کد خبر 575184
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۷

ساعت 24 - وزرای خارجه ۴ کشور حاشیه جنوبی خلیج فارس و دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس روز دوشنبه ۱۰ ژانویه وارد پکن شدند و قرار است تا امروز به سفر خود به چین ادامه دهند. مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه هم روز چهارشنبه ۱۲ ژانویه با وزیر خارجه چین دیدار کرده است. حسین میرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در حالی امروز پنج‌شنبه ۱۳ سپتامبر عازم چین شده که پکن از روز دوشنبه ۱۰ ژانویه میزبان هیات‌هایی از دیپلمات‌های ارشد کشورهای غرب آسیا است.

به نظر برخی از تحلیلگران سیاسی، سفر تقریباً هم‌زمان وزرای خارجه ایران، ترکیه، عربستان سعودی، کویت، عمان و بحرین به چین، نشان از رویکرد جدید سیاست خارجی چین در غرب آسیا دارد.چین که برای تأمین نفت خام مورد نیازش به دنبال انعقاد قراردادهای بلند مدت با کشورهای نفت‌خیز است، به این کشورها به عنوان شرکای مهم خود می‌نگرد.تخمین زده می‌شود که حجم مناسبات تجاری کشورهای جنوب خلیج فارس با چین که بخش عمده آن را نفت تشکیل می‌دهد، از حجم مناسبات تجاری ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا با پکن بیشتر باشد.البته در این مراوده اقتصادی باید تحریم‌های اقتصادی علیه تهران و کاهش خرید نفت از ایران را هم در نظر گرفت که بر وابستگی چین به کشورهای نفت‌خیز کشورهای جنوب خلیج فارس افزوده است.بر اساس گزارش موسسه «اس‌اندپی‌گلوبال»، حجم مبادلات نفتی چین با ۱۰ کشور تولید کننده نفت از جمله عربستان سعودی، امارات عربی متحده، عمان و کویت در سال ۲۰۲۱ میلادی ۲۶ درصد نسبت به سال ۲۰۲۰ رشد داشته است. حجم مبادلات نفتی چین با ۱۰ کشور تولید کننده نفت خام در سال ۲۰۲۰ معادل ۵۰ میلیارد دلار بوده است.

البته رابطه چین و کشورهای عربی حاشیه جنوبی خلیج فارس فقط به موضوع نفت و گاز منتهی نمی‌شود.مدتی پیش شبکه خبری «سی‌ان‌ان» در گزارشی از انتقال فناوری تولید موشک‌های بالستیک چین به عربستان سعودی خبر داد. همچنین برخی منابع خبری گفته‌اند که امارات عربی متحده در سال‌های گذشته واردات پهپادهای چینی را افزایش داده است.انستیتو بین‌المللی پژوهش‌های صلح بین‌المللی استکهلم در گزارشی اعلام کرد که ارزش صادرات تسلیحاتی چین به عربستات سعودی و امارات عربی متحده در بازه زمانی سال ۲۰۱۶ تا سال ۲۰۲۰ نسبت به دوره پنج ساله پیشین یعنی از سال ۲۰۱۱ تا سال ۲۰۱۵ به ترتیب ۳۸۶ درصد و ۱۶۹ درصد افزایش داشته است.

یورونیوز

کد خبر 575184

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.