یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۸

چرا ترامپ و نتانیاهو با سرعت دنبال آشتی اعراب و اسراییل هستند

اغراق در ایران هراسی با کدام هدف شوم؟

خبر

ساعت24-در دنیای خارج از ایران افراد ، سازمان‌های دولتی ، اندیشکده ها و مدیران سیاسی و تحلیلگران پرشماری هستند که دگرگونی‌های ایران را دنبال می‌کنند و به‌ویژه درباره رفتارتندآمریکا و اسراییل نسبت به ایران توجه دارند.

برخی از رسانه‌ها نوشته‌اند؛ آیا خروج از برجام به تشخیص تیم رهبری ترامپ را باید به مثابه گام نهادن آمریکا درمسیر جنگ با ایران تلقی کرد. یک رسانه دیگر نوشته است که شاید ایران برای ترامپ همان عراق برای جرج بوش باشد. سایت دیپلماسی ایرانی که از سوی صادق خرازی دیپلمات شناخته شده ایران اداره می شود درتازه ترین مطالب خود نوشته ای از احمد التواب سرهنگ سابق ارتش مصر و نماینده کنونی مجلس این کشوررا منتشر کرده و از قول اونوشته است که اغراق در ایران هراسی برای رسیدن به یک هدف شوم از سوی اسراییل و آمریکا دنبال می شود.این نوشته را می خوانید:روابط امریکا و اسرائیل به شکل عجیب و غریبی عمیق و استوار شده تا آن جا که نمی توان این سطح از روابط را میان امریکا با هیچ کشور دیگری در جهان جستجو کرد. حتی نمی توانیم بگوییم هیچ کدام از کشورهای منطقه روابط دو جانبه ای در این سطح با امریکا دارند.

برای این که این رابطه در حقیقت به جای دو جانبه سه جانبه شده است، برای این که اسرائیل طرف اساسی روابط امریکاست که ایالات متحده در رابطه با هر کشور دیگری روابط دو جانبه اش با اسرائیل را لحاظ می کند! اما این روابط پیچیده میان امریکا و اسرائیل چگونه شکل گرفت؟ این موضوعی است که صحبت بسیاری می توان درباره آن کرد و تحلیل های مختلفی درباره آن مطرح شده است، بعضی از تحلیلگران می گویند که از درک دقیق عناصر این رابطه عاجز هستند.کار به جایی رسیده است که بعضی وقت ها امریکا مسئولیت تحقق یکی از اهداف اسرائیل را خودش به دست می گیرد تا به نتیچه برسد با وجود این که می داند این کار می تواند به منافع امریکا در منطقه ضربه بزند! مثل اصراری که اسرائیل کرد تا عراق ویران شود صرفا به دلیل این که می خواست از صدام حسین و حکومت او خلاص شود، امریکا فقط به همین دلیل آن ماموریت کذایی را انجام داد. در حالی که قبل از آن امریکا همیشه تلاش می کرد حکومت صدام حسین را، ولو ضعیف شده، حفظ کند به این دلیل که بتواند جلوی جاه طلبی های ایران و نفوذ رو به گسترش آن را بگیرد.

اتفاقا بعد از ویران شدن عراق توسط امریکا بعد از حمله به آن، این اتفاق افتاد و عراق کاملا تحت نفوذ ایران قرار گرفت. ترسناک این است که طرح استراتژیک اسرائیل بر این مبتنی است که شماری از کشورهای همسایه خود را ویران کند، از جمله عراق و ایران، برای همین از عراق آغاز کرده به این دلیل که چنین گمان کرده که گزینه آسانتری است، و انتظار می رود این طرح گسترش یابد و به ایران که مقصود اصلی اسرائیل است نیز برسد. به خصوص که دیگر هیچ گونه خطری از جانب بغداد احساس نمی کند. برای همین لازم است به این نکته توجه شود که فقط پیشرفت و قدرت گرفتن نسبی ایران مطرح نیست، بلکه تعمدا آن را خطری برای منطقه و جهان جلوه می دهند و ایران هراسی به راه انداخته اند تا به هدف اصلی خود برسند، اسرائیل می خواهد از این وضعیت استفاده کند و توافق منطقه ای و جهانی را برای زدن ضربه دردناک به ایران بگیرد.در این چارچوب است که می توان کنفرانس اخیر ورشو را بررسی کرد و هدف از برگزاری آن را تشدید فضا علیه ایران دانست، ترامپ و نتانیاهو وارد یک راه یک جانبه ای شده اند که با عجله می خواهند به هدف خود برسند بدون این که به منافع دیگر قدرت ها توجه داشته باشند. برای همین است که شاهدیم برای عادی سازی روابط میان اسرائیل با برخی کشورهای دیگر عجله به خرج می دهند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-53492516-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); s