رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 618971

ارمنستان خواستار تشکیل جلسه فوری شورای امنیت سازمان ملل شد

ساعت24-وزارت خارجه ارمنستان خواستار تشکیل جلسه فوری شورای امنیت سازمان ملل متحد شد.

وزارت خارجه جمهوری ارمنستان خواستار تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره تشدید شرایط بشردوستانه در قره‌باغ شد.

به گزارش اسپوتنیک، وزارت خارجه جمهوری ارمنستان در بیانیه‌ای با اشاره به وخیم شدن شرایط بشردوستانه ناشی از انسداد کریدور لاچین، خواستار تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل درباره منطقه قره‌باغ شد.

مهر مارگاریان، نماینده دائم ارمنستان در سازمان ملل متحد، در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل از کمبود مواد غذایی ضروری از جمله غذا، دارو و سوخت به دلیل مسدود بودن کریدور لاچین خبر داد.

دو تن از گزارشگران ویژه سازمان ملل و یک کارشناس مستقل این نهاد دوشنبه هفته گذشته خواستار رفع فوری انسداد کریدور لاچین شده و اعلام کردند که‌این انسداد به بروز شرایط بشردوستانه اضطراری در این منطقه مورد مناقشه منجر شده است.

جمهوری‌های ارمنستان و آذربایجان دو بار (اوایل دهه ۱۹۹۰ و سال ۲۰۲۰) بر سر منطقه ارمنی‌نشین قره‌باغ وارد جنگ شدند. جنگ یک ماه‌ونیمه‌ای که در سال ۲۰۲۰ شروع شد، با میانجی‌گری روسیه، به آتش‌بس و اعزام صلح‌بانان روس به‌این منطقه انجامید.

این کریدور حیاتی که مواد غذایی، داروهای ضروری و کمک‌های بشردوستانه از طریق آن به قره‌باغ می‌رسد، در سال ۲۰۲۲ به دست آنچه باکو «فعالان محیط زیست» خوانده است، مسدود شد. مرزبانی جمهوری ‌آذربایجان ۱۱ جولای (۲۰ تیر) پاسگاه مستقر در لاچین را تعلیق و دلیل آن را تحقیقات درباره قاچاق مواد عذایی در پوشش کمک بشردوستانه اعلام کرد.

  منبع: مهر

تازه‌ترین خبرها