رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 634031

مبارزه رسانه ها با فساد تعطیل نشود

درصورتی که رییس قوه قضاییه به هردلیل داستان درحال فراموشی فساد چای دبش را دوباره خوانی نمی کرد و نمی گفت وزیر جهاد کشاورزی به عنوان معاونت در این فساد بزرگ به سه سال زندان محکوم شده است شایدداستان این فساد روبه فراموشی همیشگی می‌رفت. این درحالی است که رسانه‌ها نباید مبارزه با فساد را تعطیل کنند و باید کاری کرد اطلاع رسانی قطره‌ای از فسادها به اطلاع رسانی گسترده تبدیل شود.

 تنها پس از سخنان رییس قوه قضاییه بود که ایرانیان آگاه شدند نخستین وزیر جهادکشاورزی دولت سیزدهم در این فساد ذی‌نفع بوده و راه‌ها‌ی وقوع این پدیده را باز کرده است. از آنجایی که در روزهای گذشته افشاگری‌های درون جناحی مبارزان اصولگرا برای به چنگ آوردن اکثریت مجلس دوازدهم شماری از راه‌های فسادخیز را نشان داد و به اطلاع شهروندان رسید و نیز خبرهایی بر این اساس که خودروسازان در کرمان بیشتر از ۳/۲میلیارد دلار برای واردات قطعات یدکی و نیز شاید خودرو ساخته‌شده اعتبار دلاری به قیمت هر دلار ۴۱هزارتومان گرفته‌اند باز هم مساله فساد داغ شده است. شاید برخی از کسانی که این نوشته را می‌خوانند بگویند بارها و بارها از سوی اقتصاددانان سرچشمه‌های فساد به مدیران کشور نشان داده شده اما کاری برای بستن سرچشمه‌های فساد انجام نشده است و تکرار آن دیگر فایده‌ای ندارد. برخی کارشناسان باور دارند اینگونه بحث‌ها ضمن اینکه یک واقعیت است اما از سوی ذی‌نفعان فساد نیز دامن زده می‌شود. تجربه نشان داده است نباید دست از مبارزه همه‌سویه با انواع فساد و به‌ویژه نشان دادن سرچشمه‌های فساد دست برداشت. هرگونه کوتاهی از سوی هر گروه اجتماعی و سیاسی د‌رباره انواع فساد و سرچشمه‌های فساد یک گام به پس به‌حساب می‌آید و فسادسازان و فساد‌کاران را تشجیع و تشویق می‌کند در این مسیر بی‌پرواتر پیش بروند. رسانه‌نگاران نباید در داستان مبارزه با فساد پا پس بکشند و در داستان نشان دادن سرچشمه‌های فساد کوتاهی کنند. یکی از سرچشمه‌های زاد و رشد فساد اقتصادی همین چند‌نرخی کردن ارزهای معتبر از سوی بانک مرکزی و دولت‌هاست که به بهانه‌های گوناگون تئوریزه شده و اجرا می‌شود. در بازار چند‌نرخی ارز هرکس کوشش می‌کند ارز ارزان‌تر را به چنگ بیاورد و از مابه‌التفاوت آن با دلار بالاتر سود باد آورده به دست آورد. باید درباره این سرچشمه فساد هر روز و در هر مناسبتی نوشت و سخن گفت که این سرچشمه فساد بسته شود. نرخ بهره بانکی زیر نرخ تورم سالانه، سرچشمه دیگر رانت و فساد به حساب می‌آید‌. هر بنگاه دولتی یا خصولتی یا خصوصی به وام‌های با نرخ‌های بانک‌ها دست یابد بی‌هیچ زحمتی سود باد آورده برده است. این را نیز باید هزاران بار در هر رسانه و هر تریبونی نوشت و گفت. البته می‌توان انتظار داشت ذی‌نفعان از این دو نرخ، انواع توجیه‌های اقتصادی و سیاسی را برای نگه داشتن چند نرخ برای دلار و نیز پایین نگه داشتن نرخ بهره بانکی آماده و منتشر کنند و نیز مبارزان در راه فساد را در تنگنا قرار دهند اما باید بود و نوشت.

نظرات کاربران
  • ناشناس
     - ۱ ماه پیش

    خدایا به فریادمان برس خدایا به فریادمان برس چهار سال تمام رنج عذاب از هم پاشیدگی خانواده ها بیماری های اعصاب و روان تمام زندگی ها در بورس نابود شدبه خاطر وعده های دروغ

نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها