رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 619763

ایران و آلمان در جدال دهم

ساعت24-تیم ملی والیبال ایران امشب باید در اولین دیدارش از مرحله انتخابی بازی‌های 2024 پاریس در ریودوژانیرو به مصاف آلمان برود. این تیم که چند روز قبل موفق شده طلای بازی‌های آسیایی را در غیاب تیم اصلی ژاپن به دست بیاورد، کار سختی برای کسب سهمیه از طریق این رقابت‌ها دارد. 12 تیم صعودکننده به بازی‌های المپیک در شرایطی باید برای بلیت نهایی‌شان مبارزه کنند که فرانسه به عنوان میزبان یک سهمیه را سوزانده و فقط 11 سهمیه دیگر باقی مانده است.

تیم ملی والیبال ایران امشب باید در اولین دیدارش از مرحله انتخابی بازی‌های 2024 پاریس در ریودوژانیرو به مصاف آلمان برود. این تیم که چند روز قبل موفق شده طلای بازی‌های آسیایی را در غیاب تیم اصلی ژاپن به دست بیاورد، کار سختی برای کسب سهمیه از طریق این رقابت‌ها دارد. 12 تیم صعودکننده به بازی‌های المپیک در شرایطی باید برای بلیت نهایی‌شان مبارزه کنند که فرانسه به عنوان میزبان یک سهمیه را سوزانده و فقط 11 سهمیه دیگر باقی مانده است. در این مرحله، تیم‌های والیبال مختلف در سه گروه به مصاف هم می‌روند که از بین آن‌ها دو تیم اول سهمیه را کسب می‌کنند. به‌این معنی که شش تیم از این مرحله انتخاب می‌شوند و پنج تیم باقی‌مانده هم از طریق رنکینگ مرحله گروهی بازی‌های لیگ ملت‌های 2024. پس کسب نتیجه خوب در این مرحله تاثیر زیادی روی رنکینگ نهایی ایران در جدول کلی دارد و می‌تواند سرنوشت صعود را مستقیم تحت تاثیر قرار دهد. مسئله‌اینجاست که کار ایران حسابی دشوار است. تیم ملی در گروه اول این مرحله انتخابی که به گروه مرگ مشهور است، با تیم‌های برزیل (میزبان)، ایتالیا، کوبا، اوکراین، آلمان، جمهوری چک و قطر دیدار خواهد کرد. شاگردان بهروز عطایی از ساعت 23:30 امشب در نخستین مسابقه باید به مصاف آلمان بروند و امیدوار به کسب برد باشند. ایرانی‌ها که با پروازی 57 ساعته خودشان را از دوبی به ریودوژانیرو رسانده‌اند روی کاغذ و با توجه به جایگاه دو تیم نباید کار سختی داشته باشند. آن‌ها امشب در این رقابت‌ها در حالی به مصاف آلمان می‌روند که تجربه حضور در دو دوره بازی‌های المپیک 2016 و 2020 را دارند، اما ژرمن‌ها تجربه حضور در چهار دوره المپیک را در پرونده کاری خود دارند که نخستین حضور این تیم 55 سال پیش (1968) بوده و رتبه چهارم را به دست آورده است. تیم ملی والیبال آلمان که مدال نقره بازی‌های المپیک 1972 مونیخ را نیز در پرونده خود دارد، در شهر ریودوژانیرو به دنبال کسب پنجمین سهمیه خود در این رویداد مهم جهان است. این تیم در سال 2008 به مقام نهم مشترک و در سال 2012 به رتبه پنجم مشترک مسابقات والیبال مردان بازی‌های المپیک دست یافت. شاگردان بهروز عطایی نباید این حریف را دست‌کم بگیرند زیرا آلمانی‌ها سابقه 12 دوره حضور در رقابت‌های جهانی و قهرمانی جهان در سال 1970 و مدال برنز جهان سال 2014 را در گنجینه افتخارات خود دارند. از سوی دیگر دو تیم ایران و آلمان در طول تاریخ 9 بار به مصاف یکدیگر رفته‌اند که حاصل آن چهار برد برای ایران و پنج پیروزی برای ژرمن‌ها بوده است و تیم ملی والیبال ایران در انتخابی المپیک و در دهمین جدال تاریخ خود با این تیم به دنبال تساوی تعدادهای برد خود با این کشور است. آخرین جدال دو تیم در هفته دوم لیگ ملت‌ها 2023 بود که تیم ملی والیبال ایران در شهر روتردام هلند موفق به شکست 3 بر صفر این تیم شد و میخاییل وینیارسکی سرمربی تیم‌ ملی آلمان پس از این شکست با عصبانیت راهی رختکن شد و در میکسدزون ورزشگاه حاضر نشد. در حال حاضر تیم ملی والیبال ایران با 243.55 امتیاز در رتبه یازدهم جهان قرار دارد و مردان والیبال آلمان با 189.76 امتیاز در جایگاه شانزدهم هستند.

سابقه دیدارهای دو تیم ایران و آلمان در تاریخ به قرار زیر است:

1991 (جام جهانی): ایران (صفر) – آلمان (3)

2012 (جام واگنر): ایران (صفر) – آلمان (3)

2013 (لیگ جهانی): ایران (3) – آلمان (صفر)

2013 (لیگ جهانی): ایران (صفر) – آلمان (3)

2014 (قهرمانی جهان): ایران (صفر) – آلمان (3)

2018 (لیگ ملت‌ها): ایران (3) – آلمان (2)

2019 (لیگ ملت‌ها): ایران (3) – آلمان (صفر)

2021 (لیگ ملت‌ها): ایران (2) – آلمان (3)

2023 (لیگ ملت‌ها): ایران (3) – آلمان (صفر)

گفتنی است سیدمحمد موسوی‌عراقی، امیرحسین اسفندیار، شهروز همایونفرمنش، میثم صالحی، پوریا حسین‌خانزاده، محمدطاهر وادی، جواد کریمی، امین اسماعیل‌نژاد، صابر کاظمی، محمد ولی‌زاده، مهدی جلوه، محمدرضا حضرت‌پور، مبین نصری و آرمان صالحی 14 بازیکن تیم ملی والیبال ایران در این رقابت‌ها هستند.

مصطفی کارخانه (مدیر کاروان)، میلاد دارابی (سرپرست)، بهروز عطایی (سرمربی)، علیرضا طلوع‌کیان (مربی)، مسعود آرمات (مربی)، یاناس ویچیچ (کمک‌مربی و بدن‌ساز)، امین علی‌اکبری (آنالیزور)، نیما ده‌پناه (فیزیوتراپ)، رضا قلی‌پور (پزشک) و مهدی فتحی (ماساژور) کادر فنی تیم ملی ایران را در این رقابت‌ها تشکیل می‌دهند.

روزنامه شرق

تازه‌ترین خبرها