دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۲

روحانی: پرونده‌ درست کردن هنر نیست!

ساعت 24- رئیس جمهور گفت: مردم را آزار ندهیم، اذیت نکنیم بر مبنای اخلاق اسلام با هم رفتار کنیم عیب‌ها را بپوشانیم، یک وقتی پرونده هست اما یک وقتی می‌خواهیم پرونده بسازیم و رسیدگی کنیم.

 حجت‌الاسلام حسن روحانی امشب در حاشیه افتتاح طرح‌های صنعتی در سیرجان با بیان اینکه در بخش فناوری و علم دانش چند کار بزرگ در کشور انجام شده است، اظهار داشت: کشوری بودیم که سدسازی به معنای اینکه خودمان اجرا و طراحی کنیم نبودیم ولی امروز یک کشوری هستیم که نتنها همه نیاز خودمان را می‌توانیم رفع کنیم بلکه در سطح جهان در این فناوری و کار بزرک صاحب قدرت اجرا هستیم و خودمان اجرا می‌کنیم.

رئیس جمهور افزود: در فروردین امسال اگر این سدها نبود چه می‌شد، 25 استان درگیر سیل بود و دیدیم این صنعت و هنر برای جان مردم چه کرد، ضمن اینکه این همه آب را ذحیره می‌کند در زمینه های دیگر هم ما صاحب قدرت شدیم در زمینه برق روزی بود که کاملا واردکننده تجهیزات نیروگاهی بودیم.

وی اظهار کرد: امروز در زمینه فولاد و همچنین زمینه‌های دیگر مثل صنعت ریلی و واگن که آن را در داخل تولید می‌کنیم، در بخش‌های دیگر ریلی هوم پیشرفت‌های خیلی خوبی داشتیم  در چند سال اخیر استان‌های مختلفی را به ریل متصل کردیم.

روحانی گفت: یکی از سیاست‌های دولت مسئله حمایت از صنعت ریل بود استان همدان، کرمانشاه، ارومیه و گیلان به ریل وصل شد و به زودی میانه و بستان‌آباد به ریل سراسری وصل می‌شود در یزد سال آینده امیدواریم بتوانیم به شیراز متصل کنیم و امروز صاحب این قدرت هستیم و این جزو افتخارات ملی ما است.

رئیس جمهور با بیان اینکه در بقیه صنایع هم پیشرفت‌های بسیار خوبی کردیم، عنوان کرد: امروز ما در پدافند هوایی در جایگاهی هستیم که یکی از کشورهای مهم آسیایی در سفر اخیر به من گفت که افتخار می‌کنیم شما در ایران توانستید با دست خود را موشکی را بسازید که پهباد آمریکایی را منهدم کنید.

وی اظهار کرد: ما کارهای بزرگی را انجام می‌دهیم در صنعت نفت و گاز حرکت بزرگی انجام شده، هر روز می‌بینید در زمینه پتروشیمی یک پیشرفت جدید داریم، در زمینه اکتشاف و پالایشگاهی یک خودکفایی جدید داریم این کار بزرگ و عظیمی است که امروز می ‌وانیم فاز پارس جنوبی را خودمان طراحی کنیم و گاز را استخراج و تصفیه و در سراسر کشور بتوانند از آن استفاده کنند.

روحانی ادامه داد: در سال 92 ما در زمینه گاز خودکفا نبودیم و در زمستان دچار مشکل می‌شدیم و قطعی گاز داشتیم یک کشور همسایه که به ما گاز می‌فروخت قیمت گاز را 9 براربر کرد و دولت قبل مجبور بود پرداخت کند چون زمستان بود و ناچار شد بخرد اما امروز در زمینه گاز در طول زمستان هم صادرکننده هستیم به ترکیه و عراق صادر می‌کنیم.

رئیس جمهور بیان کرد: زمانی بود که در زمینه برق روی پای خود نمی‌توانستیم بایستیم امروز برق ما به برق‌های منطقه متصل می‌شود این همه برقی که در تابستان به عراق صادر  کردیم و تبادلی که ما امروز داریم با کشورهای مختلف تحول بسیار بزرگ و عظیمی است.

وی با بیان اینکه تشکر کنیم از جوانان، کارگران، مهندسان، نیروهای مسلح و ... حالا کسی ممکن است با دولتی خوب باشد یا نباشد ما نباید ناشکری کنیم، تصریح کرد: در یک کار عظیم و بزرگ در زمینه اکتشاف نفت توانستیم یک میدان بسیار عظیم نفتی را با تلاش چند ساله که از سال 95 آغاز شد و به ثمر نشست، 53 میلیارد بشکه نفت در این مخزن اکتشاف قطعی ما شده و تخمین نیست و رفتیم به نفت رسیدیم، این چاه‌ها در این مخزن 3 هزار و 100 متر است و ما نفت استخراج می‌کنیم.

