رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 117688

مسئله‌ای بنام تاتو

مسئله‌ای بنام تاتو

● تاریخچه تاتو:
"تاتو کردن(Tattooing)" اگر چه به ظاهر بحثی نو و برای عده ای سرگرمی جدید محسوب می شود، اما ریشه در سال های بسیار دور داشته و نمی توان آن را موجی نو در قرن حاضر خواند.
سابقه تاتو به ۶ هزار سال پیش در مصر باستان بازمی گردد. زنان و گاه مردان طبقه اشراف مصر برای تزیین خود، تاتو کرده و آن را افتخاری برای خویش می دانستند. کشف جسد مرد تاتو شده مربوط به ۴ هزار سال پیش در "اتریش" نشان دهنده اطلاع اروپاییان از تاتو است.
در ایران نیز "تاتو" با نام"خالکوبی" سابقه ای طولانی دارد. پنجاه سال پیش تاتو در طبقه ای خاص رواج یافت و بزرگی تصویر انتخاب شده، افتخاری برای او محسوب می شد.به عبارت دیگر تاتو همان خال کوبی است که درقدیم انجام می شده است، با این تفاوت که در زمان های قدیم از تصاویر شیر و اژدها برای اثبات پهلوانی استفاده می شد و امروزه صرفاً جهت آرایش، خط باریکی روی پلک چشم ، داخل ابرو یا دور لب تاتو می شود .
● قبل از تاتو،خوب فکر کنید:
در این بخش میخوام در مورد مسائلی که قبل از تاتو باید بهشون توجه کرد صحبت کنم،تاتوی بدن همونقدر که میتونه باعث زیبائی و خوشحالی بشه،به همون نسبت هم میتونه باعث ناراحتی و نا زیبائی بشه اگر به چند نکته توجه نشودد.
اول اینکه در مورد زدن تاتو (مخصوصاً تاتو بدن ) به نتیجه ۱۰۰% برسید و اگر شک یا دودلی دارید،باز هم صبر کنید و بیشتر تحقیق کنید، دوم اینکه تاتو کار خودتون رو پیدا کنید،نظر به سلیقه ای که دارید،بهترین تاتو کار رو انتخاب کنید،کارهاشو ببینید،فقط به دلیل اینکه بعضیها میگن که فلانی کارش خیلی خوبه،بدنتون رو دستش نسپارید،حتماً قبل از تاتو کارهاشو ببینید و به تعاریف دوستان اعتماد نکنید، تاتو یک هنر کاملاً سلیقه ای هست شاید من از یک طرح و طراح خیلی خوشم بیاد در صورتی که شما اون رو نمیپسندید،یا بالعکس،و کلاً هم نمیتونم کسی رو ۱۰۰% تضمین کنم که شما با خیال راحت تاتوتون رو بهش بسپارید،و اصولاً هم از نظر حرفه ای این کار درستی نیست!
برای اینکه از تاتوی بدنتون راضی باشید به نکاتی باید توجه کنید،سومین نکته اینکه طرح یا طرح هائی که انتخاب میکنید،حتماً با بدنتون هماهنگ باشه، به این معنی که به بدن های ظریف معمولاً طرح های ظریف، و به بدن های ورزشکاری، طرح های بزرگتر بیشتر جلوه داره، مثلاً اگر آقا پسری که هیکل ورزیده،سینه و بازوهای درشتی داره ، مسلماً اگرتاتوی یه قلب یا گل کوچیک روی بازو یا سینش بزنه نه جلوه داره و نه اصلاً زیباست ،شاید یک تاتوی دراگون یا اسنک بزرگ،خیلی برای این مدل بدن زیباتر باشه و همینطور بالعکس. همینطور طرح هائی که ممکنه بعداً پشیمون بشید رو توصیه میکنم نزنید،هر چند امکان ترمیم هست ولی خوب از اول مطمئن باشید بهتره.
