چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۰

کار با ورق طلا

ساعت 24-در ادامه چند روش برای کار با ورق طلا را توضیح می دهیم.

روش اول:

کهنه کاری روی ورق طلا


ورق طلا یا ورق های فلزی مشابه آن مانند ورق نقره و مس لایه های بسیار نازکی از فلزات طلا، نقره و مس هستند. پوشش دادن وسایل با لایه نازکی از فلزات یکی از قدیمی ترین هنرها است که سابقه آن به هزاران سال پیش بازمی گردد. آثار آب کاری شده و طلاکاری قدیمی گرچه ساده  هستند اما آثاری کاملاً حرفه ای هستند. آب کاری وسایل با فلزات در خانه نیاز به وسایل و ابزار مخصوص دارد و اگر غیرممکن نباشد دست کم بسیار دشوار است. اما پوشش دادن وسایل گوناگون از هر جنسی با ورق های فلزات بسیار آسان است و شما می توانید به راحتی انواع قاب، مجسمه و یا ظروف مختلف را با این ورق ها پوشش دهید. اگر قصد داشته باشید به این وسایل که با ورق طلا، نقره یا مس پوشش داده اید نمای آنتیک و قدیمی بدهید تا هم از درخشش و جلای زیاد آنها اندکی کاسته شود و هم نفیس تر به نظر برسند کافی است آنها را با رنگ سیاه یا قهوه ای تیره رقیق رنگ شو کنید.
یکی دیگر از تکنیک هایی که موجب قدیمی به نظر رسیدن این وسایل می شود ایجاد خراش هایی روی سطح ورق کاری شده است به طوری که نتیجه فرسایش سطح فلزی طی چندین سال به نظر برسند. برای این منظور ابتدا سطح وسیله مورد نظر را با یک لایه رنگ اخرایی می پوشانیم که نزدیک به رنگ زنگ زدگی و اکسیده شدن فلزات باشد. در این صورت به نظر می رسد این وسیله در نقاطی که فرسوده شده است با از میان رفتن روکش آب طلا یا نقره آن دچار زنگ زدگی و اکسیداسیون شده است. هنگام اجرای این تکنیک باید توجه داشته باشید که زیر رنگ را متناسب با رنگ اکسید فلز مربوطه انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر شیئی را با ورق نقره می پوشانید توجه داشته باشید که زیر رنگ را دودی یا سیاه انتخاب کنید زیرا زنگار نقره به رنگ سیاه و دودی است و یا هنگام به کار بردن ورق مس زیر رنگ را سبز آبی یا همان آبی فیروزه ای در نظر بگیرید که به رنگ زنگار مس است. برای پوشش دادن یک شیء با ورق طلا ابتدا آن را خوب تمیز کنید تا از هرگونه گرد و غبار پاک شود. سپس یک لایه رنگ اخرایی که همان زنگ آهن است و در فروشگاه های رنگ فروشی اغلب به این نام شناخته می شود روی سطح کار بزنید. رنگ اخرایی را ممکن است از میان رنگ های روغنی ساختمانی انتخاب کنید یا از رنگ های آکریلیک برای این منظور سود ببرید. برای روکش کردن سطح شیء با ورق طلا یا سایر ورق های فلزی باید از چسبی مخصوص که از رنگ فروشی ها قابل تهیه است استفاده کنید. اما چنانچه از رنگ روغنی ساختمانی بهره می گیرید به جای استفاده از چسب می توانید پس از زدن رنگ زیر کار کمی صبر کنید تا رنگ اندکی خشک و چسبناک شود یا به اصطلاح نوچ شود. در این زمان می توانید ورق طلا را بدون استفاده از چسب مخصوصی روی سطح کار بچسبانید. در واقع ورق روی سطح چسبناک رنگ خواهد چسبید.
هنگام کار با ورق ها به دلیل نازکی و سبک بودن آنها بهتر است از دستکش نخی استفاده کنید تا ورق ها به دست شما نچسبد. به اندازه لازم برای پوشش سطح مورد نظرتان با قیچی از ورق طلا بریده و جدا کنید. اگر از رنگ آکریلیک برای زیر رنگ استفاده کرده اید صبر کنید تا کاملاً خشک شود. سپس یک لایه چسب مخصوص ورق طلا را با قلم مو روی سطح کار بزنید و حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه صبر کنید تا آب موجود در چسب تبخیر شده و چسب اندکی خشک و نوچ شود.
حالا ورق را که قبلاً بریده و حدوداً اندازه کرده اید روی آن قرار داده و با یک قلم موی بسیار نرم که با کمی آب مرطوب کرده اید یا یک قطعه پنبه مرطوب به آرامی روی ورق ضربه بزنید تا کاملاً روی کار بچسبد و در خلل و فرج سطح شیء فرو رفته کاملاً آن را پوشش دهد. اگر از رنگ های ساختمانی استفاده می کنید صبر کنید رنگ نوچ شود و سپس قطعه آماده شده ورق طلا را روی آن قرار داده و همان روش مذکور در بالا را ادامه دهید. در قسمت هایی از سطح شیء که خالی مانده یا ورق بلند شده است می توانید با زدن کمی چسب قطعات کوچکی از ورق طلا را بچسبانید و از آنجا که ضخامت این ورق ها بسیار کم است ناهمواری روی سطح شیء ایجاد نخواهد شد.
پس از چسباندن ورق حدود یک ساعت صبر کنید تا کاملاً خشک شود. در صورت تمایل با شیء تیزی مانند سیم ظرفشویی در لبه ها و یا قسمت هایی از سطح کار که ممکن است دچار فرسودگی شود خراش هایی ایجاد کنید تا رنگ اخرایی زیر دیده شود. سپس رنگ سیاه یا قهوه ای تیره را بسیار رقیق کنید و با قلم مو لایه ای از این رنگ رقیق شده را روی سطح طلاکاری شده بزنید. در قسمت های برجسته تر و یا جاهایی که مایلید درخشش بیشتری داشته باشد با یک قطعه دستمال پارچه ای ضربه های آرامی روی آن زده و رنگ را پاک کنید. برای آنتیک نما کردن اشیایی که با ورق طلا پوشانده شده اند به جز رنگ روغنی ساختمانی و رنگ آکریلیک از ماده ای به نام شاپن نیز می توانید استفاده کنید که به رنگ قهوه ای بسیار تیره است و با تینر رقیق می شود.
پس از پایان کار و خشک شدن رنگ برای محافظت ورق طلایی که سطح کار را پوشانده است در برابر خراشیدگی های بعدی یک یا دو لایه وارنیش یا روغن جلا روی آن بزنید. تابلو طلا

