رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 632263

ضرورت صلح درمنطقه با برگزاری یک کنفرانس بین لمللی

ساعت 24 - فریدون مجلسی دیپلمات سابق ایران درگفت وگو با د شفقنا آو در پاسخ به این سوال که تحولات منطقه در چه سمت و سویی قرار دارد؟ اظهار داشت: علاقه به صلح و آرامش و حرکت در مسیر توسعه اقتصادی و صنعتی و اجتماعی ایران همیشه در من وجود دارد و این توسعه را ضامن حمایت از توسعه امنیت و دفاع ملی می‌دانم. اگر کشوری فقیر و عقب مانده باشد توانایی نگهداری امنیت خود و تدارک دفاعی خود را از دست می‌دهد.

ایران در سال‌های گذشته هزینه زیادی صرف توسعه امکانات امنیتی خود کرده است که امیدوارم محفوظ بماند در این تحولات نشان داده شده که رقیب نیز آن چنان که تصور می‌رفت توانمند نبوده است. امیدوارم این اتفاق در هر دو طرف به نتیجه گیری آرامش بخشی در کل منطقه منجر شود نه اینکه جنگی را سبب شود.

وی افزود: نتیجه جنگ و ستیز پیش از آنکه به نتایج دلخواه هر کدام از طرفین برسد به قتل و ویرانی و به شرایطی منجر خواهد شد که در غزه بر سر مردم بدبخت و بی پناه آنجا آمد و وضعیت را دیده ایم و امیدوارم درسی برای بقیه مردم منطقه باشد. مساله غزه بی عدالتی است ولی در قالب روابط اسرائیل و فلسطین و اعراب است. زمان آن است که در قالب کنفرانسی بین المللی با شرکت قدرت‌های منطقه‌ای تکلیف آینده صلح آمیزی برای این منطقه روشن شود و به این جنگ ۷۵ ساله و پر هزینه پایان داده شود. بازگشت به آن چه در تاریخ چه رخ داده است موجب ادامه داشتن بی پایان جنگ ها و نزاع ها و عقب ماندگی ملت‌های منطقه خواهد شد.

وی تصریح کرد: امروز که اسطوره شکست ناپذیری اسرائیل ترک برداشته است در شرایطی که آن‌ها هم ناچارند به فکر آینده خود باشند به نوبه خود باید این آمادگی برای آن‌ها پدید آمده باشد که در چنین کنفرانسی به چنان سازگاری مسالمت آمیزی تن بدهند. سرزمین‌های فلسطینی را در قالب قطعنامه در اختیار مردم فلسطین بگذارند شهرک‌های اشغالی را در کرانه غربی ترک کنند و اگر خواهان یک زندگی مسالمت آمیز در این منطقه هستند باید این امتیازات را به اعراب بدهند. ایران باید با گرفتن امتیازاتی به خصوص با رفع تحریم ها بازگشتی به عرصه بین المللی داشته باشد.

باید مشکلات بانکی ایران در عرصه بین الملل رفع گردد و تمرکز بر توسعه اقتصادی و اجتماعی در درون مرز ها باشد و بتواند با برقراری روابط نزدیک با کل همسایگان که از قضا ثروتمند ترین بازار‌های جهان هستند به جای خصومت و دشمنی از امکانات بهره مند شود.

مجلسی تصریح کرد: ایران با دور ماندن از ثروت همسایه‌های نفتی اش، بزرگترین خسارات اقتصادی را در عرصه جهانی می‌بیند و این ظرفیت و فرصت را به کشور هایی نظیر چین و ترکیه وا گذار می‌کند امکانات زیر بنایی ایران می‌تواند با بهره بندی از امکانات نفتی و گازی کشور به صورت امکانی رقابتی در منطقه ظاهر شود با چیدن مسائل جنگی و آسیب هایی که طرفین می‌توانند به یکدیگر وارد کنند باید دانست که زمان آن رسیده که طرفین به صورتی منصفانه در امنیت در کنار هم زندگی کنند. ایران می‌تواند در این مسیر نقش بازی کند و از این طریق برای خود کسب اهمیت و اعتبار کند. ایران باید با وضعیتی آبرومند درد عرصه بین المللی حضور داشته باشد.

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تازه‌ترین خبرها