دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۶

عاشیق حیدر محمودی درگذشت

 عاشیق حیدر محمودی

ساعت 24-عاشیق حیدر محمودی، از نوازندگان موسیقی عاشیقی منطقه همدان، در سن ۷۵ سالگی دارفانی را وداع گفت. او به ۳۶ داستان عاشیقی و کلیه مقام‌های عاشیقی همدان تسلط داشت.

 عاشیق حیدر محمودی از نوازندگان و هنرمندان شناخته شده منطقه همدان در سن ۷۵ سالگی دار فانی را وداع گفت. این هنرمند یکی از تأثیرگذارترین و برجسته‌ترین هنرمندان عرصه هنر عاشیقی در ایران بود.

زنده‌یاد حیدر محمودی، متولد روستای نوآباد از توابع شهرستان کبودرآهنگ استان همدان بود و هفتمین نسل از سلسله یک خانواده عاشیق‌پرور به شمار می‌آمد. پدر این هنرمند، عاشیق مولا نام داشت که حدود ۵۰ سال نوازندگی می‌کرد. پدر بزرگش هم عاشیق حسین نام داشت و جدش عاشیق محمود انصاری هم حدود ۴۰ سال عاشیق بود.

حیدر محمودی، هنر عاشیقی را از هجده‌سالگی آغاز و بیش از نیم قرن، چون ستونی استوار هنر عاشیقی را در استان همدان و نواحی مرکزی ایران زنده و پویا نگه داشت. حیدر محمودی نه‌تنها در محیط عاشیقی قم، ساوه، همدان بلکه در سراسر ایران هنرمندی استثنایی به شمار می‌رفت. او به ۳۶ داستان عاشیقی و کلیه مقام‌های عاشیقی همدان تسلط داشت.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-53492516-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); s