روحانی افزود: باید تلاش وافر کنیم، معدن یکی از سرمایه‌های عظیم و بزرگ است که در کشور با تنوعات زیادی داریم، ایران ما و کرمان و یزد و استان‌هایی هستند که معادن بزرگی دارند که باید بهره‌برداری و استفاده کنیم.

وی ادامه داد: با همه تلاش‌هایی که ما انجام می‌دهیم اگر با فناوری روز آشنا نشویم و در وادی فناوری روز قرار نگیریم عقب می‌مانیم امروز در دنیا هوش مصنوعی سرآمد کارهاست، اساس جهان به سمت دیگری حرکت می‌کند و ما اگر در این زمینه عقب بمانیم، نمی‌توانیم شاهد رقابت خود با دنیای پر پیچ و خم امروز باشیم.

رئیس جمهور گفت: تحول زیادی در زمینه شرکت‌های دانش بنیان از سال 92 تاکنون اتفاق افتاده و هر روز یک و نیم تا دو نفر دانشمند متخصص ایرانی که در دانشگاه های برتر دنیا درش خواندن در ایران مشغول کار می‌شوند، شرکت‌های دانش بنیان، استارت‌آپ‌ها و آنهایی که فناوری روز را برای ما می‌آورند و زندگی را عوض می‌کند.

روحانی گفت: امروز همه صدا و سیما همراهشان است تمام موبایل‌ها صدا و سیماست فضای مجازی تحول بسیار عظیمی را در جامعه ما ایجاد می‌کند، امروز  اگر بایستیم روی افکار گذشته ضرر می‌کنیم به نفع مردم نیست و نباید کند حرکت کنیم و عقب بمانیم در این زمینه دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری پیشرفت‌های خوبی انجام دادند، ما نمی‌توانیم از علم و فناوری و دانش دنیای امروز عقب بمانیم.

وی افزود: دانشگاه‌ها و مراکز فناوری و شرکت ‌ای دانش بنیان یک بار سخت و سنگینی بر دوش دارند و در این زمینه استعدادهای خوبی در ایران داریم و در زمینه شبکه ملی اطلاعات گام‌های بسیار بزرگی برداشته شده است.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه درسی است که از پیغمبر اسلام باید یاد بگیریم و آن اخلاق است همه چیز در این کشور اگر باشد و اخلاق نباشد به جایی نمی‌رسیم، اظهار داشت: در کشور همدیگر را خُرد می‌کنیم قدرت خود را علیه یکدیگر استفاده می‌کنیم حزب و جناح و رقابت سر جای خودش خوب است، ما فکر می‌کنیم احزاب ما هر روز باید با هم دعوا کنند، این را باید کنار بگذاریم اگر ما در دنیای سیاست به تعبیر بعضی‌ها قواعد بازی را یاد نگرفته باشیم و استفاده نکنیم  همآبروی ما و قدرت پیشرفت کشور و هم رفاه و عظمت کشور را از بین می‌بریم.

روحانی با بیان اینکه پیغمبر فرمود: من برای اخلاق آمدم می خواهم شما هم‌زیستی انسانی و مسالمت‌آمیز داشته باشید با هم دوست و برادر باشید الفت داشته باشید همدیگر را کمک کنیم، خاطرنشان کرد: ما می‌گردیم یک نقطه ضعف پیدا کنیم و بزرگ کنیم بعد بزک کنیم بعد همه خوبی‌هایش را فراموش کنیم بله همه آدم‌ها نقطه ضعف دارند.

وی گفت: هر کسی یک نقص و عیبی دارد شما در زندگی کسی شنود بگذارید خب حتما خطایی پیدا می‌کنید، خدا ستارالعیوب است اگر بنا بود همه چیز را افشا کنیم و پول مردم را برداریم و دستگاه بگذاریم تو دفتر مردم، الان مردم آزاد تبادل می‌کنئد با هم در ارتباط هستند، مردم را آزار ندهیم، اذیت نکنیم بر مبنای اخلاق اسلام با هم رفتار کنیم عیب‌ها را بپوشانیم، یک وقتی پرونده هست اما یک وقتی می‌خواهیم پرونده بسازیم و رسیدگی کنیم اما اگر من تصمیم بگیرم برای شما پرونده درست کنم آن وقت صاحب تکنولوژی و قدرت هم باشم، پرونده درست کردن هنر نیست، به پرونده رسیدگی کردن کار صحیح و درستی است.

رئیس جمهور گفت: ما با هم دوست و برادر شویم ما اهل یک کشور هستیم، آن چیزی که در کشور همه باید دنبال آن برویم از صنعت، علم و فناوری و... بالاتر اقتدا به پیامبر اسلام است و پیامبر الگو و مقتدای ما باشد و اخلاق را اجرا کنیم.

فارس

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
s