رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 600627

به اسم مسکو به ضرر ایران و ونزوئلا/ تعیین سقف قیمتی چه تاثیری بر بازار نفت میگذارد؟

ساعت24-اتحادیه اروپا روز جمعه پس از چند روز مذاکره فشرده بر سر یک سطح مناسب برای قیمت نفت موافقت کرد و قرار بر این شد که قیمت نفت روسیه را به 60 دلار در هر بشکه محدود کنند؛ طرحی که روز گذشته اجرایی شد.

این اعلام پس از آن صورت می گیرد که گروه G-7 متشکل از اقتصادهای پیشرفته در ماه سپتامبر توافق کردند که محدودیتی برای نفت خام دریایی روسیه اعمال کنند و بنابراین درآمد کرملین از این کالا را محدود کنند؛ روسیه، در بحبوحه هجوم خود به اوکراین، هشدار داده است که سقف قیمت نفت می تواند بازارهای انرژی را ویران کند و قیمت کالاها را حتی بیشتر بالا ببرد.

تحلیلگران انرژی هشدار داده‌اند که اگر قرار است این سقف موثر باشد، G-7 به حمایت سایر خریداران عمده نیاز دارد. به عنوان مثال، چین و هند پس از حمله به اوکراین، خرید نفت روسیه را افزایش دادند تا از نرخ‌های تخفیف پیشنهادی مسکو بهره مند شوند.

اما به نظر می رسد این کشورها تمایلی برای رعایت این سقف ندارند. وزیر نفت هند، شری هاردیپ اس پوری، به CNBC گفته است که او یک "وظیفه اخلاقی" در قبال مصرف کنندگان کشورش دارد. وی افزود: ما از روسیه و از هر کجا بتوانیم نفت می خریم.

فشار غرب بر مسکو و سایر غول‌های نفتی!

دولت های غربی در حالی در تلاش برای محدود کردن درآمدهای سوخت فسیلی که از بودجه مسکو، ارتش و تهاجم به اوکراین حمایت می کند، قیمت صادرات نفت روسیه را محدود می کنند که این اقدام ممکن است ضربه سنگینی به بازار نفت و سایر غول‌های نفتی تحریم شده مانند ونزوئلا و ایران بزند و سقف قیمت نفت صادراتی این کشورها را حتی بیشتر کاهش دهد، اقدامی که کشورهای غربی بیشترین منفعت را از آن می‌برند و درآمد کشورهایی که هدف تحریم‌ها قرار گرفته‌اند را کاهش می‌دهد.

کشورهای تحریمی برای دور زدن تحریم‌ها ناچار هستند که به ناحق نفت خود را با قیمتی پایین‌تر از قیمت جهانی عرضه کنند و بازارهایی در چین و هند به دست اورند اما پایین آوردن سقف قیمتی نفت روسیه زنجیره‌ای از کاهش قیمت نفت را در بین غول‌های نفتی ایجاد می‌کند که در آن کشورهایی نظیر ایران و ونزوئلا برای ربودن بازار تقاضا از دست روسیه وادار به کاهش بیشتر سقف قیمتی نفت خود خواهند شد و میزان قابل توجهی از درآمدهای نفتی خود را از دست خواهند داد.

تعیین سقف قیمتی تصمیم عجولانه یا عاقلانه؟

با این وجود ممکن است که تعیین این سقف قیمتی تاثیر عکسی بر بازار نفت بگذارد و روند قیمت‌ها در این بازار را صعودی کند؛ در طرحی که توسط گروه G-7 ارائه شده‌است، شرکت های بیمه و سایر شرکت های مورد نیاز برای حمل نفت تنها در صورتی قادر به معامله با نفت خام روسیه خواهند بود که قیمت نفت در حد سقف یا کمتر از سقف تعیین شده باشد. بیشتر بیمه‌گران در اتحادیه اروپا یا بریتانیا مستقر هستند و ممکن است ملزم به مشارکت در این سقف باشند. بدون بیمه، مالکان نفتکش ممکن است تمایلی به خرید نفت روسیه نداشته باشند و در تحویل آن با موانعی روبرو شوند.

اجرای جهانی ممنوعیت بیمه که توسط اتحادیه اروپا و بریتانیا در دورهای قبلی تحریم ها اعمال شد، می تواند آنقدر نفت خام روسیه را از بازار خارج کند که قیمت نفت افزایش یابد، اقتصادهای غربی آسیب ببینند و روسیه شاهد افزایش درآمد از هر نفتی باشد که می تواند.

سقف بین 65 تا 70 دلار در هر بشکه می تواند به روسیه اجازه دهد به فروش نفت خود ادامه دهد و درآمد خود را در سطح فعلی حفظ کند. نفت روسیه در حدود 63 دلار در هر بشکه معامله می شود که کاهش قابل توجهی نسبت به شاخص بین المللی برنت است. سقف پایین تر در حدود 50 دلار در هر بشکه، تعادل بودجه دولتی خود را برای روسیه دشوار می کند، به طوری که مسکو برای انجام این کار به حدود 60 تا 70 دلار در هر بشکه نیاز دارد.

با این حال، این سقف 50 دلاری همچنان بالاتر از هزینه تولید روسیه بین 30 تا 40 دلار در هر بشکه خواهد بود، و به مسکو انگیزه می دهد تا فروش نفت خود را صرفاً برای جلوگیری از بستن چاه هایی که راه اندازی مجدد آنها دشوار است، ادامه دهد.

گفتنی است که راه‌های زیادی برای دور زدن طرح سقف قیمتی نیز وجود دارد و روسیه می‌تواند به طرح‌هایی مانند انتقال نفت از کشتی به کشتی دیگر روی آورد تا منشا آن را پنهان کند و نفت خود را با انواع دیگر مخلوط کند تا این ممنوعیت را کنار بگذارد.

تاثیر این طرح بر بازار نفت ممکن است به زودی نمایان نشود تا 5 فوریه، زمانی که ممنوعیت اضافی اروپا در مورد محصولات پالایشگاهی ساخته شده از نفت مانند سوخت دیزل اعمال می شود و ممکن است کسری منجر به جهش بیشتر قیمت‌ها شود.

نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها