رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 636980

سکوت آمریکا درباره اصابت موشک پدافند هوایی اوکراین به کی‌یف

ساعت 24- وزارت دفاع روسیه ادعای کی‌یف را درباره حمله موشکی این کشور به اهداف غیرنظامی ردکرد و سفیر روسیه در واشنگتن نیز گفت: آمریکا برای مقصر جلوه‌دادن مسکو این واقعیت را که موشک سامانه پدافند هوایی اوکراین به بیمارستانی در کی‌یف برخورد کرده است، مخفی می‌کند.

 خبرگزاری «نووستی»،  آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در واشنگتن بامداد امروز، سه‌شنبه، اعلام کرد که مقامات آمریکایی درباره این حقیقت که یک موشک شلیک‌شده از سامانه پدافند هوایی اوکراین به بیمارستانی در شهر کی‌یف برخورد کرده است، سکوت می‌کنند و مقامات رسمی و تحلیلگران محلی در ایالات متحده، بدون بررسی حقایق، به‌طورعمدی از این تراژدی برای مقصر جلوه دادن روسیه استفاده می‌کنند.

آنتونوف در بیانیه‌ای در کانال تلگرام نمایندگی روسیه نوشت: «در آمریکا به‌طور منافقانه‌ای در این خصوص سکوت می‌کنند که موشک برخوردکرده به زیرساخت‌های غیرنظامی کی‌یف از سامانه پدافند هوایی اوکراین شلیک شده است. این اولین باری نیست که مشاهده می‌کنیم طرف اوکراینی به‌طور گستاخانه‌ای جنایات وحشیانه خود را به روسیه نسبت می‌دهد و از این حادثه سوءاستفاده می‌کند».

به‌عقیده این دیپلمات، این حادثه بار دیگر  این ضرورت را نشان می‌دهد که دولت ایالات متحده باید تامین تسلیحاتی کی‌یف را که موجب کشته شدن غیرنظامیان در روسیه و در خود اوکراین می‌شود، متوقف کند.

سفیر روسیه با ابراز اینکه هیستری ایجادشده در آمریکا در رابطه با آسیب دیدن یک بیمارستان در کی‌یف نمونه‌ای از تبلیغات شدیداً ضدروسی است، نتیجه‌گیری کرد: «اما واقعیت این است که حادثه اصابت موشک به بیمارستان، که در آستانه نشست ناتو در واشنگتن رخ داده است، به‌نظر می‌رسد که از سوی حامیان غربی کی‌یف به‌عنوان "هدیه‌ای عالی" برای توجیه تشدید کمک‌های نظامی و ادامه جنگ تا آخرین فرد اوکراینی تلقی شده است».

وزارت دفاع روسیه روز گذشته اعلام کرد که ادعای حمله عمدی به اهداف غیرنظامی در شهر کی‌یف واقعیت ندارد، و خسارات واردشده ناشی از سقوط یک موشک شلیک‌شده از سامانه پدافند هوایی اوکراین بوده‌ است. این وزارتخانه تاکید کرد که تصاویر و ویدئوهای منتشرشده از کی‌یف به‌طور قطعی تایید می‌کنند که تخریب‌ ناشی از سقوط موشک سامانه پدافند هوایی اوکراینی است که در حومه شهر مستقر شده است.

وزارت دفاع روسیه یادآور شد: چنین "هیستری‌هایی از سوی کی‌یف" نخستین بار نیست که اتفاق می‌افتند و به‌ویژه در آستانه نشست‌های ناتو رایج است و هدف این گونه تحریک مقامات غربی و دریافت کمک مالی و نظامی بیشتر از سوی آن‌هاست.

روز دوشنبه انفجارهایی در کی‌یف رخ داد. همچنین از وقوع انفجارهایی در حومه پایتخت اوکراین خبر داده شد. وزارت دفاع روسیه پیش از این اعلام کرده بود که نیروهای مسلح این حملاتِ گروهی را به اهداف صنایع نظامی اوکراین و پایگاه‌های هوایی ارتش این کشور انجام دادند، این حملات با استفاده از سلاح‌های بسیار دقیق دوربرد انجام شده است و اهداف تعیین‌شده مورد اصابت قرار گرفتند.

تسنیم 

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تازه‌ترین خبرها