نکته دیگه اینکه بعد از زدن تاتو روی بدنتون، مطمئن باشید اون طرح بهترین تاتو و طرحیه که میتونست به بدنتون بیاد و طرح های دیگه،هر چند که خیلی هم زیبا باشن،به زیبائی تاتوی شما نیست،۱۰۰% دوستانتون و کسائی که تاتوی بدنتون رو ببینند،همگی به خوش سلیقگیه شما نیستند،شاید خیلیها خوششون بیاد یا خیلیها بدشون بیاد،مهم اینه که شما اون طرح و تاتو رو انتخاب کردید و دوستش دارید ،پس اگر کسی بی جهت گفت که تاتوی زیبائی نیست؛ شما به انتخاب خودتون شک نکنید بلکه به سلیقه اون شخص شک کنید!
نکته دیگه و آخرین نکته ای که میتونم بگم این که بعد از زدن تاتو،مراقبت از اون خیلی مهمه،مخصوصاً چند روز اول،با روغن های مخصوص باید چرب نگهش دارید واگر زخم و دلمه ای شد نکنیدش، بعضی از تاتوها با یک روز، کارشون تموم نمیشن و چندین روز و بعضی تاتوها چندین ماه!! طول میکشن که باید مراقبت لازم رو از تاتو و پوستتون بکنید تا نتیجه ای دلخواه بدست بیارید.
● نواحی مختلف بدن که برای تاتو مناسب است:
در این بخش قسمتهائی از بدن رو که برای تاتو کردن جالبتر و زیباتر هستش رو توضیح بدم، تو بعضی از موارد تاتوی کل بدن نشون داده میشه و شاید از نظر خیلیها،افراط دراین ضمینه نه تنها فرد رو زیبا نمیکنه، بلکه جلوه زشتی هم داشته باشه .
به غیر از اون دسته افرادی که تمام بدنشون رو تاتو میکنن (که تو ایران خیلی نادره این کار) بفیه افراد ،بسته به جنسیت قسمتهای بخصوصی رو تاتو میکنن که مشخصه،البته بعضی ها هم ابتکاراتی به خرج میدن و قسمتهائی رو تاتو میکنن که خوب حتماً دلیلی براشون داره که تو بحث ما نیست.
بازوها که یا به صورت طرح های مختلف و یا به صورت باند مورد تاتو قرار میگیره . بالای سینه که یا با یک تاتوی گل یا هر طرح کوچک دیگه ای یا به صورت قرینه تاتو میشه. دور ناف که معمولاً از طرح های دایره ای استفاده میکنن . ساق پا، بالای قوزک پا که یا طرح های کوچک و یا به صورت باند استفاده میشه . زیر گردن که بیشتر از طرح های قرینه استفاده میکنن و بالاخره کتف ها که اون هم بیشتر از طرح های کوچیک استفاده میکنن . البته جاهای دیگه ای مثل خود سینه ها و ساقهای پا هم مورد استفاده قرار میگیره .
قسمتهای مختلف بدن آقایون،که مورد تاتو قرار میگیره نسبت به خانوما تنوع کمتری داره و اکثر طرح هائی که بکار میره طرح های بزرگه ولی حجم بیشتری از بدن رو نسبت به خانوما اشغال میکنه و بالطبع برای تاتو کار سخت تر هم هست.به طور مثال یک طرح پروانه که رو بدن یک خانوم خیلی زیباست شاید رو بدن یک آقا زیاد جالب نباشه که به عواملی مثل پوست شفاف خانومها و اینکه بدن خانومها نسبت به آقایون از موی کمتری برخورداره بستگی داره و کلاً فیزیک ظریف خانومها باعث شده که از طرح های ظریف تری نسبت به آقایون استفاده بشه. بازوها از مهمترین قسمتهائیه که برای تاتوی آقایون در نظر گرفته میشه و به چند دسته تقسیم میشه،تاتوهائی که به صورت باند دور بازو شکل میگیره ، تاتوهائی که فقط روی بازو نقش میبنده ، تاتوهائی که کل بازو، آرنح؛و ساق دست رو تا مچ دست پوشش میداده . تاتوهائی که از پشت کتف شروع و به بازو ختم میشه . تاتوهائی که از پشت کتف شروع و یا تا آرنج و یا تا مچ دست ادامه پیدا میکنه . روی سینه ها که یا به صورت تک طرح با به صورت طرح هائی که تا پائین ویا تا بازو ادامه پیدا میکنه . روی کتف ها که اونم یا به صورت قرینه یا تک طرح ویا طرح هائی که دو طرف ویا فقط یک طرف کتف استفاده میشه . طرح هائی که تمام پشت بدن رو میگیره،از گردن تا کمر ، ساق پا ، زیر کمر که بیشتر به صورت قرینه استفاده میشه،،، البته قسمتهای مختلف دیگه ای هم برای تاتو مناسب هست که دراینجا فقط نماهائی که بیشتر استفاده میشه ذکر شد.
