سه‌شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۹

واکنش روسیه به شواهد آمریکا درباره حادثه دریای عمان

ساعت 24- وزیر خارجه روسیه در مصاحبه‌ای با مبهم توصیف کردن شواهد آمریکا درباره حادثه نفتکش‌ها در دریای عمان گفت که این شواهد حتی از سوی نزدیک‌ترین همپیمانان آمریکا نیز زیر سوال رفته است.

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه روز سه‌شنبه گفت که مسکو از تمامی طرف‌ها می‌خواهد در تعامل با اوضاع پس از حادثه برای دو نفتکش، از هرگونه اقدام شتاب‌زده خودداری کنند.

وی که با خبرگزاری روسی «تاس» مصاحبه می‌کرد، گفت که مسکو داده‌های اطلاعاتی درباره حمله به نفتکش‌های ژاپنی و نروژی پنجشنبه گذشته در آب‌های دریای عمان در اختیار ندارد.

لاوروف اضافه کرد: چیزی جز شواهدی مبهم نظیر فیلم ویدیویی و تعدادی تصویر که از سوی آمریکا ارائه شده ندیده‌ایم و این شواهد حتی از سوی نزدیک‌ترین همپیمانان آمریکا نیز زیر سوال رفته است.

وی تاکید کرد که روسیه خواستار اجرای تحقیقات دقیق درباره تمامی حوادث از این دست است و تهران نیز از ابتدا خواستار چنین چیزی بوده است.

هفته گذشته دو نفتکش در دریای عمان دچار حریق شدند. دولت آمریکا مدعی شده است که این حریق ناشی از حمله نیروهای ایرانی به این کشتی‌ها، که یکی از آن‌ها مالک ژاپنی داشته، بوده است.

مقامات آمریکایی با با ارائه یک فیلم و تعدادی تصویر مدعی شده‌اند که ایران پشت این حادثه بوده است. این در حالی است که مقامات ایران به شدت این ادعای آمریکا را رد کرده‌اند.

لاوروف در ادامه این مصاحبه گفت که اوضاع در منطقه باعث نگرانی بوده و باید از تمامی طرف‌ها بخواهیم که خویشتندار بوده و از هرگونه اقدام شتابزده خودداری کنند.

وی افزود که مسیر آرامش در منطقه از طریق ایجاد گفت‌وگو میان تمامی کشورهای حاشیه خلیج فارس یعنی عربستان سعودی و ایران حاصل می‌شود که باید با حمایت کشورهای همجوار، اتحادیه عرب، سازمان همکاری اسلامی، 5 کشور عضو دائم شورای امنیت و اتحادیه اروپا همراه باشد.

واکنش سازمان ملل به اعزام نظامیان جدید آمریکا به خلیج فارس

دبیر کل سازمان ملل متحد در واکنش به تصمیم آمریکا مبنی بر اعزام نیروهای اضافی به منطقه خلیج فارس، خواستار اجتناب از درگیری شد.
«آنتونیو گوترش»، دبیر کل سازمان ملل متحد خواستار اجتناب از تنش در منطقه خلیج فارس شد.

به گزارش الجزیره، گوترش شامگاه سه‌شنبه (۲۸ خرداد) در واکنش به تصمیم ایالات متحده آمریکا مبنی بر اعزام نیروهای اضافی به منطقه خلیج فارس گفت: «از همه می‌خواهم از درگیری اجتناب کنند».

واکنش دبیر کل سازمان ملل متحد به خبر خبرگزاری رویترز است که دیروز (دوشنبه) به نقل مقامات آمریکایی گزارش داد که کاخ سفید تصمیم کرده هزار نیروی دیگر به‌ نظامیان حاضر خود در منطقه غرب آسیا ملحق کند.

«پاتریک شاناهان»، سرپرست سابق وزارت دفاع آمریکا دیروز با اعزام این نیروها موافقت کرد و مدعی شد که اعزام این نیروها برای «اهداف دفاعی» و «به منظور مقابله با تهدیدهای هوای، دریایی و زمینی» در منطقه غرب آسیا است.

او گفت که تصمیم به اعزام نیروهای جدید، به درخواست فرماندهی نیروهای مرکزی آمریکا (سنتکام) و بعد از توافق و مشورت او با رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و کاخ سفید گرفته شده است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-53492516-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); s