پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۵

رشد ۵ برابری صدور مجوز فراورده‌های طبیعی

ساعت24-مدیرکل امور فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو گفت: تعداد مجوزهای فراورده‌های طبیعی با رشد ۵ برابری از سال ۸۷ به ۲۴۱۶ مورد رسیده است.

مهناز خانوی با اشاره به اینکه تعداد مجوز فراورده‌های طبیعی از سال ۱۳۸۷ تا سال ۹۶  بیش از  ۵ برابر رشد داشته است، گفت: در حال حاضر تعداد مجوزهای فراورده‌های طبیعی به ۲۴۱۶ مورد می‌رسد همچنین صدور مجوز تولید فرآورده‌های سنتی از سال ۸۶  آغاز شده و به ۱۰۲۵ مورد رسیده است.

وی با اشاره به مهم‌ترین موانع توسعه تولید داروهای گیاهی در کشور تصریح کرد: یکی از موانع تولید داروی طبیعی، برداشت بی‌رویه از منابع طبیعی همچنین جمع‌آوری گیاهان از منابع توسط افراد غیرمتخصص است که امکان تقلب و آلودگی‌ها را افزایش می‌دهد. دخالت افراد غیرمتخصص و ‌تعریف نشدن شرح وظایف و اختیارات این افراد نیز از معضلات این بخش است.

به گفته مدیرکل فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو نبود اطلاع دقیق از وضعیت موجود بازار و سهم داروهای گیاهی و طب ایرانی، پوشش گیاهی و ظرفیت خالی مناطق مختلف برای کشت گیاهان دارویی،‌ بی‌اطلاعی از میزان نیاز شرکت‌ها به گیاهان دارویی به‌منظور برنامه‌ریزی برای توسعه و کشت آن‌ها و کمبود نیروی متخصص (پزشک و داروساز) مطلع به رشته‌های فارماکوگنوزی و داروسازی طب ایرانی از نقاط ضعف در حوزه فراورده‌های طبیعی و گیاهی است.

وی با تأکید بر لزوم حمایت دولت از بخش خصوصی نوپا در تولید فراورده‌های طبیعی و گیاهی اظهارکرد: تعداد داروهای طبیعی و سنتی بیشتری باید تحت پوشش بیمه قرار گیرند، همچنین لازم است از دانش تولید تخصصی فرآورده‌های طبیعی و سنتی حمایت‌ شود تا کیفیت این داروها هم بهبود یابند.

بیشترین تمرکز و حجم داروهای گیاهی روی سرماخوردگی است

خانوی با بیان اینکه ۵۴ دسته از بیماری‌ها دارای داروی گیاهی هستند،اظهارکرد: بیشترین تمرکز و حجم داروهای گیاهی روی سرماخوردگی و بیماری‌های تنفسی، گوارشی و آرام‌بخش‌هاست. بیش از ۱۰۸۷  فراورده دارای مجوز است و بیش از ۲۰۰۰ فرآورده ارزش تولید دارند، رأی مثبت برای تولید گرفته‌اند ولی این موارد هنوز به تولید نرسیده‌اند.

 وی خاطرنشان کرد: داروهای سنتی حدود ۳۹ دسته بیماری را تحت پوشش ‌می‌دهند که در این حوزه بیش از ۶۰۰ فرآورده دارای مجوز و به بیش از۴۰۰ مورد هم‌ رأی مثبت داده‌ شده است و امیدواریم به تولید برسند.

مدیرکل فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو افزود: در مقطعی از تولید این داروها حمایت می‌شد زیرا سیاست سازمان، تولید داروهای طبیعی بود که بتوانند جایگاه آن را تثبیت کنند بنابراین به‌طور منطقی شرکت‌ها در این حوزه سرمایه‌گذاری و تولید را بیشتر می‌کردند اما اکنون این مسئله جزو سیاست‌های حمایتی ما نیست و  پیشنهاد می‌کنیم تولیدکنندگان به سمت فرآورده‌های جدید بروند و بازار رقابت را از فراورده‌های مشابه پُر نکنند. در غیر این صورت  با افت کیفیت و افت خدمات روبرو می‌شوند.

فراورده‌های طبیعی و گیاهی تولید داخل قابل رقابت با نمونه‌های خارجی است

به گزارش وبدا، وی در پایان با اشاره به چگونگی نظارت سازمان غذا و دارو بر فراورده‌های طبیعی و گیاهی تصریح کرد: نظارت‌هایی که (قبل از تولید و در طول خط تولید) بر کیفیت و اثر فرآورده وجود دارد مطابق با استانداردهای جهانی است و از این نظر فراورده‌های تولیدی، کاملاً قابل‌رقابت با سایر کشورها هستند همچنین گواهی صادرات برای ۲۳۰  قلم از فرآورده‌های طبیعی و داروهای گیاهی صادرشده است.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-53492516-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); s