ساعت24-پس اعلام اخیر سخنگوی نیروهای مسلح یمن درباره پیشروی نیروهای صنعاء در استان‌های مأرب و شبوه، رسانه‌ها گزارش دادند که ارتش یمن، ناحیه راهبردی «الجوبه» را به طور کامل تحت سیطره خود درآورده است.

ارتش و کمیته‌های مردمی یمن، امروز (سه‌شنبه)، پیشروی میدانی جدیدی در استان مأرب داشته‌اند.

یک منبع میدانی در این خصوص به خبرگزاری «اسپوتنیک» گزارش داد که ارتش یمن پس از نبردی سنگنین با نیروهای دولت مستعفی یمن از نیمه‌شب تاکنون توانسته بر منطقه «الجدیده» مرکز ناحیه «الجوبه» (جنوب استان مأرب) مسلط شود.

بر اساس این گزارش، ارتش یمن ساختمان‌های دولتی از جمله بیمارستان «۲۲ مایو»، مرکز امنیتی شهر و نیروگاه برق را در این شهرستان تحت کنترل خود درآورده است.

منبع مذکور توضیح داد که با تسلط ارتش یمن بر منطقه الجدیده که در نزدیکی میدان نفتی «صافر» قرار دارد، پس از سیطره بر کوه راهبردی «الکتف» مشرف بر شهر الجدیده صورت گرفته است.

این گزارش در حالی منتشر شده است که خبرنگار شبکه «المسیره» نیز در حساب کاربری خود در شبکه توئیتر این گزارش را تأیید و تصاویری از حضور نیروهای یمنی در منطقه الجدیده منتشر کرد.

از سوی دیگر،‌ «حسن العزی» از اعضای ارشد جنبش انصارالله یمن در حساب کاربری خود نوشت: «الجوبه پس از غیبتی طولانی‌مدت به آغوش صنعاء بازگشت»؛ اما به جزئیات بیشتری در این خصوص اشاره نکرد.

با این حال، هنوز سخنگوی نیروهای مسلح یمن رسما آزادسازی این ناحیه را اعلام نکرده است.

منابع محلی می‌گویند که پس از سیطره کامل نیروهای یمنی بر ناحیه الجوبه، صدها تن از مزدوران دولت مستعفی تسلیم شده‌اند و عده‌ای دیگر پا به فرار گذاشته‌اند.

بر اساس گزارش رسانه‌ها، با تسلط ارتش یمن بر منطقه الجدیده، مرکز استان مأرب از سه طرف تحت محاصره صنعاء درآمده است.

رسانه‌ها همچنین پیش‌بینی می‌کنند که نیروهای صنعاء پس از این پیروزی به سمت نقطه «الفلج» بر بلندی‌های اطراف شهر مأرب پیشروی کنند.

منابع یمنی در تاریخ دوم ماه جاری نیز گزارش داده بودند که در پی حمله موشکی نیروهای صنعاء به یکی از پایگاه‌های راهبردی نیروهای دولت مستعفی در شهرستان «الجوبه» (جنوب استان مأرب)، خسارت سنگینی به این نیروها وارد شده است.

طی ماه‌های اخیر نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن دور جدیدی از عملیات آزادسازی استان و شهر مأرب را به عنوان قلب دولت مستعفی آغاز کرده ‌اند.

استان مأرب به علت دارا بودن منابع غنی نفت و گاز، از ارزش اقتصادی بالایی برخوردار است و به گفته کارشناسان در صورت آزادسازی کامل این استان، باید پایان کار دولت مستعفی به ریاست «عبد ربه منصور هادی» و حامی آن ائتلاف سعودی در یمن را اعلام کرد.

این در حالی است که «سرتیپ یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن، بعدازظهر روز یکشنبه هفته جاری، جزئیات عملیات «ربیع النصر» در دو استان «شبوه» و «مأرب» که به آزادی ۳۲۰۰ کیلومتر مربع از خاک این کشور منجر شد را تشریح و تاکید کرد که ارتش و کمیته‌های مردمی یمن قول می‌دهند که شهر «مأرب» را آزاد کنند.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن، ۲۰ مهر ماه نیز با ارائه جزئیاتی از عملیات موسوم به «فجر الانتصار» (سحرگاه پیروزی) در استان مأرب از آزادی ۶۰۰ کیلومتر مربع دیگر در اطراف شهر مأرب خبر داده بود.

سریع اعلام کرده بود که پس از موفقیت در عملیات «البأس الشدید» (شجاعت بسیار)، نیروهای مسلح یمن، عملیات فجرالانتصار را برای آزادسازی مناطق دیگر در استان مأرب آغاز کردند و طی این عملیات مساحت جغرافیایی واقع در حد فاصل میان منطقه آزادشده طی عملیات البأس الشدید تا نزدیکی حومه مشرف بر شهر مأرب آزاد شد.

کد خبر 567048

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.