کد خبر 568763
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۴۰۰ - ۰۲:۰۴

خواص لوبیا چشم بلبلی را قطعا خیلی ها نمی دانند. از ویژگیهای آن برای دیابت گرفته تا خواص لوبیا چشم بلبلی در بارداری و چاقی که اگر بدانید حتما به کارتان می آید.

لوبیاها حبوبات، بوته ای هستند. حدود صد نوع مختلف لوبیا در طبیعت رشد می کند که تقریباً همه آنها خوراکی هستند. میوه های غلاف شکل حاوی لوبیا هستند.جد لوبیا بومی پرو است. تاجران هندی آن را در سرتاسر آمریکای جنوبی و مرکزی پخش کردند. این گیاه در قرن پانزدهم توسط اسپانیایی ها به اروپا آورده شد.

در فایل صوتی زیر خلاصه ای از ویژگیهای لوبیا چشم بلبلی را می توانید بشنوید:

در زمان های قدیم، لوبیا نه تنها به عنوان یک محصول غذایی استفاده می شد. در فرانسه، خانه ها با تاج گل های او تزئین شده بود. در روم باستان از لوبیا برای تهیه پودر و سفید کردن پوست با استفاده از خواص نشاسته ای آن استفاده می کردند. در کنار لوبیا قرمز و لوبیا چیتی نوع دیگر معروف آن لوبیا چشم بلبلی است.

خواص لوبیا چشم بلبلی

از مهمترین مزایای لوبیا چشم بلبلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فعال شدن فرآیندهای متابولیک در بدن

پاکسازی بدن از سموم

کاهش سطح قند خون

تقویت استخوان ها

افزایش هیجانات عاطفی

مفاصل

بهبود سلامت عمومی

پیشگیری از آسیب شناسی قلبی

خواص ویژه لوبیا چشم بلبلی که باعث جلوگیری از چاقی و سلامت بدن می شود

1-لوبیا چشم بلبلی بخش بسیار مهمی از رژیم غذایی ورزشکاران، گیاهخواران و روزه داران است. بدن به پروتئین نیاز دارد . هنگامی که گوشت از رژیم غذایی حذف می شود، میزان پروتئین دریافتی کاهش می یابد که می توان آن را با غذاهای گیاهی غنی از پروتئین تنظیم کرد. یک وعده حدود 200 گرم لوبیا چشم بلبلی حدود 30 درصد از ارزش روزانه پروتئین را تشکیل می دهد که حتی از پروتئین های گوشت و ماهی راحت تر هضم می شود و می تواند با موفقیت جایگزین آنها شود.

2-لوبیا چشم بلبلی به عنوان محصولات رژیمی طبقه بندی می شود. می تواند جذب کربوهیدرات های سریع را مهار کند و در نتیجه جذب کالری اضافی را مسدود کند. مقدار زیادی فیبر به شما امکان می دهد احساس سیری را برای مدت طولانی تری حفظ کنید و عناصر کمیاب مختلف به سرعت بخشیدن به متابولیسم کمک می کنند. این به کاهش موثر وزن اضافی کمک می کند. با این حال، هر رژیم غذایی تکی برای بدن مضر است، زیرا سایر مواد و ویتامین های لازم تامین نمی شود. بنابراین توصیه می شود در رژیم غذایی حبوبات را با غذاهای دیگر: غلات، گوشت، لبنیات، سبزیجات و میوه جات کنید تا رژیم غذایی متنوع باشد.

3-لوبیا چشم بلبلی حاوی داروهای سرکوب کننده اشتها است و همچنین مانع از جذب کربوهیدرات های سریع می شود و در نتیجه میزان کالری ورودی به بدن را کاهش می دهد.


4-فوایدی برای قلب و عروق خونی. آرژنین موجود در لوبیا قرمز در متابولیسم نیتروژن شرکت می کند و اثری شبیه انسولین دارد که به کاهش سطح قند خون و کاهش خطر ابتلا به دیابت کمک می کند. اسید فولیک می تواند سطح هموسیستئین را کاهش دهد که سطح بالای آن یکی از عوامل بروز بیماری های قلبی و عروقی است. غلظت بالای منیزیم در لوبیا بر گردش خون تاثیر می گذارد.

5 برای روده ها لوبیا چشم بلبلی سرشار از فیبر است. فیبرهای گیاهی تأثیر مفیدی بر وضعیت دستگاه گوارش دارند و به پاکسازی روده ها و دفع سموم و سموم کمک می کنند. یک لیوان لوبیا نیاز روزانه بدن به فیبر را برآورده می کند.
5-مزایای ایمنی گوگرد موجود در لوبیا چشم بلبلی تاثیر مثبتی بر ایمنی بدن دارد و مقاومت بدن را در برابر عفونت ها افزایش می دهد. خواص آنتی اکسیدانی دفع سموم را تسریع می کند و همچنین سلامت سیستم ایمنی را بهبود می بخشد.