روش دوم:

ورق طلا

از ورق طلا برای طلاکاری  انواع سطوح چوب،سرامیک، سفال،شیشه، پلی استر،گچ و... می توان استفاده کرد.
روی سطوح طلاکاری شده می توان انواع کارهای نقاشی، پتینه، دکوپاژ دستمال کاغذی،ترانسفر و ... را انجام داد.

روش استفاده از ورق طلا به این صورت است که ابتدا سطح مورد نظر را به چسب ورق طلا آغشته می کنیم و صبر می کنیم تا چسب به طور کامل خشک شود، به این صورت که رنگ سفید آن بی رنگ شود.

چسب ورق طلا چسبی زنده است که پس از خشک شدن کامل درصدی چسبندگی دارد به صورتی که وقتی با انگشت آن را لمس میکنیم چسبندگی را احساس می کنیم.

در این مرحله برای سهولت کار ورق طلا را روی تکه ای کاغذ کاملا تمیز قرار می دهیم و روی سطح چسب خورده قرار می دهیم.
ورق طلا بسیار حساس بوده و به محض برخورد با سطح چسب خورده به آن می چسبد.
در صورتی که موقع چسباندن ورق طلا قسمت هایی از کار بدون ورق طلا ماند یا ورق طلا بریده شد می توانیم دوباره روی آن قسمت ها را با تکه های کوچک تر ورق طلا بپوشانیم.
بهتر است بعد از جدا کردن اضافه های ورق طلا از لبه های کار تکه های کوچک آن را دور نریزیم و برای استفاده در کارهای دکوراتیو از آن ها استفاده کنیم.

روش سوم:

زراندود کردن چوب با ورق طلا:
فرایند زراندود کردن چوب به صبر زیاد و لطافت کاری بالایی نیاز دارد. نقوش طلایی حاصل، بایستی از حداقل صفحات 25% میلیمتر (0/000Inc) برخوردار باشند. البته با توجه به هزینه‌های بالای این نوع مواد، بهتر آن است که برای آغاز کار از رنگ‌آمیزی برگ‌ها و نقوش برجسته فلزی - که از قیمت پائین‌تری نسبت به چوب برخوردارند - شروع کنید. این کار اعتماد به نفس شما را در انجام کار افزایش می‌دهد.
در این مقاله، به تعمیر مجدد یک مبلمان قدیمی قرن 18 پرداخته‌ایم که متأسفانه به‌علت هجوم کرم‌های چوبخوار تا حدی دچار آسیب‌دیدگی شده است. خوشبختانه هنوز اتصالات مبلمان از کارایی لازم برای تعمیر برخوردارند.

