چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۹

تاثیر حذف صفر بر تورم چیست؟

تورم

ساعت 24- یک کارشناس اقتصادی گفت: حذف صفر از واحد پول ملی در بلندمدت خوب است و منافع آن بیش از مضراتش است اما مکانیزم اجرایی سختی دارد.

حسین مهرابی درباره حذف چهار صفر از پول ملی اظهار کرد: این اقدام هم جنبه‌های مثبت دارد و هم منفی که بستگی به سیاست‌های پولی کشور دارد که بتوانند از جنبه‌های مثبت آن بیشتر استفاده کنند یا جنبه‌های منفی آن متاثر شوند.


وی افزود: جنبه‌های مثبت حذف چهار صفر از پول ملی این است که معمولا هزینه‌های مبادلاتی را کمتر می‌کند. از نظر روانی ارزش پول ملی تقویت می‌شود و کار شمارش و حسابداری نیز آسان‌تر خواهد شد. ضمن آنکه هزینه‌های چاپ کاغذی پول تا حدودی کاهش می‌یابد و مسکوکات دوباره به جریان خواهد افتاد.

این استاد دانشگاه بیان کرد: بزرگ‌ترین ایرادی که منتقدان به حذف چهار صفر دارند، این است که این اقدام تورم ایجاد می‌کند. از سوی دیگر حذف چهار صفر هزینه‌های مربوط به تغییر نوع حساب‌ها را به دنبال دارد، زیرا حساب‌های بانکی باید تغییر کند و سیستم بانکی باید حسابداری را تغییر بدهد و هزینه‌های اینگونه وجود دارد.

مهرابی با اشاره به تجربه کشورهای دیگر در این زمینه گفت: برزیل ۱۸ صفر از واحد پولی خود حذف کرده است. کشورهایی هستند که هیچ تغییراتی به وجود نیاورده‌اند و همچنین کشورهای مختلفی بهره‌های مثبت و منفی از این کار برده‌اند.سرپرست دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان کرمان با بیان اینکه نمی‌شود یکجا گفت که حذف چهار صفر از پول ملی واقعا خوب است یا بد، اظهار کرد: در مجموع این اقدام در بلندمدت خوب است و منافع آن بیشتر از مضراتش است.

منبع: ایسنا

نظرات

 • کشکول ۱۳۹۸/۰۵/۱۶ - ۱۱:۴۳
  0 0
  حذف صفر در شرایط فعلی همانند خودکشی دسته جمعی نهنگ ها میباشد .
 • نا شناس ۱۳۹۸/۰۵/۱۶ - ۲۲:۲۴
  0 0
  حذف فقط يك صفر عاقلانه است و در هر زمان كه باشد. بيش از يك صفر اشتباه محض است. فقط ٥ دقيقه بيانديشيد وگرنه پشيمان ميشويد
 • نا شناس در ادامه ۱۳۹۸/۰۵/۱۶ - ۲۳:۲۱
  0 0
  پول ما ميشود تومان و كسر أن ريال مثال: ٣٤٩ سيصدو چهل و نه تومان ٩١٣/٢ نهصدوسيزده تومان و دو ريال
 • بدون نام ۱۳۹۸/۰۵/۱۷ - ۱۳:۲۸
  0 0
  خودكشى نهنگها مزه پرانى بود نه انتقاد ٢ مورد بعدى را دنبال هم خواندم ارزش فكر كردن را دارد. ساده عملى و نتيجه بخش است. در مجلس بايد حلاجى بشود

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-53492516-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); s