کد خبر 570464
تاریخ انتشار: ۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۸

ساعت 24 - «ویلیام برنز» مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در جریان سفر چندی قبل خود به مسکو هشدار داد، اگر روسیه عامل «سندروم هاوانا» باشد عواقبی در انتظارش خواهد بود.

در ادامه اتهام‌زنی‌های مقام‌های واشنگتن به مسکو درباره بیماری مرموز موسوم به «سندروم هاوانا»، مدیر سیا در این باره به روسیه هشدار داده است.

روزنامه «واشنگتن پست» روز چهارشنبه (دیروز) در خبری به نقل از مقام‌های آمریکایی خبر داد، مقام ارشد اطلاعاتی این کشور به روسیه درباره «سندروم هاوانا» به شدت هشدار داد.

طبق این گزارش، ویلیام برنز مدیر سیا در جریان سفر چندی قبل خود به مسکو به سازمان‌های اطلاعاتی روسیه هشدار داده است که اگر آنها در پس حملات اخیر «سندرم هاوانا» باشند که گریبان مقامات آمریکایی در سفارتخانه‌های سراسر جهان را گرفته است، «عواقبی» در پی خواهد داشت.

به گفته مقامات آمریکایی، ویلیام برنز این هشدار محرمانه را به سرویس امنیت فدرال روسیه و سرویس اطلاعات خارجی این کشور در جلسه نوامبر در مسکو مطرح کرد.

واشنگتن پست در گزارش خود تاکید کرد، برنز گفته که این عواقب تنها در صورتی شامل حال روسیه می‌شود که مسکو پشت این حملات باشد و این موضوع نشان می‌دهد که آمریکا هنوز مطمئن نیست که چه کسی عامل «سندروم هاوانا» است.

مقام‌های ارشد مسکو بارها هر گونه دست داشتن در این بیماری مرموز و حملات ادعایی را رد کرده‌اند.

علائم این بیماری مرموز که حدود ۲۰۰ مقام آمریکایی و خویشاوندان آن‌ها از جمله ۱۰۰ مأمور «سیا» به آن مبتلا شده‌اند شامل سرگیجه، سردرد، خستگی، تهوع، اضطراب، مشکلات شناختی، صدای زنگ در سر و از دست دادن حافظه است.

طبق گزارش رسانه‌های آمریکایی، آنتونی بلینکن وزیر خارجه این کشور اخیرا یک کارگروه را برای بررسی آنچه که مقامات واشنگتن اکنون آن را «حوادث ناهنجار بهداشتی» می نامند، تشکیل داده است.

این بیماری مرموز برای اولین بار در سال ۲۰۱۶ در هاوانا پایتخت کوبا برای تعدادی از کارکنان سفارت آمریکا رخ داد و به همین دلیل به «سندروم هاوانا» شهرت یافت.

بنا بر نوشته روزنامه واشنگتن پست، هم اکنون «سندروم هاوانا» به جز قطب جنوب در همه قاره‌ها گزارش شده و اخیرا کارکنان وزارت خارجه آمریکا علائم این بیماری مرموز را گزارش دادند.

کد خبر 570464

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.