شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۰

طبیعت شگفت انگیز ساخت بشر

عجایب جورجیا

ساعت 24-در جورجیا از ایالت امریکا ، تقریبا 250 هزار متر مانده به جنوب غرب آتلانتا ، شبکه از دره ها و دره های کوچک متراکم وجود دارد که "کنیون گراند لیتل "نامیده می شوند . و یکی از هفت عجایب شگفت انگیز جورجیا است با این تفاوت که اصلا طبیعی نیست . این دره های شگفت انگیز بوسیله میلونها سال به وسیله یک رودخانه ایجاد نشده است بلکه در کمتر از یک قرن بوسیله آب باران که از زمین های کشاورزی جاری شده بوجود آمده است

در دهه 1800 به دلیل عمل کرد ضعیف کشاورزی  این دره  در سراسر کشور بخصوص در جنوب شکل گرفت .در روزهای اولیه کشاورزی ، زمین ارزان ، نامحدود و قابل کشت بود . جنگل طبیعی همه جا راپوشانده بود و زمین قابل کاشت بود و هیچ اقدامی برای جلوگیری از فرسایش خاک انجام نشد و همین سبب از بین رفتن خاک شد. دره های کوچک شکل گرفت و به سرعت عمیق تر و گسترده تر  شدند وتا سال 1850 عمق این دره ها به یک تا بیش از یک ونیم متر رسید .با زیاد شدن  این  شیارهای کوچک میزان فرسایش افزایش یافت . و امروزه عمق برخی از این دره ها به 45 متر می رسد .

این دره شگفت انگیز گنجینه ای برای زمین شناسان و همچنین بازدیدکنندگان است . فرسایش بین دیواره ها چندین میلیون سال بوسیله زمین شناسان گزارش شده است ورسوب موادمعدنی رنگ های متنوع را بوجود آورده است .

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.