جمعه ۱۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۰

افزایش هزینه استفاده از پیام رسان خارجی

ساعت 24-وزیر ارتباطات: طرح تعرفه استفاده از پیام رسان خارجی به ۲ تا ۱۰ برابر پیام رسان‌های داخلی افزایش خواهد یافت.

آذری جهرمی گفت: این طرح در راستای حمایت از پیام رسان‌های داخلی ارائه شده و بر اساس آن، قیمت استفاده از پیام رسان خارجی به ۲ تا ۱۰ برابر پیام رسان داخلی افزایش پیدا خواهد کرد تا به این ترتیب، اختلاف قیمت به دست آمده به صندوق حمایت از پیام رسان ‎های بومی واریز شود.

وی در ادامه افزود: به اعتقاد من، این ایده برای پیام رسان‌های داخلی نوعی ضد تبلیغ محسوب می‌شود و اثر منفی خواهد داشت.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: از پیام رسان‌های داخلی باید در چارچوب قانون بودجه، حمایت صورت بگیرد، نه در نظام تعرفه‌گذاری. این موضوع باعث ایجاد مخالفت روانی می‌شود و اپلیکیشن‌ها با استفاده از روش‌های غیر قانونی دور زده می‌شوند.


»» واگذاری مدیریت اینترنت به ستاد کل نیروهای مسلح 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در واکنش به طرح واگذاری مدیریت اینترنت به ستاد کل نیروهای مسلح در حاشیه همایش پدافند غیر عامل گفت: درباره این طرح، نظر کارشناسی مخالفمان را به مجلس ارائه کرده‌ایم، اما در صورت تصویب طرح، ملزم به اجرای آن هستیم.

وی درباره علت ارائه این طرح گفت: مطابق ماده ۲۱ قانون جرایم رایانه‌ای، وظیفه اعمال مقررات حاکمیتی و پالایشی اینترنت بر عهده وزارت ارتباطات است. 

آذری جهرمی گفت: برخی معتقدند که ما فاقد صلاحیت لازم جهت ادامه این امر هستیم. بخش پالایش و فیلترینگ بنا بر قانون مذکور و به دلیل حفظ کیفیت، نمی‎تواند جدا شود. در راستای این موضوع، اپراتورها و ارائه‌دهندگان سرویس نیز وظیفه پالایش را بر عهده گرفتند و انتقال تجهیزات پالایشی به اپراتورهای اینترنتی توسط شرکت ارتباطات زیرساخت در حال انجام است.

وزیر ارتباطات و فناوری در ادامه افزود: دو نکته مهم در مخالفت با این طرح وجود دارد. نخست؛ هزینه تامین مالی تجهیزات است که شورای نگهبان در صورت گذاشته شدن بار مالی آن به دولت، مخالفت خواهد کرد. دوم؛ اگر وظیفه نظارت بر اینترنت بین‌الملل به نیروهای مسلح سپرده شود، مجلس باید درباره اختیارات قوه قضائیه تجدید نظر کند؛ چرا که در حال حاضر قسمتی از نظارت بر اینترنت بین‌الملل طبق اصل ۲۵ قانون اساسی توسط قوه قضائیه در حال انجام است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-53492516-1', 'auto'); ga('send', 'pageview');