رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 628003

شغلی که هنوز شغل نیست!

ساعت 24 - در آستانه فرارسیدن روز جهانی راهنمایان گردشگری، تثبیت جایگاه رسمی این شغل و به رسمیت شناختن راهنمای تور با وضع قوانین رسمی از جمله بیمه، یکی از اصلی‌ترین مطالبه‌های راهنمایان گردشگری به شمار می‌آید؛ خواسته‌ای که بیش از دو دهه است روی اجرای آن تاکید می‌شود.

به گزارش ایسنا، برگزاری گردهمایی راهنمایان گردشگری ایران پس از چهار سال وقفه، بهانه‌ای است تا برخی مشکلات و مطالبات راهنمایان گردشگری یادآوری شود، حرفه‌ای که هنوز به رسمیت شناخته نمی‌شود و در سال‌های اخیر نیز به دلیل رکود گردشگری با چالش جدی خروج متخصصان آن مواجه شده است.

مینا علیزاده، نایب‌رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان گیلان در تحلیل مشکلات راهنمایان گردشگری، اظهار کرد: اولین گام این است که مشکلات را در چند سطح خارجی، خارجی با اثرپذیری از قوانین داخلی، داخلی و استانی تفکیک کنیم و برای هر سطح، راهکارهای جداگانه‌ای بیندیشیم.

مهم‌ترین خواسته‌های راهنمایان گردشگری ایران نیز بر هیچ‌کس پوشیده نیست و در یک نگاه کلی شامل این موارد است: امنیت شغلی، بیمه راهنمایان، یافتن راهکاری برای حل مشکل عوارض خروج از کشور راهنمایان گردشگری با در نظر گرفتن شرایط شغلی، استفاده از فرصت آزاد شدن تقاضاهای سفر سرکوب‌شده باقی‌مانده از کووید ۱۹ برای بهبود شرایط راهنمایان و معرفی ایران به‌عنوان مقصد امن گردشگری در سطح منطقه و جهان.

این راهنمای گردشگری ادامه داد: بر اساس اولین گزارش منتشرشده (UN Tourism) در سال ۲۰۲۴، گردشگری بین‌المللی در حال نزدیک‌شدن به سطح پیش از شیوع کووید ۱۹ قرار گرفته است. برگزاری پانزدهمین گردهمایی راهنمایان گردشگری ایران نیز در راستای یک مناسبت جهانی و به‌عنوان یک رویداد مهم، بعد از حدود چهار سال وقفه، فرصت مناسبی نه برای تثبیت و معرفی شغل راهنمایان (زیرا نیازسنجی و تدوین برنامه‌ عملیاتی، پیش‌نیازهای تثبیت و معرفی شغل راهنمایان است)، بلکه شاید فرصت مناسبی برای دیدار دوباره راهنمایان سراسر کشور با یکدیگر پس از تاب‌آوری در بحران‌های چند سال اخیر، امیدبخشی برای ادامه‌دادن و هم‌افزایی و تعامل برای گام‌های بعدی راهنمایان گردشگری، به‌عنوان یکی از کلیدی‌ترین مهره‌های زنجیره ارزش گردشگری، باشد که از این‌رو، حائز اهمیت است.

ا

نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها