جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۸

گل ماده مخدر نیست، اما روانگردان است

گل

ساعت24-سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه گل ماده مخدر نیست، گفت: گل جزء ترکیبات روانگردان است. ممکن است عوارض جسمی اش پایین‌تر باشد، ولی عوارض روانی و تخریب‌های مغزی اش بسیار شدید است.

پرویز افشار با اشاره به اینکه کاهش تقاضا و مقابله با عرضه دو بخش بسیار مهم در حوزه مبارزه با مواد مخدر است، گفت: مقابله با عرضه فقط مقابله با قاچاق نیست، گاهی ممکن است سرمنشا مواد در همان موادی باشد که در روزمره از آن‌ها استفاده می‌کنیم.

وی در خصوص پیش ساز‌های مواد مخدر عنوان کرد: تعدادی از پیش ساز‌هایی که به کشور وارد می‌شود کاربرد‌های چندگانه دارند در صنایع دارویی، کشاورزی، نظامی و پتروشیمی استفاده می‌شوند و اگر انحراف پیدا کنند می‌توانند به مواد مخدر و مواد محرک تبدیل شوند.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: به همین خاطر کمیته‌ای در ستاد مبارزه با مواد مخدر تحت عنوان «کمیته پیش سازها» وجود دارد بطوریکه در تشکیلات ما شان کمیته از شان کارگروه بالاتر است.

وی به نتایج اقدامات این کمیته اشاره و بیان کرد: میزان ورود پیش ساز‌های شیشه که کاربرد دوگانه دارد، کاهش پیدا کرد و از ۶۵ تن ورودی در سال به ۹ تن تبدیل شد. مابقی یا صرف صادرات یا صرف تولید دارو می‌شود که از این میان مقدار زیادی در آشپزخانه‌ها به شیشه تبدیل می‌شده است.

افشار تاکید کرد: واردات کاملا رصد می‌شود و در این زمینه سامانه‌ای وجود دارد که مواد ورودی مشخص است و معین است که به کدام شرکت‌ها و کمپانی‌ها و شرکت‌های پخش می‌رود. حتی مشخص است که صرف مصرف داخلی یا خارجی می‌شود.

وی به ارائه آماری در زمینه مصرف شیشه اشاره کرد و گفت: در سال ۱۳۹۰، ۲۶ درصد از کل مصرف کنندگان و معتادین شیشه مصرف می‌کردند زمانیکه این مکانیزم را ساری و جاری کردیم در سال ۹۵ – ۹۴ مصرف شیشه به شدت پایین آمد و به رقم ۸.۲ درصد رسید، چون قیمت شیشه با کنترل پیش تازهایش از حدود ۵ میلیون تومان ابتدا به ۱۲۰ میلیون تومان و نهایتا به ۸۰ میلیون و اکنون ۶۰ میلیون تومان رسیده است.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر به گل پرداخت و گفت: گل حدود پنج سال است که مهمان ما است و بیشتر از یک سال است که اطلاع رسانی‌ها و هشدار‌ها بیشتر شده تا مردم مترصد موضوع باشند.

وی گفت: هیچ ماده اعتیادآوری در دنیا ایمن نیست و اینکه برخی تبلیغ می‌کنند که عوارض گل نسبت به مواد کمتر است، درست نیست. گل سرشاخه گیاه ماری جوآنا است و ماده موثره اش از خود ماری جوآنا ۴ تا ۸ برابر بیشتر است و حتی برخی از نمونه هایش تراریخته است.

افشار با بیان اینکه گل ماده مخدر نیست، توضیح داد: مواد اعتیاد آور را به مخدر، محرک، روانگردان و توهم زا تقسیم می‌کنیم. گل جزء ترکیبات روانگردان است. ممکن است عوارض جسمی اش پایین‌تر باشد، ولی عوارض روانی و تخریب‌های مغزی اش بسیار شدید است.

