یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۵

طاعون رقص در فرانسه و آواز دسته جمعی ژاپنی ها

پیامدهای اجتماعی استرس های ملی

رقص

ساعت 24 -تنش روانی یا استرس در حد فرد آثارمخربی دارد. مطالعات مختلف نشان می دهد افرادی که به صورت طولانی مدت در شرایط تنش زا به سر می برند،این شرایط زندگی ازجمله سبب ترشح هرمون هایی در بدن می شود که به ایجاد بیماری های مختلف یا ایجاد زمینه ابتلا به بیماری منجر می شود که می توان از جمله دیابت و بیماری های قلب و عروق و سرطاناشاره کرد.

علاوه بر آن تداوم تنش روانی و درگیری در یک زندگی همراه با استرس، بر کارکرد اجتماعی و شغلی افراد نیز تاثیر اعمال می کند. از جمله مشکلات محیط کار یا بی مبالاتی هایی در سطح روابط اجتماع که بزهکاری تلقی می شود. هنگامی که شرایط اجتماعی برای بخش های قابل ملاحظه ای از جامعه و برای مدت طولانی تنش زا باشد این امر به ظهور علائم اجتماعی مختلفی هم منجر می شود که به صورت معمول قابل تفسیر و توضیح نیستد. به عنوان مثال دو مورد تاریخی قابل ذکر است. درسال ١٥١٨ ابتدا در فرانسه و بعد در برخی نقاط دیگر اروپا پدیده ای ظهور کرد به نام "طاعون رقص".به این ترتیب که افراد بدون دلیل در معابر به رقص مشغول می شدند و بین چهار تا شش روز مدام در گروه هایی می رقصیدند تا از خستگی از پا می افتادند و برخی می مردند. گمانه های مختلفی برای این پدیده مطرح می شد از جمله مسمومیت غذایی که با اندکی بررسی مردود می شد.  دولت  وقت فرانسه با این تصور که رقصیدن این افراد یک میل درونی است محل و ارکستر تعیین کرد که نوازندگان بنوازند و هرکس مایل بود در آن محل برقصد تا این نیاز بر طرف شود. اما آن گروه های رقصنده خیابانی نیازی به ارکستر نداشتند. پدیده های مشابهی در نقاط مختلف اروپا در شهر های آلمان و هلند نیز ظهور کرد. از جمله مورد مشابهی هم در ژاپن در سال ١٨٦٧ رخداد که حدود چهار ماه به طول انجامید.  دورانی که به انقلاب میجی موسوم است و انتقال قدرت از سامورایی های محلی به امپراتور میجی و بحران ناشی از ترس از استعمار که به چین رسیده بود و محاصره ژاپن توسط ناوگان آمریکا موجب ایجاد شرایط روحی بحرانی بی سابقه ای شد در بین بخش های وسیعی از مردم ژاپن. این رخداد به دلیل خواندن دسته جمعی آوازی به نام ' ای جا نیا کا' به همین نامثبت شده است. دلیل این امر را تاریخ دانان ژاپنی تلاش در پذیرش ذهنی حوادث عظیمی که در حال رخدادن بود می دانند. در مورد طاعون رقص در اروپا هنوز جمع بندی مورد قبول همه وجود ندارد اما مقبول ترین تفسیر این است که شرایط اقتصادی فلاکت بار، شرایط اجتماعی بحرانی و احساس عدم اطمینان و نا امیدی وسیع منجر به این رخداد شد. یعنی اصولا این حرکت ها رقص نبوده اند، بلکه پرش عصبی غیر قابل کنترل دست و سر بوده که به سایر اعضا بدن سرایت می کرده و این حالت هیستریک و تشنج عصبی به صورت واگیر به افراد دیگری که دچار همان شرایط تنش روانی بوده اند نیز ساری می شده است. چنانکه در فرانسه این پدیده به این نحو ظاهر شد که یک زن در خیابان ظاهر شد که دست و سر و پای  او به صورت غیر قابل کنترل و غیر قابل توقف تکان می خورد و دیگران که بیشتر زن بودند هم به دنبال او با همان نوع حرکت جمعیتی هایی را ایجاد کردند که به صورت مداوم برای چهار تاشش روز به حرکت بودند تا از پا در می آمدند. این که ورود تنش و فشار عصبی به جامعه چه رخداد هایی را ورای آثار فردی نامناسب و خطرناک  و بلکه به صورت آثار اجتماعی ایجاد می کند هنوز کاملا مطالعه شده و شناخته شده نیست و ممکن است به صورت رخداد های عجیبی و غیر قابل پیشبینی ظاهر شود.

منبع : کانال تلگرامی دکتر محمد طبیبیان

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-53492516-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); s