● انواع و کاربردهای تاتو:
تاتو انواع مختلف و کاربردهای متنوعی دارد. می توان از یک منظر آن را تنها روشی برای تزیین، نشان دادن وابستگی شخص به گروه یا عقیده ای خاص، تنوع طلبی، آرایش دائمی و... دانست؛ اما از منظری دیگر می توان آن را راهی برای پوشاندن و از بین بردن نقایص مختلف مانند نقایص مادرزادی یا اکتسابی دانست. اگر چه در ایران تاتو کردن، حتی از نگاه یک روش درمانی باز هم توسط پزشکان انجام نشده و یا بسیار به ندرت انجام می شود، اما نمی توان منکر فواید درمانی آن برای افراد نیازمند شد.
▪ تاتوی لب:
تاتوی لب روشی درمانی برای رفع نقص افرادی است که به دلایل مادرزادی یا اکتسابی "خط لب" خویش را از دست داده اند. به طور مثال در افراد "لب شکری" پس از درمان نقص اصلی، می توان از تاتو کردن برای ترمیم "خط لب" بهره برد. علاوه بر این ممکن است فرد به دلیل تصادف، سوختگی، جراحت، عمل های جراحی و ... دچار نقص شود که می توان با استفاده از تاتو آن را برطرف ساخت.
▪ تاتوی ابرو :
تاتوی ابرو نیز کاربردی درمانی برای افرادی که به دلایل مختلف ابروی خویش را از دست داده اند یا دچار نقص مادرزادی هستند، محسوب می شود و از بارزترین نمونه های آن می توان به بیمارانی اشاره کرد که بر اثر"شیمی درمانی" ابروی خود را از دست داده اند.
▪ تاتوی چشم:
تاتوی چشم نیز برای رفع نقص هایی چون افتادگی چشم، افتادگی پلک ، آسیب و جراحت و ... به کار می رود.
● آمار متقاضیان تاتو:
آمار دقیقی از تعداد افراد خواهان تاتو در دست نیست، اما انواع مختلف تاتو شامل تاتو دکوراتیو، لب، ابرو و چشم در ایران نیز مانند سایر کشورها طرفداران فراوانی دارد. اما می توان به این نکته اشاره کرد که در ایران، تعداد افرادی که برای درمان، تاتو می کنند بیش از افرادی است که "تاتوی دکوراتیو" انجام می دهند. اغلب مراجعه کنندگان، زن هستند، چرا که زیبایی برای این قشر بیش از مردان و کودکان مطرح است.
تاتو با استفاده از سوزن مخصوص تاتو یا "سوزن الکتریکی" و تزریق جوهر رنگی در لایه میانی پوست انجام می شود.
استفاده از اشیای نوک تیز به جای سوزن الکتریکی و رنگ های غیر بهداشتی و نامناسب به جای رنگ های مرغوب، بسیار خطرناک بوده و مشکلات حادی برای شخص ایجاد می کند. در مراکزی که به طور علمی و بهداشتی تاتو می کنند، از سوزن الکتریکی و رنگ های استاندارد استفاده می شود.
● تاتو در ایران:
تاتو در ایران مشابه روش های تاتو در جوامع غربی می باشد. سوزن الکتریکی، وسیله اصلی کار در تاتو کردن است. نوع رنگ مصرفی نیز بسیار مهم است. رنگ ها باید استاندارد، بهداشتی و سازگار با پوست بدن باشند. گاهی رنگ های گیاهی به جای رنگ های شیمیایی استفاده می شوند که اغلب باعث حساسیت پوستی و ناراحتی شخص می شود و حساسیت به رنگ های گیاهی بیش از رنگ های شیمیایی گزارش شده است.
در انواع تاتوی درمانی اغلب از تک رنگ مشکی، آبی تیره یا قهوه ای استفاده می کنند، اما در "تاتوی دکوراتیو" به دلیل تزیینی بودن از رنگ های مختلف برای رنگ آمیزی طرح بهره می برند.
