دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۱

پاسخ اکبر ترکان به ادعای امضای برجام دور از چشم رهبری

ساعت 24- مشاور اسبق رئیس‌جمهوری و عضو شاخص حزب اعتدال و توسعه می‌گوید: «نمی‌توان گفت که اصلا رهبری در جریان امور مربوط به توافق هسته‌ای نبوده‌اند و دولت به دور از چشمان رهبری مخفیانه توافقی را امضا کرده است. این صحبت و ادعا دروغ است و هم نسبت ناروا دادن به جایگاه رهبری است.»

«با خروج آمریکا از برجام دلواپسان این بار نیز دست به کار شدند تا با تخطئه مذاکرات هسته‌ای و تیم دیپلماسی به اذهان عمومی این گونه القا کنند که دولت در مذاکرات برجام به کشور خیانت کرده و حتی مقام معظم رهبری را در جریان جزئیات قرار نداده است.

اکبر ترکان، مشاور اسبق رئیس‌جمهوری و عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه ضمن تاکید بر این که جدا کردن حساب رهبری از مذاکرات برجام، نسبت ناروا دادن به جایگاه رهبری است، می‌گوید که صداوسیما نیز نباید با انجام برخی شیطنت‌ها در مسیر دلواپسان گام بردارد؛ به‌گونه‌ای که موجب تفرقه‌افکنی شود بلکه در این شرایط هر چه فریاد داریم باید بر سر آمریکا بکشیم.

مشروح گفت‌وگوی خبرآنلاین با اکبر ترکان را در ادامه بخوانید.

آقای ترکان! این روزها برخی تلاش می‌کنند این گونه به اذهان عمومی القا کنند که مقام معظم رهبری در جریان دقیق روند منجر به برجام نبوده‌اند. برای نمونه در مصاحبه‌ای گفته شده است که «آقا» ناگزیر به امضای برجام رضایت دادند. آیا اساسا این نگاه درستی است؟ اصلا ممکن است رهبری در جریان مذاکراتی تا این سطح مهم و حساس نباشند؟

برجام تصمیم نظام بوده است و هر گونه صحبتی از این جنس تنها منجر به گسترش تفرقه می‌شود. مشکل ایجاد شده در رابطه با برجام به دلیل اقدامات ترامپ است. او از توافق هسته‌ای خارج شده و در حال بسیج کردن جهان علیه ایران است. متاسفانه به جای آن که فریادهایمان را بر سر آمریکا بکشیم، به جان یکدیگر افتاده‌ایم. ما نباید فراموش کنیم که آمریکا دارای قدرت اقتصادی است و تحریم‌ها نیز تا حدی بر اقتصاد ایران فشار می‌آورند. ما باید مقاومت کنیم. به شکلی که در اقتصاد باید مقاوم‌سازی انجام شود تا آثار مخرب تحریم کاهش یابند. این همان اقتصاد مقاومتی است.

صداوسیما نیز به‌تازگی مستندی را با عنوان «داستان اتم» نمایش داد که همین تفکر را به مخاطب القا می‌کند و به نوعی دنبال‌کننده همان خط شده و ...

متاسفانه صداوسیما گاهی شیطنت می‌کند. آیا این که فردی مدام بر زخم خود نمک بپاشد، نشان می‌دهد که این شخص دارای عقل سلیم است؟ این روزها مصایب و معضلاتی در کشور ایجاد شده‌اند که برخی تلاش می‌کنند تمامی مسئولیت آن‌ها را متوجه مقام معظم رهبری کنند و برخی دیگر نیز همین رویکرد را در برابر دولت در پیش گرفته‌اند. نمی‌توان گفت که اصلا رهبری در جریان امور نبوده‌اند و دولت به دور از چشمان رهبری مخفیانه توافقی را امضا کرده است. این صحبت هم دروغ است و هم نسبت ناروا دادن به جایگاه رهبری است.

در شرایطی که کشورهای منطقه و فرامنطقه فشارهای زیادی را متوجه ایران می‌کنند و تحریم‌ها هم فشارهای زیادی را متوجه مردم کرده، این گونه تفرقه‌افکنی‌ها و سنگ‌اندازی‌ها چقدر گل به خودی زدن محسوب می‌شود؟

این افراد و طیف‌ها که این گونه شیطنت می‌کنند، فارغ از بحث خروج ترامپ از برجام و سیاست‌های ضد ایرانی او، بستر را برای تسویه حساب سیاسی با رئیس جمهوری مناسب دیده‌اند؛ بنابراین باید توجه خود را صرف مقابله با سیاست‌های تخریبی آمریکا کنیم و در داخل نیز از ایجاد تشتت بپرهیزیم. به یکدیگر اتهام نزنیم تا ضمن حفظ یکپارچگی توان مقاومت را داشته باشیم.

خبرآنلاین

s