-  وسایل و مواد مورد نیاز:
چسب حیوانی، رزین‌های اپوکسی 2 جزئی، وسایل حکاکی چوب، بتونه و کاردک بتونه،‌برس نرم، کاغذ سنباده نرم، گل رس، آمار، چاقوی کند، قلم‌موی نقاشی، سنگ عقیق
1. قاب چوبی را بر روی یک سطح صاف قرار داده و قطعات شکسته شده را به هم بچسبانید به قطعات اجازه خشک شدن بدهید.
2. نواحی که بر اثرگم شدن قطعات خالی مانده‌اند را توسط رزین اپوکسی دوجزئی پر کنید. این ماده زمینه‌ای علاوه بر مقاومت بالا از خاصیت انعطاف‌پذیری و چکش‌پذیری بالایی نیز برخوردار می‌باشد. از سوی دیگر این ماده شیمیایی از قابلیت چسبندگی بالایی نیز برخوردار است.
3. پس از خشک شدن چسب اپوکسی با استفاده از ابزار حکاکی چوب به طرح ادامه نقوش جدا شده بر روی آن بپردازید.
4. کمی بتونه مخصوص را گرم کنید تا به غلظتی معادل دو برابر کرم‌های پوست بدهد. سپس با استفاده از یک برس نرم به پرداخت سطحی قطعه با بتونه اقدام کنید. این عمل را تا رسیدن به یک ضخامت مطلوب ادامه داده و سپس اجازه دهید تا بتونه کاملاً خشک شود.
5. با استفاده از وسایل حکاکی به کنده‌کاری نقوش بر روی بتونه بپردازید. به یاد داشته باشید که در اغلب موارد، این بتونه است که زراندود می‌شود نه چوب. به همین خاطر درمورد برخی از آینه‌های پیچیده و نقش‌داد نقوش چوب در باریکه‌های کناری مخصوص جایگذاری دیده نمی‌شود.
6. بتونه شکل داده شده را با استفاده از یک سنباده نرم، سایش دهید. هدف از این کار، حذف هرگونه برجستگی از سطح کار و ایجاد سطحی صاف و لطیف است.
7. با استفاده از قلم‌مو، یک لایه از رنگ خاک رس را بر روی سطح کار ایجاد کنید. این کار باعث ایجاد پس‌زمینه‌ای هماهنگ با پس‌زمینه قرمزرنگ قسمت پشتی آینه می‌شود. در ادامه مجدداً با استفاده از یک سنباده نرم به صاف کردن سطح رنگ خورده اقدام کنید.
8. حال یک لایه ورق طلایی مخصوص این کار را بر روی یک کف‌پوش مناسب قرار داده و لایه محافظ پشت آن را جدا کنید. به عدم کثیف شدن لایه درخشنده ورق توجه کنید.
9. ورق طلایی را به تعداد قطعات مورد نیاز خود برش بزنید. برای این کار از یک چاقوی کند و پهن استفاده کنید. حال نوبت به اتصال ورق‌ها به سطح کنده‌کاری قاب چوبی مبلمان می‌رسد.
10. حال با استفاده از یک قلم‌موی نازک، یک لایه آهار را بر روی سطح کار ایجاد کنید. به آهارخوری کوچکترین فضاهای موجود در سطح کار نیز توجه کنید. حال سریعاً نسبت به چسباندن قطعات کاغذهای طلایی اقدام کنید.
11.کاغذهای براق مخصوص این کار بسیار سبک و انعطاف‌پذیر هستند. یک راه مناسب برای بلند کردن آنها استفاده از نیروی الکتریسیته ساکن است. یک قلم‌موی پلاستیکی را به مو و پوست خود بمالید تا در آن بار الکتریسیته ساکن ایجاد شود.
12. حال با استفاده ای قلم باردار نسبت به بلند کردن ورق طلایی اقدام کنید.
13. برگه طلایی را روی نواحی آهار خورده قرار دهید. وجود آهار باعث چسبیده شدن ورق و نمایان شدن برجستگی‌های موجود در سطح کار می‌شود. این کار را تا زمان پوشش تمامی نقاط خالی ادامه دهید.
 14. پس از پوشش یک ناحیه از کار، با استفاده از یک برس نرم بزرگ، به غبارزدایی سطح کار مشغول شوید. این امر باعث زدوده شدن کاغذها و قطعات اضافی موجود در سطح کار می‌شود. حال پس از تمیز شدن سطح، نقاط اندود شده را شناسایی و نسبت به پوشش آنها با کاغذهای رنگی اقدام کنید.
15. حال پس از پایان کار با استفاده از ی سنگ عقیق به جلا دادن سطح کار اقدام کنید. این کار باعث ایجاد یک نوع رنگ و جلای خاص در سطح کار می‌شود. در حین این کار توجه کنید که با اعمال فشار زیاد باعث کنده شدن لایه‌های شفاف و طلایی از سطح کار نشوید.

زرجام

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
s