رنگ های مورد استفاده و منابع تولیدی این رنگ ها عبارتند از: رنگ سیاه یا آبی تیره از کربن، قرمز از رنگ های گیاهی یا جیوه، آبی روشن از آلومینات کبالت، سبز از اکسید جیوه یا کروم، زرد از سولفید کادمیوم و رنگ قهوه ای از اکسید آهن یا گل اخری.
در ایران نیز از رنگ هایی که از همین منابع به دست می آیند استفاده می شود، اما متأسفانه در ایران نظارت یا استاندارد خاصی برای نوع رنگ مصرفی و اطمینان از کیفیت آن وجود ندارد و همین امر، فرصتی برای سودجویان بوده و مشکلات حادی برای تاتو شوندگان ایجاد می کند.
با وجودی که قوانینی برای استفاده از رنگ شامل نوع رنگ، منابع استخراج رنگ، میزان استفاده از انواع رنگ ها و ... در جوامع اروپایی وجود دارد و قوانینی هر چند اندک توسط FDA وضع شده است، اما به عقیده بسیاری از پزشکان هنوز هم نواقصی در آن دیده می شود.
به دلیل استفاده از سوزن در تاتو و ارتباط نزدیک آن با پوست بدن، احتمال بروز هر گونه بیماری، از راه زخم ایجاد شده توسط این سوزن امکان پذیر است. اگر چه تورم، التهاب و خارش در محل تا چند روز و تا هفته ها عادی است، اما گاه این علائم، هر چند خفیف، مقدمه ای برای بروز بیماری های حاد و خطرناک است.
در ایران تاتو کردن به درستی شناخته نشده و تنها به جنبه تزئینی آن توجه می کنند و آن را مطرود می دانند. از این رو پزشکان به هیچ وجه این کار را انجام نداده و یا اگر هم انجام می دهند، خیلی کم است. از این رو فقط مراکز زیبایی ، سالن های آرایش و... پاسخگوی نیاز افراد مختلف، حتی بیماران هستند که متأسفانه اطمینانی به سلامت، بهداشت، تبحر و... این افراد نیز وجود ندارد. اگر ما نیز به "تاتو کردن" به عنوان روشی برای درمان نقص بیماران نیازمند بنگریم، شاید به موفقیت هایی دست یافته و نیاز بسیاری از نیازمندان واقعی را با روشی علمی- بهداشتی برآورده سازیم.
اگر مراکز درمانی و پزشکان وارد عمل شوند، نتایج حاصل از آن برای درمان بیماران در ایران بسیار موفقیت آمیز تر از جوامع غربی خواهد بود، چرا که بیماری هایی چون ایدز، سیفلیس و... در جامعه ما کمتر از جوامع غربی است.
● عوارض ناشی از تاتو:
برای تاتو کردن از سوزن های مخصوص استفاده می شود و این کار غیر از درد فراوان ، خونریزی زیادی هم به همراه دارد . پس از خال کوبی نیز رعایت نکردن بهداشت فردی ، می تواند شخص را در معرض ابتلا به بیماری های خطرناکی چون ایدز و هپاتیت قرار دهد.
تحقیقات اخیر انجمن خیریه حمایت از بیماران کبدی در ایران نشان می دهد که یکی از بیماری های شایع عفونی و مسری در کشور ما هپاتیت است . اغلب اوقات هپاتیت نوعC و گاهی نیز هپاتیت نوعB به صورت مزمن باقی مانده و می تواند به نارسایی کبد و نیز سرطان این عضو حیاتی منجر شود .
هر دو نوع این هپاتیت از طریق خون منتقل می شوند ، ولی تحقیقات گسترده نشان می دهد که تاتو می تواند یکی از روشهای انتقال هپاتیت به خصوص هپاتیت نوعC باشد.
همچنین کسانی که خال کوبی می کنند ۹ برابر بیشتر از سایر افراد، در معرض خطر ابتلا به هپاتیتC قرار دارند، در حالی که در افراد بدون خال کوبی این بیماری بسیار کمتر دیده می شود.
