سه‌شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۹

ناکامی اروپا برای توافق باروسیه و چین درباره تحریم تسلیحاتی ایران

ساعت 24 -یک دیپلمات اروپایی به خبرگزاری رویترز گفت که تلاش سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه برای توافق با روسیه و چین جهت تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران با شکست مواجه شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، یک دیپلمات اروپایی از ناکامی تلاش انگلیس، فرانسه و آلمان برای توافق با روسیه و چین به منظور تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران خبر داد.این دیپلمات اروپایی که خواست نامش فاش نشود، به خبرگزاری رویترز گفت که تلاش دقیقه آخری سه کشور اروپایی برای توافق با روسیه و چین در این خصوص به شکست انجامیده است.وی در ادامه گفتگوی خود با رویترز هدف دولت آمریکا را پایان دادن به توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام عنوان کرد.

تحریم تسلیحاتی ایران ماه اکتبر سال میلادی جاری بر اساس برجام پایان می‌یابد و روسیه و چین پیش از این مخالفت خود را با تمدید تحریم تسلیحاتی علیه تهران اعلام کرده بودند.آمریکا قرار است امروز سه شنبه قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران را در شورای امنیت سازمان ملل متحد به رأی بگذارد.

دیپلمات‌های حاضر در سازمان ملل اعلام کرده‌اند که پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، در شورای امنیت رأی نخواهد آورد.خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع دیپلماتیک در سازمان ملل متحد می‌گوید شورای امنیت، پیش‌نویس آمریکا درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را رد خواهد کرد.مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا گفته است به رغم مخالفت چین و روسیه، پیش‌نویس برای تمدید این تحریم‌ها را به رأی خواهد گذاشت. اما خبرگزاری فرانسه به نقل از دیپلمات‌ها در این سازمان می‌نویسد: میزان مخالفت با پیش‌نویس آمریکا به شکل فعلی به حدی است که آمریکا احتمالاً نخواهد توانست ۹ رأی لازم برای واداشتن روسیه و چین برای استفاده از حق وتو به دست بیاورد.

یک دیپلمات به خبرگزاری فرانسه گفته است قطعنامه آمریکا، موضع حداکثری در مورد ایران دارد. یک دیپلمات دیگر نیز گفته است پیش‌نویس آمریکا فراتر از مقررات فعلی ممنوعیت فروش سلاح‌های متعارف به ایران است.آلمان، فرانسه و بریتانیا، سه کشوری که در توافق هسته‌ای با ایران نقش داشتند در اواخر ماه ژوئن گفته بودند از تلاش‌های آمریکا برای اعمال مجدد تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران حمایت نمی‌کنند. این کشورها همزمان نگرانی خود را از رفع تحریم‌های تسلیحاتی ایران اعلام کرده‌اند اما گفته‌اند، اولویت آنها حفظ توافق هسته‌ای (برجام) با ایران است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
s