دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۰

اتحادیه اروپا؛ انگلیس بازنده اصلی برگزیت بدون توافق خواهد بود

ساعت24-سخنگوی کمیسیون اروپا اعلام کرد این نهاد برای مواجهه با اجرای برگزیت بدون توافق از سوی دولت انگلیس در آمادگی کامل قرار دارد.

 کمیسیون اروپا ضمن اعلام آمادگی در برابر اجرای برگزیت بدون توافق با بروکسل از سوی سیاست‌مداران لندن، بازنده اصلی چنین اقدامی را انگلیس دانست.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»،‌ «ناتاشا برتاد» سخنگوی کمیسیون اروپا روز دوشنبه گفت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بدون حصول توافق با بروکسل هرگز سناریوی ترجیحی اتحادیه اروپا نیست؛ ضمن این‌که مقامات اجرایی بروکسل نیازی به آماده‌سازی بیشتری را در این مرحله نمی‌بینند.

برتاد گفت: «این اقدام (برگزیت بدون توافق)، موجب خرابی قابل توجهی برای شهروندان و کسب‌وکارها شده و تأثیرات منفی جدی بر اقتصاد دارد».

برتاد افزود: «این (تأثیرات) به‌طور نسبی بر انگلیس بیشتر از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا خواهد بود».

سخنگوی کمیسیون اروپا به نقل از «جان کلود یونکر» رئیس این نهاد گفت: «بریتانیا متأسفانه بزرگ‌ترین بازنده خواهد بود».

«بوریس جانسون» نخست وزیر جدید انگلیس و رهبر حزب محافظه‌کار، از زمان کارزار انتخاباتی اعلام کرد در تاریخ ۳۱ اکتبر (۹ آبان) با توافق یا بدون توافق با بروکسل کشورش را از اتحادیه اروپا خارج می‌کند.

در صورت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بدون حصول توافق، شوک اقتصادی و سیاسی سنگینی به این کشور وارد خواهد شد.

حزب کارگر انگلیس که از مخالفان اصلی سیاست‌های حزب کارگر است، امروز از نمایندگان پارلمان خواست تعطیلات تابستانی را لغو کرده و برای مقابله با وقوع برگزیت بدون توافق تشکیل جلسه دهند.

«آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان نیز روز یکشنبه اظهار داشت که برلین آماده مقابله با هرگونه اختلال ناشی از برگزیت است

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
s