رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 635649

از وصله «براندازی» تا برچسب «اسم رمز فتنه»

ساعت 24 - خروجی تایید صلاحیت‌شدگان شورای نگهبان نگرانی جدی را برای اردوگاه اصولگرایی به دنبال داشته است چراکه ترکیب نامزدها در طیف سیاسی اصلاحات انسجام غیرتشکیلاتی ایجاد خواهد کرد و در اردوگاه اصولگرایی، تشتت و سطحی از پراکندگی آرا را ذیل دو یا سه قطبی (درون‌اصولگرایی) شکل می‌دهد.

 از این حیث برخی رسانه‌ها با حمله به اصلاح‌طلبان و پزشکیان، حضور او در انتخابات را «اسم رمز فتنه» خواندند. در همین باره روزنامه جوان طی مطلبی با عنوان «اصلاح‌طلبان منتظر شگفتی‌اند یا این اسم رمز فتنه دیگری است؟!» به طرح این سوال می‌پردازد که «اصلاح‌طلبان و افرادی مثل عبدی چرا از همین‌ حالا پیروزی نامزد خود را در مرحله اول قطعی می‌دانند؟! اگر می‌دانند که نمی‌توانند با پزشکیان ساختارها را زیرورو کنند، همچنان‌که با خاتمی و روحانی نتوانستند و فقط انتظار شکست او را می‌کشند، ولی به دلیل دیگری از همین‌ حالا پیروزی قطعی او را وعده می‌دهند، این دلیل چیزی نیست جز دعوت به یک فتنه دیگر! این رفتارها بیشتر از هرچیز نشان می‌دهد که اصلاح‌طلبان به اقلیت‌بودن خود باور دارند!».این در حالی است که جریان رسانه‌ای اردوگاه اصولگرایان، خرداد ۱۴۰۰ و در بحبوحه رقابت‌های انتخاباتی سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری، عدم مشارکت اصلاح‌طلبان را به مثابه پیگیری خط براندازی تعبیر و تفسیر کردند.  

کمااینکه مشرق‌نیوز به تاریخ ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ در گزارشی ذیل تیتر «خبری از حمایت جبهه اصلاحات از مهرعلیزاده یا همتی نیست»، نوشت: «عدم حمایت اصلاح‌طلبان از نامزدهای چپ حاضر در صحنه انتخابات صرفا به دلیل راهبرد تحریم خاموش انتخابات است که در ستاد هسته سخت اصلاحات طراحی شده و هدف شوم کاستن از مشارکت کسانی از مردم در انتخابات را پیگیری می‌کند».

هرچند کلیدواژه «فتنه» در فضای سیاسی و رسانه‌ای ایران بیشتر ناظر به تحولات و اعتراضات پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ است، اما استفاده مجدد از این عبارت در ۱۴۰۳ و در جریان چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری تحت عنوان «اسم رمز فتنه» چه معنایی دارد؟ آیا نگرانی اردوگاه اصولگرا از پیروزی کاندیدای اصلاح‌طلبان و انسجام سیاسی و حزبی چپ‌ها برای حمایت از او و افزایش مشارکت و تقویت سبد آرای پزشکیان موجب شده جریان رسانه‌ای طیف راست با این دست تعابیر و تحلیل‌های دور از واقع به دنبال تخریب جریان مقابل باشند؟

از طرف دیگر به فرموده اردوگاه اصولگرایی، تکلیف اصلاح‌طلبان برای مشارکت یا عدم مشارکت در انتخابات چیست، چون عدم مشارکت آن‌ها مساوی با ادامه خط براندازی و مشارکت پررنگشان، ذیل «فتنه» قابلیت تفسیر پیدا می‌کند؟ ازاین‌رو باید این سوال را خطاب به اصولگرایان مطرح کرد که اساسا این دوگانگی تحلیلی چگونه توجیه‌پذیر خواهد بود؟ اینها پرسش‌هایی است که «شرق» در گفت‌وگو با چهره‌های سیاسی به دنبال پاسخ آن‌هاست.

