پنجشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۵

داشتن چند کیلو اضافه وزن برای سلامت شما مفید است ؟

خبر ناخوش کننده برای حتی کمی چاق ها

چاقی

ساعت 24-دکتر استوکس و تیمش، اطلاعات مربوط به بیش از ۲۲۵ هزار نفر بالای ۵۰ سال را مطالعه کردند تا ببینید آیا چاقی بر طول عمر آنها تاثیری داشته یا نه.چند سال قبل نتایج یک تحقیق علمی، باعث خوشحالی افرادی شد که از چند کیلو اضافه وزن رنج می‌بردند!

به گزارش ان پی آر، در این تحقیق دکتر کاترین فلگال، از مرکز کنترل و درمان بیماری‌های آمریکا و تیم تحقیقاتی‌اش، پس از بررسی صدها مقاله عملی و آزمایشات انجام شده بر روی بیش از سه میلیون نفر از سراسر کره زمین، اعلام کرده بودند که داشتن چند کیلو اضافه وزن خطر مرگ زودرس را کاهش می‌دهد! آنها اعلام کرده بودند که این چند کیلو اضافه وزن تا ۶ درصد از ریسک مرگ می‌کاهد. البته منظور آنها واقعا فقط چند کیلو اضافه وزن بود نه چاقی مفرط.اما روز دوشنبه این هفته تحقیق علمی دیگری در مجله «سالنامه طب داخلی (اننلس اوف اینترنال مدیسین) منتشر شد که دقیقا بر عکس نتیجه فوق را ثابت می‌کند. دکتر اندرو استوکس، از دانشکده سلامت و بهداشت عمومی دانشگاه بوستون و تیمش، پس از این تحقیق به این نتیجه رسیدند که داشتن کمی اضافه وزن در واقع طول عمر را کاهش می‌دهد.در واقع آنها می‌گویند که میزان مرگ و میر در بین افرادی که سابقه چند کیلو اضافه وزن در طول عمرشان را داشته اند، شش درصد بیشتر از بقیه است نه کمتر! دکتر استوکس می‌گوید: «یافته‌های ما نشان می‌دهد که هیچچ مزیتی برای داشتن اضافه وزن وجود ندارد. اضافه وزن نه تنها عمر شما را افزایش نمی‌دهد بلکه خطر مردنتان را هم بیشتر می‌کند.»دکتر استوکس و تیمش، اطلاعات مربوط به بیش از ۲۲۵ هزار نفر بالای ۵۰ سال را مطالعه کردند تا ببینید آیا چاقی بر طول عمر آنها تاثیری داشته یا نه.آنها عقیده دارند اطلاعات جمع آوری شده توسط آنها از مطالعه قبلی دقیق‌تر و قابل اعتمادتر است چرا که بازه زمانی طولانی‌تری از زندگی این افراد را مطالعه کرده است. او می‌گوید که تحقیق سابق «به طور جدی ناقص» است چرا که نمی‌تواند اثر مریضی بر روی تغییر وزن را از تاثیر وزن بر روی خطر ابتلا به مریضی تمیز دهد.البته دکتر فلگال، نویسنده تحقیق سابق، عقیده دارد که اتفاقا تحقیق تازه آنقدرها قابل اعتماد نیست چرا که از افراد می‌خواهد وزنشان در سال‌های مختلف را به یاد آورند. او می‌گوید: «ما می دانیم که افراد قد و وزنشان را درست گزارش نمی‌کنند. زن‌ها معمولا وزنشان را کمتر از آنچه هست و مردان قدشان را بلندتر از اندازه واقعی گزارش می‌دهند.»ااما بالاخره کدام تحقیق درست می‌گوید و به کدام نتایج می‌توان اطمینان داشت؟ دکتر استیون هیمزفیلد، متخصص مشکلات مربوط به چاقی مفرط از دانشگاه لویزیانا عقیده دارد که افرادی که از اضافه وزن رنج می‌برند باید از دکترشان بپرسند که آیا مریضی‌های مربوط به چاقی مثل فشار و قند خون بالا، یا چربی و کلسترل بالا آنها را تهدید می‌کند یا نه.در هر حال امن‌تر این است که بگویم اگر وزن تان کمی زیاد است، سعی کنید بیشتر نشود. در عین با ورزش و تغذیه سالم، بیماری‌های قلبی و عروقی را کنترل کنید.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-53492516-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); s