شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۸

چین، اپل، ترامپ ،بدهی جهانی و سه عامل دیگر که اقتصاد جهانی را دگرگون می‌کنند

بدهی دنیا به 240 هزارمیلیارد دلار رسید

خبر

ساعت24-تکنولوژی، رشد شهری و قدرت گرفتن چین در میان عواملی هستند که در کتابی درباره دگرگونی‌هایی که احتمالاً در زندگی‌هایمان باید انتظارشان را داشته باشیم، مطرح‌شده‌اند.ازنظر جف دژاردان، ظهور اینترنت در اوایل دهه ۱۹۹۰، یکی از آخرین تغییراتی است که اقتصاد جهانی و مردم را عمیقاً دگرگون کرده است.

دژاردان نویسنده کتاب جدیدی است به نام "تجسم دگرگونی: تصویری داده-محور از دنیای ما" که نگاهی دارد به دگرگونی‌ها در ابعاد کلان.او می‌گوید که وب، همچون نظریه خورشید مرکزی نیکلاس کوپرنیک تأثیری بنیادین برجای گذاشته؛ نظریه‌ای که در قرن پانزدهم، این باور رایج که زمین‌مرکز جهان است را به چالش کشید.بااینکه به تحولات تکنولوژیک به‌عنوان عامل اصلی دگرگونی نگریسته می‌شود، عوامل دیگری نیز هستند که می‌توانند موجب تغییرات شوند ازجمله مردم، مدل‌های کسب‌وکار، ذهنیت مصرف‌کنندگان و همچنین عوامل ژئوپلیتیک.ازنظر دژاردان، تأثیر اینترنت قابل‌مقایسه با نظریه خورشید مرکزی منظومه شمسی نیکلاس کوپرنیک است. به گفته دژاردان، فرصت‌های بزرگ می‌توانند از هرجایی فراهم شوند.

هفت عاملی را که از دید دژاردان و تیمش می‌توانند آینده اقتصاد جهانی را دگرگون کننددرزیر آمده است:

۱. غول‌های تکنولوژی

برای چندین دهه، شرکت‌های برتر یا بر تولید محصولات در ابعاد صنعتی تمرکز داشتند یا بر استخراج و فرآوری منابع طبیعی.غول‌هایی همچون فورد، جنرال الکتریک و اکسون، بازیگران عمده این عرصه بودند.سپس نوبت به شرکت‌هایی رسید که فعالیتشان درزمینهٔ خدمات مالی، ارتباطات و خرده‌فروشی بود.این روزها، اطلاعات ارزشمندترند و در طول پنج سال گذشته، رتبه برترین شرکت‌ها در بازار بورس جهانی، همگی از آن غول‌های تکنولوژی است.در سه‌ماهه اول ۲۰۱۸، اپل، گوگل، مایکروسافت، آمازون و تنسنت، برترین‌ها بودند. درحالی‌که پنج سال پیش، تنها اپل در میان پنج شرکت برتر حضور داشت.

۲. رشد چین

تأثیر رشد اقتصادی چین برجهان امر تازه‌ای نیست، اما دژاردان ترکیب رشد اقتصادی و توسعه فناوری این کشور را برجسته می‌کند.خروجی اقتصادی بعضی از شهرهای چین، از تمامی کشورهای جهان پیشی می‌گیرد.در حال حاضر، چین بیش از ۱۰۰ شهر با جمعیت بیش از یک‌میلیون نفر دارد.شهرهای در حاشیه رود یانگ تسه - شانگهای، سوژو، هانگژو، ووشی، نانتانگ، نانگبو، نانجینگ و چانگژو - مثالهایی از این توسعه محسوب می شوند.رشد فیزیکی شهرها همگام با رشد بی سابقه اقتصادی این کشور در حال وقوع است. پیش بینی می شود که چین تا سال ۲۰۳۰ با پیشی گرفتن از آمریکا به بزرگترین اقتصاد جهان تبدیل شود.

۳. اوج گیری کلان شهرها

چین تنها کشوری نیست که شهرهایش در حال رونق گرفتن‌اند.ر طول چند دهه آینده، رشد جمعیت شهرنشین اقتصاد جهانی را دگرگون خواهد کرد.طبق برآورد سازمان ملل، چین و بسیاری از کشورهای غربی نرخ زاد و ولد ثابتی خواهند داشت، درحالی‌که آفریقایی ها و دیگر کشورهای آسیایی شاهد انفجار جمعیت و رشد سریع شهرنشینی خواهند بود.این امر به نوبه خود منجر به ایجاد کلان شهرهای بیشتری خواهد شد؛ شهرهایی با بیش از ۱۰ میلیون نفر جمعیت. به گفته سازمان ملل، سال گذشته ۴۷ شهر واجد خصوصیات کلان شهری بوده‌اند.تخمین زده می شود که آفریقا، تا پایان این قرن، دست کم صاحب ۱۳ کلان شهر بزرگتر از نیویورک خواهد شد.

۴. رشد بدهی

بنا به ادعای ویژوال کپیتالیست، شرکت رسانه‌ای تاسیس شده توسط جف دژاردان، بدهی جهانی حدود ۲۴۰ تریلیون دلار است که ۶۳ تریلیون دلار از این رقم، بدهی دولت‌ها است.ازنظر درصد تولید ناخالص داخلی، ژاپن بدهی ۲۵۳ درصدی دارد. این نسبت برای آمریکا به ۱۰۵ درصد می‌رسد.آمریکا، ژاپن و چین، روی هم، ۵۸ درصد از بدهی جهانی را از آن خود دارند.آمریکا، اروپا و تعدادی از کشورهای در حال توسعه، سطح بدهی خود را در چند سال گذشته افزایش داده‌اند و به چرخه‌ای از نرخ‌های بهره پایین چشم دوخته اند. اما این کار خلاف توصیه‌های سازمان بین المللی پول است.در گزارش این سازمان که سال گذشته منتشر شد، آمده است "توصیه به دولتها این است که باید سقف خانه را زمانی که هوا آفتابی است تعمیر کنند: مازاد بودجه سالیانه خود را ذخیره کنند، یا حداقل کسری بودجه را در دوران شکوفایی کاهش دهند تا برای رکود بعدی آماده‌تر باشند؛ دورانی که قطعاً و در زمانی نه چندان دور فرا خواهد رسید."این روزها تکنولوژی‌های جدید، خیلی سریع‌تر مورد استقبال عمومی قرار می‌گیرند

۵. تغییر سریع تکنولوژیک

تاریخ معاصر ابداعات تکنولوژیک عظیمی را شاهد بوده است ازجمله مهار الکتریسته برای مصرف خانگی و تجاری، یا اختراعاتی همچون تلفن، اتومبیل و هواپیما.اگر زمان تبدیل شدن نمونه اولیه یک محصول تا در دسترس همگان قرار گرفتنش را در نظر بگیریم، می توان گفت که عمومی شدن این محصولات، در بعضی موارد، دهه‌ها زمان برده است.به‌عنوان مثال، هشتاد سال طول کشید تا اتومبیل در آمریکا بر اساس داده های سرشماری، به سطحی برسد که ۹۰ درصد از مردم مالکش باشند. اینترنت، همین مسیر را در طول ۲۳ سال طی کرد. میزان مالکیت تبلت از ۳ درصد در سال ۲۰۱۰، به ۵۱ درصد در شش سال بعد جهش کرد.دژاردان معتقد است که بازه زمانی پذیرش و استقبال همگانی از نوآوری های جدید به تنها چند ماه کاهش پیدا خواهد کرد.

۶. موانع تجاری

پس از جنگ جهانی دوم، دولتها به این رویکرد گرایش پیدا کردند که موانع تجاری را از میان بردارند. اما اخیراً تجارت آزاد توسط کشورهایی همچون آمریکا به چالش گرفته شده است. تنها در همین سال، واشنگتن تعرفه های مختلفی بر کالاهای چینی اعمال کرد و آغاز جنگ تجاری با پکن را رقم زد.در "تجسم دگرگونی: تصویری داده-محور از دنیای ما"، وضعیت فعلی، نوعی پارادوکس تجاری توصیف می شود؛ از این جهت که یا دنیا متمایل به تجارت آزادتر می‌شود یا قوانین تازه‌ای ظهور می‌کنند.بنا بر گزارش آژانس بین المللی انرژی، نزدیک به ۲۴ درصد انرژی تولید شده در سال ۲۰۱۷، از منابع تجدبدپذیر بوده است

۷. یک انقلاب سبز؟

به لطف پیشرفت‌های تکنولوژیک و ارزان‌تر شدن هزینه‌ها، استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر در چند سال گذشته افزایش یافته است.گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی تخمین می‌زند که تا سال ۲۰۵۰، انرژی خورشیدی می تواند تبدیل به بزرگترین منبع تامین انرژی شود. همچنین، به پیش بینی موسسه بین المللی توسعه پایدار (IISD)، سرمایه گذاری در حوزه انرژی های تجدیدپذیر تا ۲۰ سال بعد به ۷ تریلیون دلار خواهد رسید.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-53492516-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); s