رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 612273

طلا در داخل و خارج ارزان شد/ رازگشایی از سقوط قیمت‌ها در بازار طلا

ساعت24-نوسانات قیمتی طلا این روزها بالا گرفته‌است و افت‌های بی‌سابقه‌ای را به ثبت می‌رساند، به طوری که در روزهای اخیر هر اونس طلا در بازارهای جهانی نزدیک به 30 دلار ریزش قیمت را تجربه کرد.

خبرآنلاین_ قیمت طلا با فشار نزولی مواجه شده است به طوری که در تاریخ ۱۳ خرداد ماه این فلز گران‌بها نزدیک به ۳۰ دلار ارزان شد، این ریزش قیمت‌ها در حالی رقم خورد که سرمایه گذاران به دنبال شفافیت در مورد چشم انداز سیاست فدرال رزرو ایالات متحده هستند؛ در این میان اما، کاهش ارزش دلار آمریکا در روزهای اخیر تا حدودی از قیمت طلا حمایت کرده‌است و از کاهش بیشتر آن جلوگیری کرده‌آست و در نتیجه معاملات طلا در حال حاضر در لبه تیغ انجام می‌شود.

در واقع شاخص دلار اندکی کاهش یافته است و طلا را برای سرمایه گذارانی که ارزهای دیگر دارند مقرون به صرفه‌تر کرده است. علاوه بر این، بازدهی اوراق خزانه ۱۰ ساله به دنبال داده‌های ضعیف‌تر از حد انتظار بخش خدمات ایالات متحده که در روز دوشنبه منتشر شد، کاهش یافته است. سرمایه گذاران با دقت در حال تجزیه و تحلیل داده های کلیدی اقتصادی و ارزیابی مسیر نرخ های بهره هستند که می تواند بر تصمیمات سیاست آتی فدرال رزرو تأثیر بگذارد.

در حال حاضر، بازدهی خزانه داری ۲ ساله با ۳ واحد کاهش در ۴.۴۷۲ درصد معامله می شود، در حالی که بازدهی خزانه ۱۰ ساله در ۳.۶۸۹ درصد ثابت است. فعالان بازار در حال ارزیابی احتمال توقف روند افزایش نرخ توسط فدرال رزرو در جلسه آتی هستند، زیرا داده های اقتصادی اخیر نگرانی هایی را در مورد اثربخشی افزایش نرخ های قبلی ایجاد کرده‌است. ابهام در مورد حرکات بعدی فدرال رزرو با گزارش مشاغل ماه «می» که نشان می دهد حقوق و دستمزد فراتر از انتظارات اقتصاددانان است، تشدید شده‌است.

با این حال، روایت همیشه در حال تغییر پیرامون میزان و زمان کاهش نرخ بهره می‌تواند در کوتاه‌مدت قیمت طلا را با چالش‌هایی مواجه کند. تا زمانی که شفافیت بیشتری در این زمینه وجود نداشته باشد، بعید است که سرمایه گذاران طلا را به طور تهاجمی به بالای ۱۹۹۲.۲۴ دلار برسانند. تغییر عمده در انتظارات سیاست فدرال رزرو، به طور بالقوه تحت تاثیر داده های CPI هفته آینده، می تواند این سناریو را تغییر دهد.

معامله‌گران در حال حاضر با احتمال ۷۶ درصد پیش‌بینی کرده اند که فدرال رزرو در نشست آتی خود در ۱۳ تا ۱۴ ژوئن نرخ های بهره را تغییر نخواهد داد. از نظر تحلیل تکنیکال، طلا (XAU) ممکن است سطح حمایت ۱۹۱۷.۴۱ دلار در هر اونس را دوباره آزمایش کند.

در نتیجه، قیمت طلا در حال حاضر تحت تأثیر عدم قطعیت های پیرامون چشم انداز سیاست فدرال رزرو و تأثیر بالقوه داده های اقتصادی است. تا زمانی که شفافیت بیشتر ارائه نشود، پتانسیل صعودی طلا ممکن است محدود باشد و سرمایه گذاران سطوح و داده های کلیدی را برای فرصت های بالقوه زیر نظر خواهند داشت.

در حال حاضر طلا در سمت نزولی ۱۹۹۲.۲۴ دلار معامله می شود که آن را در موقعیت ضعیف قرار می دهد. این سطح همچنین نزدیکترین نقطه یه سطح مقاومت و یک نقطه بالقوه برای شتاب به سمت بالا است. حرکت پایدار زیر ۱۹۹۲.۲۴ دلار نشان دهنده قوی تر شدن فشار فروش است. اگر این حرکت نزولی به شکل کافی ادامه داشته باشد، باید منتظر افزایش فروش و رسیدن قیمت طلا به ۱۹۱۷.۴۱ دلار باشید. حرکت مداوم بر روی ۱۹۹۲.۲۴ دلار نشان دهنده بازگشت خریداران قوی خواهد بود. اگر این حرکت به صورت حتی کوتاه مدت ادامه پیدا کرد، باید به دنبال افزایش قیمت طلا به ۲۰۵۲.۳۷ دلار باشید.

چه آینده‌ای در انتظار فلز زرد است؟

در یک تحلیل تازه از روند بازار، کرِدی اَگریکُل، شرکت خدمات مالی و بانکداری فرانسوی چندملیتی، در پیش‌بینی قیمت طلا برای سال ۲۰۲۴ تجدید نظر کرد. اکنون آنها انتظار دارند طلا تا سه ماهه اول ۲۰۲۴ به اوج خود در ۲۰۵۰ دلار برسد و سپس در پایان سه ماهه دوم سال ۲۰۲۴ به ۲۰۰۰ دلار بازگردد و تا پایان سال ۲۰۲۳ هدف قبلی ۲۰۰۰ دلاری خود را برای فلز گرانبها حفظ کردند.

اعتقاد بر این است که عوامل متعددی باعث ایجاد چشم انداز تجدید نظر شده می شوند. اولاً، افت مداوم سقف بدهی ایالات متحده، سرمایه گذاران را بر آن داشته است که به سمت طلا هجوم آورند و آن را به عنوان یک پناهگاه امن و دارایی ذخیره در زمان عدم اطمینان نگاه کنند. طلا از لحاظ تاریخی در طول حوادث سقف بدهی گذشته عملکرد خوبی داشته است و اغلب سود خود را در ماه‌های پس از رفع سقف بدهی حفظ کرده و حتی افزایش داده است.

طلا داخلی همسو با طلای جهانی شد

در این میان قیمت طلا در بازارهای داخلی با نوسانات جزئی همراه شده‌است، به طوری که هر گرم طلای 18 عیار در داخل از ابتدای امروز تاکنون 4200 تومان افزایش قیمت داشته‌است و 2 میلیون و 468 هزار و 400 تومان قیمت خورده‌است و هر گرم طلای 24 عیار نیز از ابتدای امروز 6100 تومان گران شده‌است و 3 میلیون و 291 هزار و 800 تومان قیمت خورده‌است.

قیمت سکه اما در روزهای اخیر در بازار داخلی نزولی بوده‌است، به طوری که هر قطعه سکه تمام بهار آزادی از ابتدای امروز تاکنون 187 هزار تومان ارزان شده‌است و 27 میلیون و 101 هزار تومان قیمت خورده‌است و هر قطعه سکه امامی نیز در این مدت 208 هزار تومان ارزان شده‌است و 30 میلیون و 249 هزار تومان قیمت خورده‌است.

تازه‌ترین خبرها