 نگرانی اصولگرایان از مشارکت بالای اصلاح‌طلبان در انتخابات

پیرو آنچه گفته شد، سعید نورمحمدی در گفت‌وگویش با «شرق»، از مبنا وجود تضاد و دوگانگی تحلیلی در اردوگاه اصولگرایان را رد می‌کند و بر گزاره، «نگرانی این جریان (اصولگرا) از انسجام سیاسی، حزبی و انتخاباتی اصلاح‌طلبان برای حمایت از کاندیدای واحد خود یعنی مسعود پزشکیان تاکید دارد». سخنگوی حزب ندای ایرانیان، «پیروزی اصولگرایان در هر انتخاباتی را منوط به این شرط کلیدی می‌داند که اکثریت جامعه پای صندوق‌ها حاضر نشود» تا به تعبیر این فعال سیاسی، «آن‌ها (اصولگرایان) با تکیه بر پایگاه اجتماعی معدود و محدودی که دارند، پیروز انتخابات باشند».

عضو شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان، موید گفته خود را ناظر به «پیروزی چهره‌ تعیین‌شده اصولگرا در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۰ می‌بیند که طی یک رقابت تضمین‌شده، نهایتا نامزد اصولگرایان تنها با ۳۰ درصد آرای واجدین شرایط به پاستور راه پیدا کرد» که از منظر این فعال حزبی، «به معنای آن است که ۷۰ درصد جامعه یا اساسا در انتخابات شرکت نکردند یا رای سفید دادند یا به رقبای رئیس‌جمهور فقید رای دادند».

در ادامه همین خط تحلیلی، نورمحمدی به میزان مشارکت دو انتخابات مجلس‌های یازدهم و دوازدهم در اسفند ۱۳۹۸ و اسفند ۱۴۰۲ هم رجوع می‌کند و در مقام قیاس با میزان مشارکت در انتخابات مجلس دهم، یادآور می‌شود که «چگونه فردی نظیر مرتضی آقاتهرانی به عنوان چهره کلیدی جبهه پایداری در سال ۱۳۹۴ (انتخابات مجلس دهم)، نفر سی‌ودوم تهران شد»، اما به گفته سخنگوی حزب ندا، همین فرد (آقاتهرانی)، ولو با آرای کمتر در انتخابات مجلس یازدهم در اسفند ۱۳۹۸ توانست به عنوان نفر سوم حوزه انتخابیه تهران وارد بهارستان شود».

ذیل آنچه عنوان شد، نورمحمدی، «طرح کلیدواژه‌هایی نظیر «اسم رمز فتنه» را از یک سو تلاشی برای انسجام در اردوگاه اصولگرایی می‌داند که دچار یک فضای چندقطبی شده است و از طرف دیگر این تلاش هم وجود دارد که با القای تهدیداتی، جریان اصلاح‌طلب را نگران کنند» تا به تعبیر این عضو شورای مرکزی حزب ندا، «اجازه کار راحت و فعالیت آزادانه برای حمایت مسعود پزشکیان از اصلاح‌طلبان گرفته شود». سخنگوی حزب ندا، ادامه تحلیل خود را با تمرکز بر تشریح و تبیین هرچه بیشتر عبارت «فتنه» و نسبت این واژه با تحولات سال ۱۳۸۸ در قیاس با فضای سال ۱۴۰۳ و انتخابات ریاست‌جمهوری دوره چهاردهم پیش می‌برد و یقین دارد که «تحولات سال ۸۸، هم درسی برای جریان اصولگرا و اصلاح‌طلب بود و هم تجربه‌ای برای ساختار حکمرانی در کشور».

ازاین‌رو نورمحمدی نتیجه می‌گیرد که «در سایه تفاوت فضای هر دوره مانند تفاوت سال‌های ۷۶ با ۸۸ یا ۹۲ با ۱۴۰۰، یقینا اقتضائات سال ۱۴۰۳ هم متفاوت از قبل خواهد بود». از سوی دیگر این فعال سیاسی و حزبی، روی کار آمدن فرد عاقلی مانند محسنی‌اژه‌ای به عنوان رئیس قوه قضائیه را هم پارامتر مضاعفی می‌داند که سبب خواهد شد دیگر هیچ‌گاه خط برخورد سال ۸۸ در این دوره از انتخابات تکرار نشود».

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها