سه‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۳

حالا پول‌های عربستان در راه توسعه بندرگوادر

چابهار ایران را تنها نگذاریم

حسین علایی

ساعت24-پس از ورود نیرومند چین به بندرگوادر پاکستان و بهره‌برداری از امکانات این بندر همسایه چابهار ایران و کاستی‌های هند در مسابقه با چین در توسعه چابهار ایران ، حالا خبر می‌رسد عربستان سعودی در راستای اهداف استراتژیک خود در منطقه قصد دارد یک برنامۀ سرمایه‌گذاری گسترده را در پاکستان به اجرا بگذارد و سرمایه‌گذاری در گوادر هسته مرکزی این سرمایه‌گذاری است.

هدف از سرمایه‌گذاری‌های عربستان در پاکستان چیست؟عربستان مانند بسیاری از بزرگ‌ترین صادرکنندگان نفت در جهان به سرمایه‌گذاری‌های گسترده در پالایشگاه‌ها و پروژه‌های پتروشیمی سراسر جهان روی آورده است و بندر گوادر نیز دارای پتانسیل‌های اقتصادی فراوانی است.این بندر در چهارچوب کریدور اقتصادی چین‌-پاکستان، به یک مرکز صنعتی پیشرو تبدیل خواهد شد. بندری که از مسیر آن دسترسی به بازارهای آسیای مرکزی، افغانستان، خاورمیانه و آفریقا آسان است و به گفته کارشناسان، با خط لولۀ گوادر به چین، زمان تحویل نفت از چهل روز به ۷ روز کاهش می‌یابد عربستان با سرمایه‌گذاری در پاکستان اهداف ژئوپلیتیک را نیز دنبال می‌کند به‌ویژه آن‌که ایران، رقیب عربستان در منطقه در پایان سال ۲۰۱۸ میلادی بهره‌برداری بین‌المللی از بندر چابهار را آغاز کرد. یک مسیر کلیدی که افغانستان را به دریا متصل می‌کند و به هند اجازه می‌دهد تا با عبور از دشمن تاریخی خود پاکستان، فعالیت‌های تجاری خود را گسترش دهد.بخشی از این سرمایه‌گذاری، راه‌اندازی یک پالایشگاه و یک مجموعۀ نفتی به ارزش ۱۰ میلیارد دلار در بندر گوادر پاکستان است. این بندر در پایان کریدور اقتصادی چین‌-پاکستان و در فاصله‌ای نه‌چندان دور از بندر چابهار ایران قرار دارد.قرار است در جریان دیدار آیندۀ محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی از اسلام‌آباد چندین توافقنامۀ تجاری در راستای اجرایی شدن این سرمایه‌گذاری‌ها امضا شود.

پاکستان و عربستان ماه‌هاست که با یکدیگر دربارۀ جزئیات این قراردادهای اقتصادی گفتگو می‌کنند و بنا بر اعلام یکی از مقامات ارشد اسلام‌آباد، مذاکرات به‌خوبی پیش رفته و به‌این‌ترتیب یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری‌های عربستان در پاکستان که تاکنون سابقه نداشته است، اجرایی خواهد شد.پیش‌ازاین وال‌استریت ژورنال نیز اخباری دربارۀ پیشنهاد کمک و سرمایه‌گذاری ۳۰ میلیارد دلاری عربستان و امارات عربی متحده به پاکستان اخباری را منتشرشده بود. هرکدام از این دو کشور تاکنون مبلغ ۳ میلیارد دلار در بانک مرکزی پاکستان سرمایه‌گذاری کرده‌اند و همچنین پذیرفته‌اند که بازپرداخت ۶ میلیارد دلاری بدهی اسلام‌آباد برای واردات نفت را به تعویق بیندازند.عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان از زمان رسیدن به قدرت در ژوئیه گذشته، دو بار به عربستان سعودی سفرکرده است. او از معدود افرادی بود که در اکتبر گذشته در نشست بین‌المللی سرمایه‌گذاری ریاض موسوم به «داووس در صحرا» شرکت کرد؛ نشستی که در پی قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی توسط عوامل حکومت عربستان از سوی جامعه جهانی تحریم شد.عمران خان برای جذب سرمایه‌گذاری‌ها به قطر و ترکیه (دو رقیب منطقه‌ای ریاض) و به چین نیز سفر کرد.کارشناسان وتحلیلگرانمسایل منطقه ای باوردارند که ایران باید از هرراهی که می تواند سرمایه گذاران بین المللی را برای حضور بیشتر در چابهار ترغیب کند. ظرفیت های دوبندر گوادر و چابهار که رقیب هم شده اند به انداز ه ای نیست کهدرکوتاه مدت هردو بندر بتوانند رشدهای بالا را تجربه کنند و هرکدام زودتر و بیشتر از ظرفیت های خود استفاده کنند  درکوتاه مدت برنده اند .

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-53492516-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); s