جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۲

پیشنهاد "گروه بحران" برای عملی کردن اینس‌تکس

ظرفیت تجاری اینس تکس چند میلیارددلاری شود

اینس تککس

ساعت 24 -تلاش آلمان، بریتانیا و فرانسه برای راه‌اندازی سازوکار ویژه مالی تجارت با ایران تا کنون بی‌ثمر مانده است. علی واعظ، مدیر پروژه ایران در گروه بحران می‌گوید افزودن درآمدهای نفتی ایران به اینس‌تکس عملکرد آن را تقویت می‌کند.علی‌واعظ مدیر پروژه ایران در گروه بین‌المللی بحران است.

او در گفتگو با دویچه‌وله پیشنهاد این گروه برای تقویت سازوکار ویژه مالی اروپا برای ارتباط تجاری با ایران (اینس‌تکس) را توضیح می‌دهد.آقای واعظ به نظر می‌رسد سازوکار ویژهمالی اروپا برای ارتباط ایران (اینس‌تکس) در صورت فعلی خود منفعت چندانی برای ایران ندارد. چرا حوزه عمل این سازوکار اینقدرمحدود است؟این سازوکار تصمیم هوشمندانه سه کشور اروپایی امضاءکننده برجام است که برای معافیت از تحریم‌های آمریکا به تجارت در زمینه نیازهای انسان‌دوستانه محدود شده است. این محدودیت امکان فشار بر این سازوکار از سوی دولت ترامپ را تقریبأ منتفی می‌کند. اما مشکل اصلی لزوما محدوده این سازوکار نیست، بلکه مسئله توان پاسخگویی آن به انتظاراتی است که از این سازوکار ایجاد شد و حال تأخیر در راه‌اندازی آن، امید زیادی را به نومیدی تبدیل کرده است.اینس‌تکس تا چه محدوده‌ای می‌تواند گسترش پیدا کند؟تنها راهی که می‌تواند اینس‌تکس را اجرایی کند این است که سه کشور اروپایی امضاءکننده برجام مقدار قابل توجهی اعتبار صادراتی را به آن تزریق کنند و زمینه استفاده از آن را برای دیگر کشورهای اروپایی فراهم کنند. در نهایت، بدون پشتوانه و حمایت مستقل، بسیاری از شرکت‌های اروپایی با دلیل نگرانی از مجازات‌های احتمالی آمریکا از تجارت با ایران خودداری می‌کنند.گروه بحران پیشنهاد کرده است که از روسیه (و احتمالا چین) به عنوان واسطه برای صادرات نفت ایران به اروپاو واریز پول به اینس‌تکس استفاده شود. این پیشنهاد چه کمکی به اینس‌تکس می‌کند؟همکاری میان کشورهای متعهد به توافق برجام می‌تواند اینس‌تکس را تقویت کند. روسیه با مبادلات نفتی با ایران و چین از طریق ادامه واردات نفت از ایران می‌تواند اعتبار بیشتری به سازوکار ویژه مالی اوپا بدهند. آنها می‌توانند درآمدهای نفتی ایران را به اینس‌تکس واریز کنند تا ایران از این درآمد برای پرداخت هزینه صادرات خود از آسیا و اروپا از آن استفاده کند. هیچ چیز مانند درآمدهای نفتی این سازوکار را تقویت نخواهد کرد.بنابراین اگر اروپا می‌خواهد اعتبار صادراتی را به این مکانیزم تزریق کند، باید با کشورهایی که مایل به مشارکت در زمینه تجارت انرژی با تهران هستند، همکاری کند. این همکاری ممکن است برای اروپا هزینه سنگینی داشته باشد، اما این هزینه در مقایسه با هزینه‌های یک جنگ دیگر در خاورمیانه برای اروپا -از جمله بحران پناهجویی یا رشد افراط‌گرایی در اروپا - کمتر است. اروپا حال با خطر از دست دادن اهمیت استراتژیک خود روبه‌رو است. علاوه بر این، تلاش کشورهای اروپایی برای بهبود رابطه خود با دولت ترامپ، ارتباط فرا اقیانوسی اروپا و آمریکا را بهتر نکرده است. اینس تکس زمانی که به یک مکانیسم معنادار برای حفظ تجارت انسان‌دوستانه بین ایران و اروپا تبدیل شود. در حال حاضر اینس‌تکس حتی نزدیک به این مرحله هم نیست. این سازوکار زمانی می‌تواند توجیهی برای بازگشت کامل ایران به برجام باشد که ظرفیت تجاری چند میلیارد دلاری دو جانبه در اختیار شما قرار دهد.

منبع : دویچه وله

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-53492516-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); s