سه‌شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۸

ملاقات‌های کری و ظریف پرونده قضایی شد

کری و ظریف.jpg

ساعت 24- یکی از سناتورهای آمریکایی از وزارت دادگستری این کشور خواسته که جوانب حقوقی دیدارهای اخیر جان کری و ظریف را بررسی کند.

سناتور «مارکو روبیو» از وزارت دادگستری آمریکا خواسته که بحث قانونی یا غیرقانونی بودن ملاقات‌های اخیر «جان کری» وزیر خارجه اسبق کشورش و «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران را بررسی کند.

اخیراً جان کری در یک مصاحبه از برگزار شدن چند دیدار با وزیر خارجه ایران خبر داده بود؛ این خبر با واکنش تند «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا روبرو شد.

ترامپ به صراحت در توئیتر خود، جان کری را به نقض قوانین آمریکا متهم کرد. بر اساس قانون «لوگان»، اتباع آمریکا حق ندارند بدون اجازه دولت‌های مستقر، در سیاست خارجی دخالت کنند.

حالا سناتور روبیو که در ایران به خاطر مخالفت شدید با برجام مشهور است، به میدان آمده و گفته که باید مسئله در دادگاه مشخص شود.

سناتور مارکو روبیو نامه‌ای به «جف سشنز» دادستان کل و وزیر دادگستری آمریکا نوشته و از وی خواسته که نقض یا عدم نقض قانون لوگان را بررسی کند.

جان کری اخیراً در مصاحبه با «ان‌بی‌سی نیوزم گفته بود که وقتی با ظریف دیدار کرده که موضع دولت آمریکا، مبتنی بر حفظ برجام بوده است؛ موافقان ترامپ این سخن را به استهزاء گرفته و گفته‌اند که چهل و پنجمین رئیس‌جمهور آمریکا، با شعار پاره کردن برجام بر سر کار آمده و هیچ زمانی، دولت وی در صدد حفظ برجام نبوده است.

امروز محمدجواد ظریف هم سکوتش را در قبال این داستان شکست و گفت: «دیدارهای من با آقای کری علنی بوده و اعلام‌نشده نبوده، زمانی که من به نیویورک می‌روم از صدر تا ذیل می‌آیند و دیدار می‌کنند.»

ظریف گفته که این دیدارهای «از صدر تا ذیلی» یک واقعیت عادی در عرصه دیپلماسی است.

فارس

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-53492516-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); s