جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۹

تا زمانی که ایران در سوریه حضور دارد، یک دلار هم برای بازسازی این کشور نمی‌دهیم

تله گذاری پمپئو برای ایران

خبر

ساعت24-درمیان اعضای ارشد دولت ترامپ گروه کوچکی هستند که براساس اخبار منتشرشده فعالیت گسترده ای برضد نظام سیاسی ایران دارند. این گروه سه نفره که حالا یک ضلع آن از بازی خارج شده است با حرفهای خود برای ایران دام می گذارند.

مایک پمپئو اما به دلیل فعالیت درسازمان جاسوسی آمریکا دراین بازی ورزیده تر است. اودرحالی که سند معتبری ندارد ادعا می کند که ایران 16 میلیارددلار در کشورهایی مثل سوریه وعراق هزینه کرده است. اگر دستگاه دیپلماسی ایران پیچیدگی نداشته باشد ممکن است در پاسخ بگوید آمار وزیرخارجه آمریکا درست نیست و میزان کمک این اندازه  بوده است. این یک فریب است و احتمال دارد از میان سیاستمداران سوریه حرفی بزند و عد ی بدهد. حالا چند روز پس از این ادعا پامپئو با تبیین راهبرد جدید واشنگتن در قبال بحران سوریه اعلام کرد تا زمانی که ایران در این کشور حضور دارد، حتی یک دلار به بازسازی سوریه کمک نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پمپئو در جریان یک سخنرانی در جمع کارگزاران موسسه یهودیان برای امنیت ملی آمریکا گفت: «امروز روند جنگ در سوریه عوض شده است. وی نیک می داند این سخن مالی و مادی اش می تواند درمیان جریانهای سیاسی کشورهای گوناگون درگیر در سوریه تنش درست کند و هراس و چنددستگی ایجادکند. برخی ممکن است در داخل ایران عصبانی و هیجان زده شده و بگویند شما کمک نکنید ماهستیم . این یک فریب کاری سترگ است و باید به درستی آن را شناخت و از دام و تله کارگذاشته از سوی وزیر خارجه فرارکرد. دیپلماتهای ایرانی دراین بازیها مهارت دارند و درتله پمپئو نمی افتند . امابرخی تردیدها ممکن است دردل سیاسیون  بیفتد و خواستار افزایش کمک ایران برای جبران قطع کمک خواهدکرد. ا زسوی دیگر ممکن است سیاسیون سوری به ایرانیان بگویند برای اینکه پای آمریکا از سوریه قطع شود بهتر است ایران زیان رفتن امریکا را قبول کند. از سوی دیگر این احتمال وجوددارد که بخشی از نیروهای انقلابی د رایران تهییج شده و دولت وقت را  وادار کنند  بدون حساب و کتا ب سیاسی و مالی به سوریه کمک کنند و این همان سند ی خواهد بود که آمرکایی ها ودنبال  آن هستند.دولت بشار اسد به لطف حمایت‌های ایران و روسیه کنترل خود را گسترش داده و داعش، اگرچه کاملا نابود نشده اما تنها سایه‌ای از دولت اسلامی است.»وی با توجه به تغییرات در میدان نبرد سوریه و توازن قوا در جنگ داخلی ۷ ساله افزود: «شرایط جدید، آمریکا را به تغییر رویکرد در قبال سوریه موظف می‌کند. مبارزه با داعش کماکان هدف اول ما در این کشور است اما تنها هدف ما نیست .دولت بشار اسد با حمایت ایران از سال ۲۰۱۳ توانست شماری از مناطق تحت تصرف مخالفان را به کنترل خود درآورد. با وجود حمله مخالفان اسلام‌گرا به استان ادلب در مارس سال ۲۰۱۵، ورود مستقیم روسیه به میدان نبرد در سپتامبر همان سال، پیروزی های بزرگی را نصیب ارتش سوریه و متحدانش کرد. در سه سال گذشته نیروهای حامی دمشق موفق به بازپس‌گیری حومه دمشق، حمص، حلب و جنوب سوریه از داعش و شورشیان مسلح عمدتا اسلام‌گرای دیگر شده اند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-53492516-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); s