وی با اذعان به اینکه مدیریت مصرف در کشور ما با دنیا خیلی متفاوت است، بیان داشت: در دنیا چهار دیدگاه راجع به مواد مخدر وجود دارد؛ از جمله مقابله با عرضه بسیار شدید و برخورد‌های سلبی، برخورد‌های ملایم‌تر با سه دسته قانونی سازی مواد، عادی سازی مصرف و طبی کردن مصرف مواد.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: در کشور به دنبال طبی کردن مصرف مواد هستیم و می‌گوییم اگر فردی که سال‌ها هروئین مصرف کرده و نمی‌تواند پاک شود به سمت درمان با متادون یا شربت تریاک به صورت طولانی مدت برود، در بلند مدت می‌تواند امکان این ترک وجود دارد.

وی با رد افزایش اعتیاد در زنان در چند سال گذشته، تصریح کرد: از دهه هشتاد تا دهه نود افزایش اعتیاد در زنان را داشتیم، در سال ۸۰، ۵ درصد از جمعیت کل معتادان ما زن بودند، سال ۱۳۹۰، این میزان ۱۰ درصد شد، ولی از سال ۱۳۹۰ نه تنها رشد فزاینده نداشته بلکه کمی هم پایین آمده است.

افشار در خصوص اجرای حکم برای قاچاقیان مواد مخدر بیان داشت: اجرای حکم ساده نیست، برخی از این افراد دارای اطلاعات مهمی هستند و سرشاخه‌های باند‌های بین المللی می‌باشند و باید از این سرشاخه‌ها اطلاعاتی به دست بیاید. اجرای عدالت و حکم در مورد این افراد انجام خواهد شد، اما بعد از اینکه سیستم قضای و امنیتی به این جمع بندی رسید که اطلاعات تازه‌ای در مورد این‌ها وجود ندارد.

وی افزود: از طرفی پاره‌ای از این افراد آنقدر هوشمندانه عمل می‌کنند که عدله اثبات دعوی کافی در برابرشان وجود ندارد، یعنی یک قاچاقچی بین المللی وجود دارد که مقدار بسیار زیادی مواد حمل و نقل کرده، اما یک گرم هم به نامش نیست و اموال و پول‌ها هم به نام خودش نیست و این‌ها نیاز به کار‌های پیچیده بررسی سرشاخه‌های مالی و اطلاعاتی دارد مطمئنا اجرای احکام قاچاقچی‌های بزرگ نسبت به قاچاقچی‌های کوچکتر تعویق می‌افتد.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی به مجازات قاچاقچیان اشاره کرد و گفت: در ماده واحده‌ای که در مجلس تغییر کرد حکم اعدام را محدود شد، اما کسانیکه به عنوان جرائم خشن مثل حمل مسلحانه، ارتباط با جریانات تروریستی، اخلال اقتصادی در کشور، ایجاد رعب و وحشت و آدم ربایی فعالیت دارند؛ حکم شان اعدام است.

وی افزود: بقیه هم به حبس‌های دراز مدت محکوم می‌شوند و همچنین سازوکاری که اکنون در ستاد مبارزه با مواد مخدر و دستگاه‌های همراه در دستور کار است ضربه زدن به بنگاه‌ها و شریان‌های اقتصادی شان است.
افشار در خصوص هزینه دارو‌های ضد اعتیاد گفت: هزینه دارو بر عهده بیمار معتاد است البته تعدادی از کلینیک‌های ترک اعتیاد طرف قرارداد با بیمه هستند و ۷۰ درصد هزینه را بیمه پرداخت می‌کند.

وی با بیان اینکه پولشویی در دستور کار ستاد قرار گرفته است، اظهار داشت: ستاد مبارزه با مواد مخدر عضو مدعو FIU در وزارت اقتصاد است. کارگروهی برای رصد جریان‌های مالی قاچاقچیان تشکیل شده و ما اطلاعات مالی را به کمیته پولشویی در وزارت اقتصاد می‌دهیم. آن‌ها در جا‌های مختلف رصد می‌کنند که این فرد در چند سال گذشته چه جریان‌های مالی از خودش یا بستگان نزدیکش وجود داشته است.

میزان

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
s