6-محتوای بالای ویتامین ها و مواد معدنی. لوبیا حاوی بسیاری از مواد مغذی ضروری برای بدن است. لوبیا چشم بلبلی رکورددار وجود آلومینیوم، بور، پتاسیم، کلسیم، منیزیم و مس است. همچنین حاوی مقدار زیادی گوگرد، فسفر و آهن است. ویتامین های گروه B و همچنین C، E، K و اسیدهای آمینه ضروری برای عملکرد طبیعی بدن ضروری هستند.


7-محتوای بالای مواد مغذی. لوبیا حاوی بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی ضروری برای بدن است.


8-لوبیا چشم بلبلی از نظر میزان آلومینیوم، بور، پتاسیم، کلسیم، منیزیم و مس رکورددار است. همچنین حاوی مقدار زیادی گوگرد، فسفر و آهن است. ویتامین های گروه B و همچنین C، E، K و اسیدهای آمینه ضروری برای سلامت بدن مورد نیاز هستند.

9-لوبیا چشم بلبلی یک پروتئین آسان هضم است. این یک جایگزین برای وعده های غذایی گوشت برای گیاهخواران و در طول روزه است. لوبیا چشم بلبلی حاوی 20 درصد پروتئین است که از نظر ارزش غذایی کمتر از پروتئین گوشت نیست و بین 70 تا 80 درصد جذب می شود.


9-لوبیا چشم بلبلی برای کاهش وزن. لوبیا چشم بلبلی حاوی داروهای سرکوب کننده اشتها است که از خوردن بیش از نیاز بدن شما جلوگیری می کند. همچنین، لوبیا چشم بلبلی جذب کربوهیدرات های سریع را مهار کرده و میزان کالری را کاهش می دهد.

10-فوایدی برای قلب و عروق خونی. آرژنین موجود در لوبیا چشم بلبلی در متابولیسم نیتروژن نقش دارد و مانند انسولین عمل می کند که به کاهش قند خون و کاهش خطر ابتلا به دیابت کمک می کند. اسید فولیک، که بیشتر در لوبیا چشم بلبلی یافت می شود، می تواند سطح هموسیستئین را کاهش دهد. یکی از رایج ترین عوامل در شروع بیماری قلبی دقیقاً سطح بالای این ماده است. منیزیم که به مقدار زیاد در لوبیا چشم بلبلی یافت می شود برای بهبود گردش خون مفید است.

11-فواید برای هضم لوبیا چشم بلبلی در مقایسه با انواع دیگر حاوی بیشترین فیبر است. فیبرهای گیاهی تأثیر مفیدی بر عملکرد دستگاه گوارش دارند و به پاکسازی روده ها و بهبود مهارت های حرکتی کمک می کنند. یک لیوان لوبیا چشم بلبلی نیاز روزانه بدن به فیبر را برآورده می کند.

12-مزایای ایمنی گوگرد موجود در لوبیا چشم بلبلی باعث تقویت ایمنی می شود. تسریع در دفع سموم و خواص آنتی اکسیدانی و همچنین بهبود تندرستی و تقویت مقاومت بدن در برابر عفونت ها.

13-حبوبات را نباید به صورت خام مصرف کرد زیرا باعث مسمومیت و درد معده می شود. لوبیا چشم بلبلی خام حاوی مواد سمی است که با خیساندن در آب یا پختن و آب پز کردن خنثی می شود.

فواید لوبیا چشم بلبلی چیست؟

خلاصه ای از ویژگیهای لوبیا چشم بلبلی به صورت نمودار

فواید برای زنان


لوبیا فواید زیادی دارد و کمترین آسیب را به سلامت زنان وارد می کند.

1-بدن زن در طول زندگی خود دستخوش تغییرات هورمونی متعددی می شود که با بلوغ، زایمان و به دنیا آمدن کودک و همچنین با از بین رفتن عملکرد تخمدان (یائسگی) همراه است. بنابراین، تأثیر مثبت لوبیا بر حوزه هورمونی، آن را به یک محصول ضروری در رژیم غذایی زنان تبدیل می کند. لوبیا با حفظ سطح هموگلوبین باعث تسکین در دوران قاعدگی می شود.


2-لوبیا برای بدن زنان در دوران بارداری مفید است: مصرف متوسط لوبیا به تون عروق طبیعی، دفع کافی ادرار و جلوگیری از یبوست کمک می کند. میوه ویتامین ها و مواد معدنی مهمی دریافت می کند.
در دوران شیردهی، توصیه می شود که این محصول را بیش از سه بار در هفته استفاده نکنید و به گونه های سبز رنگی که باعث نفخ در کودک نمی شوند ترجیح دهید.
سنتز کلاژن تقویت شده توسط حبوبات از ایجاد چین و چروک روی صورت و دکلته جلوگیری می کند.


فواید برای مردان


لوبیا می تواند به مردان کمک کند تا زندگی جنسی بهتری داشته باشند. قدرت و توانایی های تولید مثل بهبود می یابد، خطر ابتلا به بیماری های پروستات کاهش می یابد. حبوبات برای بدن مردان ضروری هستند و از آنجایی که از چاقی جلوگیری می کنند، به کاهش خطر حملات قلبی و سکته کمک می کنند.