انجام خال کوبی در محلهای سنتی و آلوده ، اندازه و بزرگی خال کوبی ، همچنین استفاده از رنگهای سفید، زرد ، نارنجی ، قرمز، احتمال ابتلا فرد به این بیماری ها را افزایش می دهد.
سایر بیماری های عفونی مثل هپاتیتB، سیفیلیس، جذام و سل نیز می تواند از طریق خال کوبی یا تاتو منتقل شوند.
متاسفانه امروزه خال کوبی ظریف و تاتو در میان جوانان و نوجوانان ما رایج شده است، در حالی که اکثر این افراد از خطر انتقال بیماری های خطرناک عفونی از این طریق بی اطاع هستند.
در خصوص ایدز نیز ثابت شده است، ویروسی که موجب ابتلا به این بیماری می شود، از سه راه اصلی آمیزش جنسی ، انتقال خون و فرآورده های خونی آلوده و مادر آلوده به بدن افراد سرایت می کند.
تحقیقات نهادهای علمی نشان داده است که به واسطه تماس سوزن با خون در عمل خال کوبی ، خطر ابتلای فرد به ایدز زیاد است و این دسته از افراد در مجموعه گروه های پرخطر قرار می گیرند.
پزشکان تاکید می کنند که حتی با رعایت نکات بهداشتی ، خطر ابتلا به ایدز و دیگر بیماری های عفونی در کسانی که خال کوبی می کنند ، زیاد است و این ادعا که در تاتو از وسایل مخصوص استفاده می شود، به هیچ وجه یک ادعای منطقی و علمی نیست.
‌● درباره تاتوی کل بدن و چگونگی پاک کردن تاتو:
اون کسائی که بیشتر بدنشون رو تاتو میکنن برای این کارشون دلیلی دارن و به تمام تاتوهاشون احترام میزارن و فلسفه خاص خودشون رو دارن، یکی از این آدما chester خواننده گروه Linkin Park هستش که قبل از هر تاتو با همسرش مشورت میکنه و هر کدوم از تاتوهاش واسه خودش یک داستان خاص و مجزا داره، ،خلاصه اینکه اکثر آدما از تاتو برای زیبائی استفاده میکنن و زیبائی هم با تاتو کردن تمام بدن جور در نمیاد!!اکثراً خود تاتوکارها یا پی ارسینگ کارها همه جاشونو تاتو زدن ، تاتو رو چطور میشه پاک کرد،خوب یکی از دلایلی که گفته میشه قبل از تاتو خوب فکر کنید همینه ولی از اون زمانی که با قاشق داغ خالکوبی رو میسوزوندن و یه جای سوختگی عمیق با کلی گوشت اضافه جاش میزاشتن یا با اسید میرفتن تو کارش ،خیلی علم پیشرفت کرده!! چند تا راه داره،یکیش اینکه با لیزر این کار رو میکنن، یه راه دیگش هم اینه که میان از اینکها یا همون رنگهای مخصوص تاتو، رنگ پوستتون رو با ترکیب چند رنگ میسازن و روی تاتوی شما دوباره تاتو میزنن و رنگ پوستتون رو روش میزنن،البته من با این روش موافق نیستم چون اولاً کمتر کسی میتونه دقیق رنگ پوستتونو در بیاره دوماً رنگ پوست شما تو فصلها و مقعیتهای مختلف ،متغیره و اگه پوستتون روشنتر یا تیره تر بشه اون قسمت بدنتون مثل جای یه سوختگی یا کک و مک جلوه زشتی پیدا میکنه!یک روش دیگه اینه که شما میتونید تاتوی قدیمیتون رو با یک تاتوی جدید و زیباتر عوض کنید(به این روشcover up،میگن)،خوب هرچی جلوتر میریم تاتوها حرفه ای تر و زیباتر میشن،من خیلیها رو دیدم که یک تاتوی قدیمی و ساده داشتن که ازش خسته شده بودن یا از قدیم خاتکوبی کرده بودن و میخواستن اون رو از بین ببرن ولی وقتی دیدن که میشه یک طرح زیبا روش زد،اینکار رو کردن، ؛البته شنیدم که با یک روشی میان لایه لایه روی پوست رو بر میدارن تا اینکه کامل تاتو از بین بره به عبارتی مثل سمباده زدن اون قسمت از پوست رو میتراشند.

محمد شهرتی فر

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها