از شرایط دریافت این وام برخوردار باشند، تسهیلات ازدواج به هر ۲ نفر پرداخت می‌شود.

وی با بیان جزئیات اعطای وام «ودیعه مسکن» اظهار کرد: ودیعه ‌مسکن به دانشجویان متاهل دوره روزانه که در محل سکونت خانواده یا خوابگاه‌های دانشجویی سکونت نداشته ‌باشند و اجاره‌نامه با کدرهگیری رسمی مورد تایید ارائه ‌کنند، فقط برای یک‌بار در هر مقطع تحصیلی پرداخت ‌می‌شود. میزان وام ودیعه مسکن برای شهرهای بیش از ۵۰۰ هزار نفر جمعیت معادل ۷۰۰ میلیون ریال و برای شهرهای کمتر از ۵۰۰ هزار نفر جمعیت معادل ۶۰۰ میلیون ریال است.

دکتر رئیسی ادامه داد: دانشجویان دانشگاه‌ علوم‌پزشکی ارتش، علوم‌پزشکی اصفهان، انستیتو پاستور ایران، علوم‌پزشکی بقیه‌الله، بهزیستی، تربیت مدرس، انتقال خون، دانشگاه شاهد، دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی، هلال احمر ایران، قلب و عروق شهید رجایی، دانشگاه علوم‌پزشکی البرز، دانشگاه علوم‌پزشکی اردبیل، دانشگاه علوم‌پزشکی ارومیه، دانشگاه علوم‌پزشکی اهواز، دانشگاه علوم‌پزشکی بندرعباس، دانشگاه علوم‌پزشکی تبریز، دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز، دانشگاه علوم‌پزشکی زاهدان، دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان، دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد، دانشگاه علم‌پزشکی قم، دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه، دانشگاه علوم‌پزشکی قزوین، دانشگاه علوم‌پزشکی گیلان، دانشگاه علوم‌پزشکی همدان و دانشگاه علوم‌پزشکی یزد مشمول دریافت وام ۷۰۰ میلیون ریالی می‌شوند.

معاون تسهیلات صندوق رفاه ادامه داد: همچنین دانشجویان دانشگاه‌های علوم‌پزشکی بابل، لرستان، کردستان، زنجان، گلستان، مازندران، خراسان شمالی، خوی، دزفول، شهرکرد، کاشان، سبزوار، رفسنجان، جیرفت، آبادان، سیرجان، تربت‌جام، بیرجند، زابل، ساوه، بوشهر، مراغه، ایرانشهر، نیشابور، ایلام، تربت‌حیدریه، جهرم، فسا، بم، سمنان، بهبهان، شوشتر، شاهرود، یاسوج، سراب، اسفراین، خمین، اسدآباد، لارستان، خلخال، گناباد و گراش نیز مشمول دریافت وام ۶۰۰ میلیون ریالی می‌شوند.

وی با بیان اینکه وام «ودیعه مسکن نخبگان» به منظور حمایت از نخبگان و استعدادهای برتر، حائزین مشمول جوایز علمی و تحصیلی بنیاد نخبگان با همکاری صندوق اقدام به صورت قرض‌الحسنه پرداخت می‌شود، گفت: این تسهیلات به نخبگان دارای معرفی‌نامه از بنیاد که ساکن خوابگاه نبوده و مستاجر باشند پرداخت می‌شود.

دکتر رئیسی درباره وام تامین اجتماعی و تکمیلی دانشجویان دانشگاه‌های علوم‌پزشکی گفت: این تسهیلات با هدف پوشش بیمه سوابق کاری ، درمانی و بیمه درمانی تکمیلی در طول تحصیل صرفاً به دانشجویان مقاطع دکتری تخصصی، دستیاری و فوق‌تخصص پرداخت می‌شود. در خصوص بیمه درمانی تکمیلی نیازی به داشتن بیمه پایه نیست.