خواص لوبیا چشم بلبلی در بارداری

ارزش غذایی لوبیا چشم بلبلی در درجه اول به دلیل محتوای بالای پروتئین متعادل و قابل هضم است که از نظر ترکیب مشابه گوشت است. لوبیا چشم بلبلی به دلیل دیرهضم بودن غذای بسیار سنگینی است که درست پخته شده ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن مادر را تامین می کند. علاوه بر این، فیبر غذایی (فیبر گیاهی) موجود در لوبیا به پاکسازی روده و بهبود پریستالسیس آن کمک می کند.

لوبیا چشم بلبلی حاوی زرادخانه کاملی از ویتامین ها است: A، C (اسید اسکوربیک)، E (توکوفرول). با ارزش ترین لوبیا حاوی ویتامین های گروه B است:

100 گرم لوبیا چشم بلبلی حاوی 0.1 میلی گرم ویتامین B1 محلول در آب (تیامین) است که حدود 5 درصد از مقدار مورد نیاز یک زن باردار است. این ویتامین به ویژه در فرآیند تکثیر مواد ژنتیکی در طول تقسیم سلولی ضروری است.

B2 (ریبوفلاوین) در سنتز سلول های عصبی نقش دارد، در جذب آهن نقش دارد و بر پارامترهای هموگلوبین تأثیر می گذارد. یک وعده لوبیا تا 10 درصد از نیاز روزانه مادر و کودک را شامل می شود.

B3 (نیاسین) برای خود تنظیمی فرآیند بازسازی DNA در آسیب های ژنتیکی و همچنین برای تولید هورمون ها مورد نیاز است. لوبیا چشم بلبلی می تواند تا 10 درصد نیاز بدن به نیاسین را جبران کند.

B5 (اسید پانتوتنیک) در سنتز هموگلوبین نقش دارد و به تقویت سیستم ایمنی کمک می کند.

B6 (پیریدوکسین) فعالیت آنزیم ها را کنترل می کند و عملکرد حمل و نقل را در متابولیسم انجام می دهد و همچنین تأثیر مثبتی بر وضعیت مو و ناخن دارد.

B9 ( اسید فولیک ) در فرآیند ساخت DNA نقش دارد، در طول تشکیل اسکلت جنین و همچنین رشد مغز و نخاع ضروری است.
بنابراین، لوبیا چشم بلبلی را می توان یک محصول ضروری در نظر گرفت که در یک رژیم غذایی متعادل برای اطمینان از رشد طبیعی جنین و جلوگیری از کمبود ویتامین در یک زن باردار ضروری است.

خواص لوبیا چشم بلبلی برای کودک

در چه سنی می توان به کودک لوبیا چشم بلبلی داد - لوبیا چشم بلبلی به رژیم غذایی کودک شما تنوع می بخشند و اگر به درستی پخته شوند و زیاد مصرف نشوند مفید هستند.
فواید و مضرات احتمالی لوبیا چشم بلبلی چیست و کودکان در چه سنی می توانند از لوبیا چشم بلبلی استفاده کنند:

1-آنها تمام خواص مفید گیاهان را دارند: حاوی ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر لازم برای عملکرد طبیعی معده و روده هستند.

2-سویا، لوبیا، عدس، نخود دارای مقدار زیادی پروتئین هستند، بیشتر فقط در گوشت.


3-در لوبیا چشم بلبلی، علاوه بر ویتامین های B، C، PP، K، مس، روی، آهن، منیزیم، کلسیم، ید و سایر مواد مفید وجود دارد.


4-این نوع حبوبات دارای اثر ادرارآور ضعیف است، قادر به حذف فلزات سنگین و رادیونوکلئیدها از بدن است.


5-مزیت دیگر واکنش های آلرژیک بسیار نادر است.


اما یک اشکال نیز وجود دارد و آن این است که یک غذای نسبتاً سنگین است که باعث افزایش تشکیل گاز و یبوست می شود.

- لازم است مصرف حبوبات برای افراد مبتلا به نقرس یا مستعد ابتلا به این بیماری محدود شود. حاوی موادی به نام پورین است. هنگامی که آنها تجزیه می شوند، اسید اوریک آزاد می شود که افزایش سطح آن می تواند منجر به نقرس شود. افراد مسن، کودکان و کسانی که مشکلات گوارشی دارند با احتیاط حبوبات می خورند تا بعد از خوردن حبوبات دچار نفخ و درد شکم نشوند. با این حال، لوبیا چشم بلبلی یکی از "آسان ترین" حبوبات برای هضم است

لوبیا چشم بلبلی و دیابت

لوبیا چشم بلبلی برای همه انواع دیابت توصیه می شود. این به طور فعال سطح قند خون را عادی می کند و همچنین سلامت قلب و سیستم گردش خون را حفظ می کند. علاوه بر این، لوبیا چشم بلبلی نیز با اثر ضد باکتریایی خود باعث می شود فرآیندهای بازسازی در بدن فعال شود و از میکرو فلورای بیماری زا محافظت شود.

مصرف منظم لوبیا چشم بلبلی برای دیابت نوع 1 یا 2 اثرات مفیدی بر بدن دارد.

در مورد دیابت بارداری بیشتر بخوانید.

کد خبر 568763

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.