یکشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۲

جشن تولد برای کودکان کم سن گیج کننده است

32

کودکان کم سن دنیا را به گونه ای متفاوت می ببنند. بر اساس تحقیقات اخیر در زمینه تخیل ، ادراک ، و ویژگی های فردی ، نظر کودکان در مورد بالا رفتن سن نیز متفاوت است

تعداد قابل توجه کودکان بین سه تا پنج سال تصور می کنند جشن تولد سبب بزرگ شدن آنهاست . این کودکان فکر می کنند اگر کسی جشن تولد نداشته باشد در همان سن باقی می ماند.

طی دوتحقیق انجام یافته توسط جکولاین ویودلی روانشناس رشد و تیم وی در دانشگاه تگزاس ، آستین ، این گروه کودکانی راکه با گفتن داستان هایی  مفهوم بالا رفتن سن را درک می کردند را  مورد بررسی قرار دادند .

در مطالعه نخست ، پژوهشگران به 99 کودک بین 3 تا 5 سال امریکایی ، داستانی در باره  کودکانی که جشن تولد نداشته اند ، تعریف کردند و سپس داستانی در باره کودکانی که دو جشن تولد داشته اند را تعریف کردند و سومین داستان در باره کودکانی که وارد سه سالگی می شدند بود. پژوهشگران پس ازگفتن داستان به  کودکان ، سن شخصیت داستان را می پرسیدند.

تیم تحقیق امیدوار بودند کودکان بین 4 تا 5 سال به طور قابل توجهی بهتر از کودکان 3 ساله بتوانند سن شخصیت  هرداستان را بگویند .اما در طرح سوم کودکی  که در  داستان دو جشن تولد داشته است سبب گیجی و مبهوتی کودکان شدند .

سی وهشت درصد کودکان با طرح دوجشن تولد گیج و مبهوت شدند و در پاسخ به سن شخصیت داستان به اشتباه  و دوسال بزرگتر  پاسخ دادند. و پاسخ آنها به کسی که اصلا جشن تولد نداشته و کسی که یک جشن تولد داشته ، به راحتی بر همان اساس پاسخ دادند.

پژوهشگران همچنین نظر کودکان را در باره داستان زنی که دوست نداشت سنش بالا رود و می خواست در همان سن بماند ، پرسیدند و گفتند آیا این خانم می تواند تا آخر عمر در همان سن بماند ؟

ظاهرا این موضوع سبب سر گمی بین بچه ها شد . هفتادویک درصد بچه های سه ساله پاسخ مثبت دادند و گفتند خانم مورد نظر می تواند خود را جوان نگه دارد. کودکان با سن بالاتر جواب بهتری به آن پرسش دادند و همه بچه ها به سوال های دیگر در باره  سن خانم مورد نظر پاسخ درست دادند.

اما این مطالعات به دنبال کشف چه بود؟ بیشتر تحقیقات در باره کودکان نشان داده اند که کودکان بنابر سنشان حقایق دنیای اطراف خود را درک می کنند. محققان از سال 1980 اعلام کردند کودکان سه ساله بر این باورند که موجودات زنده رشد می کنند و اشیا رشد نمی کنند.

اما جشن تولد ها یک عمل فرهنگی است . و پژو هشگران نشان دادند چگونه  یک نمونه از فرهنگ در نوع تفکر کودکان به فرایند زیستی  تاثیر می گذارد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.