رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 623071

عفونت بینی بعد از عمل و عوارض احتمالی آن

ساعت 24- ینوپلاستی یا همان جراحی زیبایی بینی یک روش جراحی رایج، اما تهاجمی برای تغییر شکل و اندازه بینی است. مانند هر جراحی دیگری، در این مورد هم امکان بروز عفونت بینی بعد از عمل وجود دارد.

عفونت بینی بعد از عمل و عوارض احتمالی آن

عفونت بینی بعد از عمل رایج نیست و تنها ۲% افراد را درگیر می‌کند. اما مشکل ناخوشایندی است که نه‌تنها باعث ناراحتی و اضطراب مضاعف بیمار می‌شود، بلکه در درازمدت باعث بروز مشکلات زیادی خواهد شد.

علت عفونت بینی بعد از عمل زیبایی چیست؟

عفونت بینی مسئله رایجی نیست؛ زیرا با رعایت یک سری اصول پایه از طرف پزشک و بیمار تا حد زیادی قابل‌کنترل و جلوگیری خواهد بود. دلایل رایج بروز این عفونت به شرح زیر هستند:

آلودگی باکتریایی

روش‌های جراحی، اغلب تهاجمی هستند؛ یعنی با تضعیف سیستم دفاعی بدن، زمینه را برای ورود باکتری‌ها به بدن فراهم می‌کنند. این مسئله با استریلیزاسیون کامل و استاندارد اتاق عمل قابل جلوگیری است؛ اما ازبین‌بردن ۱۰۰ درصدی باکتری‌ها ممکن نخواهد بود. ناحیه بینی به‌طور مداوم در معرض باکتری‌های موجود در هوا و محیط قرار دارد و بسیار حساس است.

ترمیم کند زخم

در جریان عمل، جراح بینی را برش می‌دهد، بافت‌های آن را دست‌کاری می‌کند و در نهایت، زخمی به جا می‌گذارد. یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد عفونت بینی بعد از عمل، بهبود نیافتن مناسب و به‌موقع این زخم است که می‌تواند زمینه‌ساز خطر التهاب و عفونت شود. عواملی مانند آسیب و مختل‌شدن خون‌رسانی به بافت‌های بینی، پرفیوژن ناکافی بافت یا وجود شرایط پزشکی زمینه‌ای منجر به عدم بهبود زخم خواهد شد.

مراقبت‌های بعد از عمل

یکی از موارد مراقبت بعد از عمل شامل استفاده از آتل و اسپلینت داخل بینی می‌شود که وظیفه ثابت نگه‌داشتن فرم بینی و شکل‌دهی به آن را دارند. اگر بیمار و پزشک نکات مناسب در نگهداری، تعویض و نظافت آن‌ها را رعایت نکنند، این موارد تبدیل به محیطی مناسب برای رشد باکتری‌ها خواهند شد. آتل و اسپلینت جریان هوای مناسب را مختل می‌سازد که خود باعث تحریک بینی، التهاب و در نهایت عفونت خواهد شد.

شرایط بدن قبل از عمل

اگر قبل از عمل دچار بیماری‌های بینی؛ مانند سینوزیت مزمن یا احتقان بینی هستید، احتمال بروز عوارضی مانند عفونت بینی بعد از عمل افزایش می‌یابد. به‌طورکلی هر شرایطی که یکپارچگی مخاط بینی را از بین می‌برد، احتمال دارد عامل بروز عفونت بعد از عمل باشد. این موارد باید به‌خوبی توسط پزشک و جراح قبل از عمل بررسی شوند.

این مسئله در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند شایع‌تر است. این افراد به دلیل مصرف داروهای خاص یا بیماری‌های زمینه‌ای در برابر عفونت‌ها آسیب‌پذیرتر هستند.

تشکیل هماتوم بینی

زمانی‌ که غضروف بینی آسیب ببیند، خون‌رسانی به آن مختل خواهد شد؛ بنابراین، خونی که از رگ‌ها خارج می‌شود در اطراف تیغه بینی باقی می‌ماند و به بافت غضروفی فشار می‌آورد. این شرایط، هماتوم نام دارد. اگر در زمان مناسب نسبت به درمان هماتوم اقدام نکنید، این شرایط می‌تواند محیطی مساعد برای رشد باکتری و بروز عفونت فراهم کند.

واکنش بدن

استفاده از ایمپلنت‌ها یا گرافت‌ها در حین جراحی بینی، مواد خارجی را وارد بدن می‌کند که باعث ایجاد ریکشن بدن و در نهایت عفونت می‌شود. احتمال دارد شما به داروها، پانسمان‌ها یا سایر موارد مورداستفاده در حین یا بعد جراحی واکنش آلرژی داشته باشید.

برای جلوگیری از عفونت بینی بعد از عمل زیبایی چه اقداماتی لازم است؟

برای جلوگیری از عفونت بینی، به زبان ساده باید حواستان به تمام عوامل ایجاد آن باشد! در درجه اول، تمام اطلاعات پرونده و تاریخچه پزشکی خود را در اختیار پزشک بگذارید. شما و پزشکتان باید قبل از عمل واکنش‌های آلرژیک احتمالی بدنتان را بررسی کنید تا پزشک بتواند از وسایل و موادی استفاده کند که کمترین آسیب را برای شما داشته باشد.

پزشکان گوش، حلق و بینی نقش مهمی در زمینه درمان و جراحی بیماری‌های مرتبط با سر و گردن دارند. از جمله در مواردی مانند عفونت‌های بینی پس از عمل‌های جراحی، اهمیت این متخصصین به ویژه در شهرهای بزرگی مانند کرج که مرکز استان البرز است، بیشتر احساس می‌شود. در این شهرها، افراد بسیاری به دنبال یافتن متخصص گوش و حلق و بینی خوب در کرج هستند. انتخاب پزشک ماهر و کلینیک مجهز برای انجام جراحی‌های زیبایی بینی و جلوگیری از عوارضی چون عفونت پس از جراحی از اهمیت بالایی برخوردار است.

گرفتن شرح حال دقیق بیمار و مدیریت دقیق آلرژن‌های بالقوه در کنار رعایت مراقبت‌های بعد از عمل نیز در کم‌کردن احتمال عفونت موثر است. با انتخاب پزشک ماهر و بیمارستان مجهز و تمیز، احتمال بروز عفونت بینی بعد از عمل بسیار پایین می‌آید.

یک بیمارستان خوب، اتاق عمل تمیز و مجهز در اختیار شما می‌گذارد و پزشک ماهر، به‌خوبی پرونده پزشکی شما را بررسی می‌کند و در تمام مسیر همراهتان است. یک پزشک مسئول به شما توصیه‌هایی برای آماده‌سازی بینی قبل عمل و مراقبت از آن بعد از عمل ارائه خواهد کرد. شما نیز باید به این توصیه‌ها به‌خوبی عمل کنید و از بینی‌تان مراقبت‌های لازم را به‌ عمل آورید.

عفونت بینی بعد از عمل و عوارض احتمالی آن

علائم عفونت بینی بعد از عمل زیبایی چیست؟

علائم عفونت و التهاب بینی در افراد مختلف متفاوت خواهد بود. شما باید متوجه هر گونه تغییر در بینی خود باشید و آن را بلافاصله به اطلاع پزشک خود برسانید. درصورتی‌که در بازه زمانی توصیه‌شده مرتب توسط دکتر مورد معاینه قرار بگیرید، عفونت زودتر تشخیص ‌داده شده و برطرف خواهد شد.

به‌طورکلی علائم زیر احتمال دارد نشانه بروز عفونت بینی بعد از عمل باشند. توجه داشته باشید تمام این موارد از عوارض طبیعی بعد از عمل هستند، اما اگر شدت گرفتند و مدت طولانی ادامه پیدا کردند، باید آن‌ها را با پزشک در میان بگذارید:

 • تب و لرز

 • گرفتگی یا انسداد بینی

 • تغییر رنگ بینی به قرمز و ایجاد حس گرما روی صورت

 • بوی بد و نامطبوع یا ترشحات چرکی و رنگی در محل جراحی یا داخل مجرای بینی

 • دردی که به‌جای کم‌شدن، در حال افزایش باشد و باعث ایجاد سنگینی یا نبض زدن شود.

 • تورمی که روزبه‌روز بیشتر شود و تغییر شکل غیرطبیعی یا تغییر رنگ بینی به قرمز یا کبود به وجود آید.

عوارض عفونت بینی بعد از عمل زیبایی چیست؟

باتوجه‌به شرایط بدنی، علت ایجاد عفونت، زمان تشخیص و شدت آن، عوارض عفونت بینی از خفیف تا شدید متغیر است. درصورتی‌که تشخیص دکتر شما عفونت بود، حتما درمورد عوارض دقیق‌تر از ایشان پرس‌وجو کنید تا نگرانی کمتری داشته باشید. در ادامه، تعدادی از عوارض رایج و کلی بررسی شده‌اند:

 • تاثیر موقت یا دائمی بر ظاهرِ بینی

 • اختلال در روند طبیعی بهبودی و ریکاوری

 • خارج‌کردن ایمپلنت یا گرافت استفاده‌شده در حین جراحی

 • ایجاد اسکار، آسیب بافتی، پوسته‌شدن، جوش و سایر عارضه‌های پوستی

 • بروز التهاب بیش از حد و در نهایت ایجاد انسداد بینی و اختلال در تنفس

 • انجام دوباره عمل بینی در صورت شدید بودن عفونت و بروز مشکلات جدی زیبایی یا تنفسی

 • سرایت عفونت به سایر قسمت‌های بدن و نیاز به مداخلات پزشکی تهاجمی‌تر؛ مانند آنتی‌بیوتیک‌های داخل وریدی

درمان عفونت بینی بعد از عمل زیبایی چیست؟

توجه داشته باشید که عفونت بینی یک مشکل جدی است و با روش‌های خانگی یا مصرف سرخود دارو قابل‌حل نیست؛ بنابراین اولین اقدام شما باید مراجعه به پزشک باشد. پزشک احتمال دارد طیف وسعی از درمان‌های مختلف را باتوجه‌به شرایط کلی شما در نظر بگیرد که شامل موارد زیر خواهد بود:

 • مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها

 • مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) یا کورتیکواستروئیدها

ضمن آنکه احتمال دارد توصیه‌های زیر را دریافت کنید:

 • کمپرس گرم

 • تعویض درست پانسمان

 • بالا نگه‌داشتن سر زمان خواب

 • شست‌وشوی بینی با محلول نمکی

 • روش‌های خاص تمیزکردن محل جراحی

 • استراحت و تغذیه مناسب برای کمک به ریکاوری بدن

 • اجتناب از عوامل تحریک‌کننده مانند دود، دخانیات، آلرژن‌ها

در صورت تشخیص مشکل عفونت بینی بعد از عمل، حتما در بازه‌های زمانی توصیه‌شده توسط دکتر ویزیت شوید و تمام توصیه‌های ایشان را اجرا کنید.

جمع‌بندی

نتیجه ظاهری عمل بینی، زیباست؛ اما در مسیر رسیدن به این زیبایی، فرد سختی‌ها و دردهای زیادی را پشت سر می‌گذارد. عفونت بینی بعد از عمل یک عفونت ساده نیست. این عفونت باید حتما توسط دکتر مورد بررسی و درمان قرار بگیرد تا از تغییر شکل ناخواسته بینی و مشکلات سلامتی جلوگیری شود. اگر دکتر و کلینیک مناسبی برای عمل برگزینید و تمام دستورالعمل‌های مراقبتی قبل و بعد عمل را انجام دهید، امکان بروز عفونت بسیار پایین خواهد بود.

تازه‌ترین خبرها