پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۸

اوضاع نامساعد عاشقانه ترین سنگ نگاره ساسانی

خبر

ساعت24-تنگ قندیل که عاشقانه ترین سنگ نگاره ساسانی است، با ایجاد گودالی توسط اداره آب و فاضلاب استان فارس در معرض تهدید قرار گرفت.

جریان از چه قرار است؟

برخی پژوهشگران و باستان شناسان مرد میانی را بهرام دوم معرفی می کنند که روی یک پای خود تکیه داده و دست چپ خود را روی شمشیر گذاشته و در حال گرفتن گل از همسر خود است و پشت او بهرام سوم در حالیکه حلقه ی قدرت را در دست گرفته، ایستاده است. شاید به همین دلیل این سنگ نگاره را عاشقانه ترین سنگ نگاره ساسانی می نامند، اثری ساسانی که وفاداری و عشق را نشان می دهد. هر چند برخی باستان شناسان مانند علی اکبرسرفراز، باستان شناسی که برای نخستین بار این سنگ نگاره را شناسایی و معرفی کرد، معتقد است: «پادشاه شاپور یکم و بانو آذرآناهیتا است. ولی درباره فرد پشت سر پادشاه اظهار نظر نکرده و او را فقط جانشین پادشاه دانسته است. با این وجود به نظر می رسد با توجه به آسیب هایی که به مرور در حال وارد شدن به این اثر تاریخی است، نخست باید از آن حفاظت شود تا بعد از آن بتوان پژوهش های بیشتری روی این اثر تاریخی داشت. سیاوش آریا، کنشگر میراث فرهنگی استان فارس نداشتن عرصه و حریم مشخص برای این اثر تاریخی را یکی از چالش هایی می داند که تنگ قندیل با آن روبه روست و می گوید: با قرار گرفتن این نوع از آثار تاریخی در روستاها و آبادی ها، راه برای دست اندازی برخی از نهادها و ارگان های اجرایی باز است و با تعیین عرصه و حریم می تواند، از بروز این اتفاقات جلوگیری کند. او با اشاره به بررسی که چند روز گذشته از این اثر تاریخی داشته، اظهار می کند: در حریم درجه یک و در فاصله ای حدود 200 تا 300 متری در بالای تنگه ای سنگ نگاره ساسانی در آن قرار دارد، گودالی توسط اداره آبفای منطقه حفر شده و فعالیت در آن ادامه دارد و حتی در کنار آن نیز، اتاقکی قرار داده اند. وی با اشاره به پیگیری هایی که با یگان حفاظت میراث فرهنگی برای وضعیت این اثر تاریخی داشته است، بیان می کند: فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی کازرون نیز با پیگیری موضوع و تایید ایجاد این گودال حفاری شده در تنگ قندیل، اعلام کرد که گویا اداره آبفا با هدف ساخت آب انبار در حریم درجه این سنگ نگاره، خاک ریزی کرده و گودال کوچک و پهنی در این محوطه ایجاد کرده است. او با بیان اینکه یگان حفاظت میراث فرهنگی قول پیگیری وضعیت ایجاد شده برای این سنگ نگاره را داده است، ادامه می دهد: اعلام شده تا کارشناس فنی میراث فرهنگی با بررسی موضوع، از طریق سازمان آبفا، طرح خود را به میراث فرهنگی ارائه دهد تا بعد از تائید شورای فنی میراث فرهنگی کارشان ادامه یابد. وی با اشاره به نبود هیچ محافظی از این اثر تاریخی در برابر آسیب های طبیعی نیز از نبود راه حفاظتی درست در اطراف این محوطه خبر می دهد. این فعال میراث فرهنگی استان فارس با اشاره به آسیب هایی که در طول سال های گذشته توسط مردم محلی و حتی چوپانان به این اثر تاریخی که در دهه 80 به شماره 4539 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، وارد شده است، می گوید: براساس اعلام یگان حفاظت شهرستان کازرون، میراث فرهنگی این منطقه در حال برنامه ریزی برای برگزاری نشست های توجیهی برای مردم بومی و منطقه است تا آن ها نیز با روش حفاظتی آثار تاریخی آشنا شوند.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-53492516-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); s