کد خبر 546398
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۴۰۰ - ۰۳:۲۵
سرطان مغز چیست؟ |  تومور مغزی چگونه درمان می شود؟

ساعت24-سرطان مغز در زمره بیماری های است که به لطف پیشرفت دانش پزشکی و تشخیص به موقع قابل درمان است در این مطلب به روش درمان آن می پردازیم.


سرطان مغز تجمع سلولهای غیرطبیعی (تومورها) در مغز یا اطراف آن است. تخریب بافتهای سالم به دلیل تأثیر مستقیم تومور بر روی آنها اتفاق می افتد.

تومورهای مغزی اولیه و متاستاتیک هستند. تومورهای اولیه از بافت خود مغز تشکیل می شوند. سلولهای متاستاتیک از سلولهای بدخیمی همراه با جریان خون از اعضای دیگر تحت تأثیر تومور ظاهر می شوند. به همین دلیل تومورهای متاستاتیک همیشه بدخیم هستند ، در حالی که تومورهای اولیه تومورهای خوش خیم و بدخیم مغز هستند.

تومور مغزی خوش خیم
تومور مغزی

تومور مغزی خوش خیم

تومور خوش خیم مغز حاوی سلول های سرطانی نیست ، به آرامی رشد می کند و به اندام های دیگر گسترش نمی یابد. با این حال ، این خطرناک است زیرا ، با بزرگ شدن اندازه ، تومور به سایر قسمت های مغز فشار می آورد. فشار باعث تورم و التهاب بافت های عصبی سالم می شود و فشار داخل جمجمه را افزایش می دهد.

تومور خوش خیم مغز ، در موارد نادر ، می تواند به یک تومور بدخیم تبدیل شود. انواع زیر خوش خیم هستند: گلیومای مرحله 1 ، مننژیوم ، نورومای صوتی ، آدنوم های هیپوفیز ، همانژیوبلاستوما.

تومور بدخیم مغز
سرطان مغز

تومور بدخیم مغز

تومور بدخیم مغزی یک شکل گیری آسیب شناختی در بافت ها ، به طور مستقیم سرطان است. با تفاوت در رشد سریع و اثرات تهاجمی بر روی بافت های سالم ، انکولوژی مغز قادر به از بین بردن بافت های مجاور ، رشد در آنها یا فشار دادن است. این می تواند از سلولهای نابالغ در مغز ایجاد شود یا از سلول هایی که از طریق سیستم گردش خون از اندام های دیگر آورده می شوند ، در جایی که تومور بدخیم متاستاز می کند ، تشکیل شود.

تومور مغزی غیر قابل عمل

همچنین ، سرطان مغز به تومورهای مغزی قابل تجزیه و غیر قابل عمل تقسیم می شود. تومورهای غیر قابل جراحی می توانند شامل تومورهای بدخیم و خوش خیم باشند. دو دلیل وجود دارد که پزشکان اقدام به برداشتن تومور مغزی از طریق یک عمل نمی کنند:

تومور در مکانی غیرقابل دسترس برای مداخله جراحی واقع شده است ، انجام عملیات بدون خطر آسیب به مناطق مجاور مغز غیرممکن است.

تومور بدخیم به آخرین مرحله رسیده است ، به عنوان مثال ، مرحله 4 گلیوبلاستوما. یعنی درمان با از بین بردن نواحی آسیب دیده از تومور ، به دلیل گسترش گسترده سرطان در مغز ، غیر عملی است. تهدیدی برای ایمنی زندگی بیمار وجود دارد.

نحوه تشخیص تومور مغزی
تشخیص تومور مغز

نحوه تشخیص تومور مغزی

امروزه ، روشهای اصلی تشخیص تومور مغزی ، اسکن MRI و CT (PET-CT) است. در برخی موارد ، نمونه هایی از بافت تومور برای بررسی بافت شناسی گرفته می شود - نمونه برداری ، که یک عمل کامل بر روی مغز تحت بیهوشی عمومی محسوب می شود.

هنگام طبقه بندی تومورها ، از جمله آدنوم های هیپوفیز ، عواملی مانند:

محل نئوپلاسم ؛

تومور بدخیم یا خوش خیم.

معاینه اجباری میکروسکوپی سلولهای تومور ، که در صورت تشخیص سرطان مغز اجباری است ، به پزشکان اجازه می دهد تا از شدت تغییرات پاتولوژیک و به عبارت دیگر ، درجه بدخیمی تومور مطلع شوند.

با داده های به دست آمده ، می توان مرحله تومور مغزی (از حداقل بدخیم تا سرطان) را تعیین کرد. مرحله تومور توسط عواملی مانند موارد زیر تعیین می شود:

سرعت رشد سلولهای سرطانی ؛

شدت خونرسانی به نئوپلاسم ؛

وجود سلولهای مرده در مرکز تومور (منطقه نکروز) ؛

درجه شباهت سلولهای سرطانی به سلولهای طبیعی ؛

تمرکز آسیب شناختی محدود یا گسترده در بافت های سالم.