وی با بیان اینکه وام «شهریه» برای دانشجویان شهریه‌پرداز لحاظ شده است، افزود: دانشجویان که در آزمون سراسری سازمان سنجش و آزمون‌های رشته محل‌های مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تمام مقاطع پذیرفته‌ شده‌اند، می‌توانند این وام را دریافت کنند. دانشجویان شهریه‌پرداز از سایر تسهیلات صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت محروم هستند و در صورت استفاده از خوابگاه با احتساب قیمت تمام شده باید هزینه خواگاه ترم خود را نقداً فقط به حساب صندوق رفاه دانشجویان پرداخت کنند.

معاون تسهیلات صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در ارتباط با میزان بدهی دانشجویانی که به صورت ناپیوسته مشغول به تحصیل هستند، اظهار کرد: آن دسته از دانش‌آموختگانی که بلافاصله بعد از اتمام مقطع قبلی و یا بلافاصله بعد از اتمام خدمت وظیفــه و یا درحین بازپرداخت منظم بدهی‌های خویش طبق اوراق بازپرداخت، در مقطع جدید پذیرفته می‌شوند، می‌توانند با سپــردن سند تعهد محضری در مقطع جدید، حسب تشخیص صندوق، بدهی‌های خویش را به بعد از اتمام تحصیل در مقطع جدید موکول کنند.

دکتر رئیسی گفت: اگر دانشجویان فارغ‌التحصیل متقاضی دریافت اصل دانشنامه و ریز نمرات هستند، می‌بایست بدهی‌ خود به صندوق رفاه را به صورت کامل و یکجا پرداخت کنند. همچنین دانشجویان انصرافی، تارک تحصیل و اخراجی نیز موظف به پرداخت اقساط خود به صورت یکجا هستند. همچنین دانشجویانی که متقاضی تحصیل در خارج از کشور هستند، باید بدهی خود با صندوق رفاه را تسویه کنند. پذیرفته‌شدگان مقاطع ناپیوسته که از تسهیلات وام شهریه استفاده کرده‌اند مشمول ماده فوق نمی‌شوند.

وی ادامه داد: همه بدهی دانش‌آموختگان مقاطع دستیاری (تخصصی) و دکتری تخصصی به استثناء وام شهریه و ودیعه مسکن با پذیرفته‌شدگان در مقطع جدید به بعد از اتمام تحصیل موکول خواهد شد. کلیه پذیرفته‌شدگان که از تسهیلات وام شهریه استفاده کرده‌اند، می‌بایست بدهی خود را پس از فراغت از تحصیل مطابق با فرم میزان بدهی بازپرداخت کنند. دانشجویانی که با استفاده از بورس تحصیلی قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور در مقاطع بالاتر را داشته باشند، می‌بایست با صندوق رفاه دانشجویان تسویه وکل بدهی خویش راپرداخت کنند.

معاون تسهیلات صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت گفت: دانشجویان جدیدالورود از سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ به بعد جهت استفاده از خوابگاه و سایر تسهیلات صندوق رفاه دانشجویان می‌توانند با سپردن تعهد محضری جدید از تسهیلات بهره‌مند شوند و هیچ گونه عذری در این خصوص از طرف صندوق رفاه پذیرفته نخواهد بود. همچنین دانشجویان ورودی سال تحصیلی ۱۴۰۲به قبل که تاکنون از تسهیلات صندوق بهره‌مند نشده‌اند بایستی همانند دانشجویان نوورود، سند تعهد محضری جدید را تنظیم و به اداره رفاه ارائه دهند.

وی با بیان اینکه دانشجویان ملزم به پرداخت ۱۰ درصد از تسهیلات دریافتی در زمان فراغت از تحصیل هستند، اظهار کرد: دانشجویان می‌بایست مابقی بدهکاری خود را حداکثر ۶ ماه پس از دانش‌آموختگی طبق اوراق بازپرداخت و در زمان مقرر پرداخت کنند. اگر بازپرداخت در زمان مقرر انجام نشود، مشمول خسارت و زیان می‌شود.

انتهای پیام

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تازه‌ترین خبرها