به عنوان مثال ، تومورهای غده هیپوفیز بیشتر خوش خیم هستند ، اما علل وقوع آن به طور کامل مشخص نیست. به دلیل افزایش سلولهای غده قسمت داخلی مغز ، عملکردهای هورمونی غده هیپوفیز مختل می شود ، در نتیجه عدم تعادل هورمونی ایجاد می شود. محتمل ترین علت ایجاد تومور در غده هیپوفیز ، استعداد ژنتیکی است.

دلایل ظهور تومورهای اولیه مغز هنوز دقیقاً مشخص نیست. آنها می توانند تحت تأثیر عوامل ژنتیکی و برخی عوامل خارجی ظاهر شوند. در موارد نادر ، سرطان مغز در اثر تابش در دوران کودکی ، معمولاً برای اهداف درمانی ایجاد می شود.

علائم تومور مغزی

سردرد شدید یک علامت شایع برای تومورهای خوش خیم و سرطان های مغز است. این علامت در یک نئوپلاسم خوش خیم به این معنی است که سلولهای عصبی ناحیه (های) خاصی از مغز به دلیل رشد بیش از حد تومور از قبل تحت فشار قرار گرفته اند. در آینده ، حالت تهوع و استفراغ ممکن است همراه با سردرد باشد. علائمی مانند ناتوانی جنسی در مردان یا بی نظمی قاعدگی و خونریزی رحمی در زنان می تواند از علائم تومور هیپوفیز باشد.

لازم است بدانید که علائم اختلال در عملکرد مغز ممکن است علائم تومور در سر باشد.

در صورت یافتن یکی از علائم زیر ، تشخیص زودهنگام مغز برای سرطان لازم است:

سردرد مشکلات عملکرد حرکتی (فلج ، اسپاسم عضلات و گرفتگی عضلات)
اختلالات هوشیاری عدم تمرکز
اختلالات روانی (تغییر رفتار) کاهش شدید فرایندهای فکری (حافظه ، توانایی محاسبه و غیره)
اختلال در گفتار ، بینایی یا شنوایی

این احتمال وجود دارد که علائم فوق علامت بیماری دیگری باشد ، اما حتی در این حالت تاخیر در مراجعه به پزشک غیرممکن است.

درمان تومور مغزی
برداشتن تومور مغزی

درمان تومور مغزی

انتخاب روش درمانی مناسب برای سرطان مغز به سرعت رشد ، نوع و اندازه تومور و سلامت عمومی بیمار بستگی دارد. روش های درمانی متنوع هستند و همه این داده ها تحمل درمان تجویز شده را تعیین می کنند.

برای درمان تومورهای مغزی ، موارد زیر استفاده می شود:

جراحی یا رادیوسرجری برای برداشتن تومور مغزی.

پرتودرمانی برای تومور بدخیم یا غیر قابل جراحی مغز.

شیمی درمانی برای تومور بدخیم یا غیر قابل جراحی مغز.

بیولوژیک درمانی هدفمند ؛

تکنیک های ترکیبی

اگر برداشتن تومورهای اولیه مغز از طریق جراحی انجام می شود. در حین عمل ، جراح بخشی از تومور یا تمام آن را خارج می کند ، بدون اینکه به بافت های اطراف آسیب برساند.

اگر تومور قابل برداشتن نباشد ، اما این عمل برای بیمار بی خطر است ، پس برداشتن جراحی تومور نیز برای کاهش سریع فشار داخل جمجمه با سرعت بالا تجویز می شود. تومور خوش خیم با پرتودرمانی یا شیمی درمانی درمان نمی شود اما در صورت قابل تجزیه بودن از بین می رود.

طی دو دهه گذشته ، به لطف تحقیقات ، انکولوژی مدرن با محافظت از بافتهای سالم اطراف با روشهای جدید تابش هدفمند تومورهای مغزی غنی شده است. خود بیمار نیز در تصمیم گیری در مورد روش درمان تومور خوش خیم یا سرطان مغز نقش دارد. برای کسانی که از ترس عواقب جراحی مغزی ، از عمل جراحی خودداری کردند ، رژیم های درمانی تجویز می شود.

استفاده از پرتودرمانی فقط در مواردی توصیه می شود که تومور به آن حساس باشد. استفاده از اشعه ایکس ، اشعه گاما یا پرتوی پروتون ، که از منابع خارجی به تومور منتقل می شود ، در پرتودرمانی سنتی سلول های سرطانی را از بین می برد و اندازه تومور را کاهش می دهد. پرتودرمانی معمولاً چندین هفته قبل انجام می شود و اگر تعداد زیادی کانون تومور پیدا شود ، ممکن است تابش کل مغز تجویز شود.

کد خبر 546398

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.